Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Świetlista wizytówka Bazylei

Informacje...

2019-02-11  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Po trwającej 4 lata rozbudowie i modernizacji w 2018 ponownie otworzono multifunkcjonalny gmach St. Jakobshalle w Bazylei. Odnowiony połączonymi siłami biur Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler obiekt stał się jednym z największych tego typu w Europie. Wyróżnia go także unikalny projekt holu.

„St. Jakobshalle w Bazylei – multifunkcjonalny gmach Szwajcarii” – tak obiekt charakteryzują autorzy promującej go strony internetowej. Trudno o bardziej trafną definicję. Powstały w 1975 roku według projektu Giovanniego Panozzo kompleks na przestrzeni lat był świadkiem najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych w kraju słynącym z neutralności, eleganckich zegarków oraz scyzoryków z ostrzem na każdą okazję. Od początku swojej historii obiekt gości ATP Swiss Indoors. Już dziewięciokrotnie rodacy Rogera Federera mogli przy tej okazji oglądać, jak ich tenisista zwycięża w finale turnieju. Według biografii Boba Dylana, po koncercie, który odbył się właśnie w St. Jakobshalle w 1987, muzyk zdecydował się ruszyć w swoją „trasę bez końca” (Never-Ending Tour). Po trzydziestu latach jej trwania muzyk zagrał niemal 3 tysiące koncertów. W 2017 roku St. Jakobshalle stała się natomiast centralnym miejscem Europejskiego Spotkania Młodych, w którym udział wzięło około dwudziestu tysięcy osób z 45 krajów. Odbywały się tu więc – i stale odbywają – najróżniejsze targi, konferencje i widowiska. Na krótko przed 40 rocznicą powstania obiektu władze Bazylei rozpisały konkurs na jego rozbudowę i modernizację. Wygrała wspólna propozycja szwajcarskich biur architektonicznych Degelo Architekten i Berrel Berrel Kräutler, której wyróżnikiem stał się przestrzenny i funkcjonalny hol z przyciągającym wzrok unikalnym rozwiązaniem oświetleniowym.

Odnowiony gmach St. Jakobshalle

Prócz modernizacji powłok budynku, pozwalającej poprawić jego efektywność energetyczną, podczas renowacji wprowadzono szereg usprawnień funkcjonalnych oraz estetycznych. Modyfikacje głównej sali pozwoliły na zwiększenie jej maksymalnej pojemności o 3 tys. miejsc – tak, by z miejscem na 12 400 osób stała się jedną z największych multifunkcjonalnych scen w Europie. Ulepszono przy tym dostęp do głównej areny – z dbałością o przepisy przeciwpożarowe i z uwzględnieniem planów ewakuacji. Skonstruowano także dodatkową halę, rozbudowano garderoby, zaplecze gastronomiczne oraz powiększono i zmodernizowano foyer – tak, by lepiej pełniło swoją reprezentacyjną funkcję oraz mogło stać się miejscem różnego rodzaju wystaw. Dzięki aranżacji sufitu z wykorzystaniem charakterystycznych opraw oświetleniowych zaprojektowanych od podstaw na potrzeby tego projektu hol stał się widocznym z daleka, zaciekawiającym i zapraszającym do wnętrza wyróżnikiem całego gmachu.

Świetlna geometria holu

Foyer o łącznej powierzchni 5 tys. mkw. stanowi jednocześnie reprezentacyjną strefę wejściową oraz – ze względu na duże przeszklenia, wszechstronną widoczność i zastosowane rozwiązanie oświetleniowe – optymalną przestrzeń wystawienniczą. – Okrągłe, miękko ukształtowane oprawy oświetleniowe rozmieszczono na stropie holu St. Jakobshalle tak, by tworzyły idealnie regularny, geometryczny wzór i równomiernie rozświetlały całą powierzchnię foyer. Ich forma w interesujący sposób przełamuje ostre bryły obiektu i surowy charakter betonu architektonicznego, stanowiącego dominantę strefy wejściowej. Dzięki zastosowanym układom optycznym, specjalnym kloszom i sposobowi rozmieszczenia, oprawy emitują równomierne, rozproszone i nierzucające cienia światło. To idealne warunki do celów wystawienniczych – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX – – Grupy, która we współpracy z architektami odpowiedzialnymi za modernizację St. Jakobshalle od podstaw stworzyła zastosowane w niej oprawy. Rozwiązanie oświetleniowe zostało stworzone specjalnie na potrzeby St. Jakobshalle w laboratoriach i zakładach Grupy TRILUX. Po udanym wdrożeniu trafiło jednak do standardowej oferty pod dobrze oddającą miękkość formy nazwą Oyamo – dodaje Rajecki. Całej modernizacji dokonano w trzech etapach bez konieczności wyłączania hali z użytkowania. Koszty inwestycji wyniosły 105 mln franków szwajcarskich – według szacunkowych obliczeń stworzenie nowego obiektu, pełniącego porównywalne funkcje wymagałoby dwukrotnie wyższych nakładów. Co więcej, dzięki wszechstronności kompleksu i rzutkości właścicieli wydatki najpewniej szybko się zwrócą. W tym roku odbędą się w nim między innymi: Mistrzostwa Świata w Badmintonie i Para-Badmintonie, Mistrzostwa Świata kolarstwa halowego UCI czy koncert zespołu Mumford&Sons.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro