Miejska Komisja Architektoniczno-Urbanistyczna zatwierdziła ostateczną koncepcję Szkieletora . Budynek będzie gotowy do 2012 roku. Wieżowiec wraz z otoczeniem ma wyglądać podobnie jak Rockefeller Center w Nowym Jorku...
- Nie ma tym razem elementów historyzujących. Budynek posiada już charakter współczesny, co wcześniej było pewnym problemem - podsumował prof. Celadyn, przewodniczący MKUA. - Zależy nam, aby płaskie zwieńczenie budynku nie kończyło go w sposób radykalny. Zaleciliśmy zwiększenie nieco szyku obiektu poprzez usunięcie zadaszeń tarasów publicznych w najwyższej kondygnacji - dodaje.
Inwestorzy zdradzają, że miastu zależy też na otwarciu i zaakcentowaniu wejścia do zespołu od strony ronda Mogilskiego. Ale na reanimacji "szkieletora" zyskać ma także Uniwersytet Ekonomiczny. - Zburzymy ogrodzenia i poprowadzimy otwartą drogę w stronę głównej alei uniwersytetu. Studenci będą mogli w końcu bez ograniczeń poruszać się po okolicy - zapowiada Szymon Duda z zarządu GD&K właściciel budynku i działki.
Architekci zajęli się także całym kompleksem siedmiu budynków (wśród nich "szkieletor") o olbrzymiej, łącznej powierzchni użytkowej blisko 70 tys. m kw.
Nad całym kompleksem dominować będzie 102,5-metrowa wieża z restauracją oraz ogólnodostępnym tarasem widokowym na szczycie. Od ulicy Beliny-Prażmowskiego powstaną budynki biurowe o wysokości 25 m, a od strony Uniwersytetu Ekonomicznego - 30-metrowe. Od frontu całego kompleksu, czyli od strony ulicy Lubomirskiego, powstaną: biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy, restauracje, być może przestrzeń wystawiennicza, a w głębi mieszkania. Pod powierzchnią całego zespołu powstanie dwupoziomowy parking podziemny na około 300 miejsc.
Koszt wybudowania całości może wynieść nawet 100 mln euro. Cały kompleks nie powstanie jednak w tym samym czasie. Pierwsza będzie wieża, której adaptacja ma potrwać do 2012 roku.
Dawid Hajok
źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Ilustracje specjalnie dla W-A.pl - GD&K www.gdkgroup.pl
po kliknięciu powiększenie...
Perspektywa od strony Uniwersytetu Ekonomicznego pokazująca koncepcję kompromisową. Wieża podniesiona została do 102,50 m.
Perspektywa od strony ulicy Lubomirskiego.