2009 to rok szczególny. Nie tylko z powodu panującej dekoniunktury na rynku nieruchomości. Oddawane są inwestycje realizowane w latach 2007-2008, czyli na szczycie boomu. Duża podaż domów sprawiła, że wzrosły wymagania Polaków, którzy oczekują więcej za niższą cenę. Jednocześnie, w przeciwieństwie do spadających cen mieszkań, ceny domów pozostają na stabilnym poziomie. Według raportu serwisu nieruchomości Szybko.pl oraz firmy Expander (kwiecień 2009), wyłamują się one z ogólnego trendu spadkowego.
W żadnym z dużych miast nie nastąpił spadek średniej ceny domów o metrażu do 150 mkw, ani w skali kwartału ani w skali roku. Znaczącym spadkom nie uległy również ceny działek budowlanych o powierzchni do 1000 mkw. Dlatego też ci deweloperzy, którzy jeszcze rok temu oferowali domy wyłącznie w tzw. stanie deweloperskim, w tym roku aby przyciągnąć klientów, zmuszeni są do podwyższenia standardu sprzedawanych domów.
Paradoksalnie, kryzys zbliżył nas do Europy. W Czechach i na Słowacji budowa domów gotowych do zamieszkania od lat jest standardem. – mówi Michał Jalovecký, prezes ES Polska. W Europie Zachodniej nikt nie wyobraża sobie kupna domu bez podłogi czy wanny. Szukanie godnych zaufania fachowców, a także samych materiałów wykończeniowych jest męczącym i długotrwałym procesem dla indywidualnych nabywców.
Należy też obalić stereotyp, że kupno domu wykończonego pod klucz jest inwestycją dużo droższą niż gdy wykańczany jest własnymi siłami. Deweloper ma możliwość wynegocjowania dużego rabatu u producentów. Istnieje również możliwość zaoszczędzenia na różnicy w podatku VAT. Indywidualny nabywca materiałów budowlanych musi zapłacić podatek w wysokości 22%. Z kolei za usługę wykończenia domu przez dewelopera zapłaci 7% VAT. Niebagatelne znaczenie ma też czas, jaki należy poświęcić na wyszukanie materiałów budowlanych. A jak wiadomo, czas to pieniądz.
Istnieje też rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się szablonowego wykończenia domu, z jakim często kojarzone jest wykończenie pod klucz. Czesi cenią sobie kompleksowe wykończenie domu. Jednak Polacy wolą indywidualny wystrój. Lubią sami decydować o wzorze płytek, czy kolorze podłogi. - mówi Michał Stefański, menedżer projektu w ES Polska. Dlatego w ES Polska klient ma całkowity wpływ na wygląd domu. Jeśli nie przypadnie mu do gustu nasza oferta z katalogu, kupimy wskazane produkty i wyposażymy w nie dom. Oferujemy też indywidualną, bezpłatną poradę architekta wnętrz.
O ES Polska:
ES Polska buduje murowane domy jednorodzinne na terenie całej Polski. Firma oferuje także kompleksową obsługę klientów w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego i stworzenia indywidualnych planów finansowania inwestycji. ES Polska współpracuje z czterema bankami w Polsce - Pekao S.A., GE Money Bank, Bankiem Millenium, Bankiem Nordea. Dzięki zawartym umowom, klienci ES Polska mogą otrzymać pomoc w staraniu się o kredyty hipoteczne pod budowę domów. Więcej szczegółów na www.espolska.pl