Minimalizm w architekturze jako cel, czy jako rezultat projektowania konceptualnego? Gdzie kończy się minimalizm, a zaczyna nadmiar? Czy dopuszczalna jest czysta forma w architekturze? A może nawet witkacowska Czysta Forma? A jeśli, to co dzieje się z użytkownikiem zanurzonym w czystą formę? Film dokumentalny ''Minimalizm – Czysta Forma'' autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania, ale czy je znajduje?
- Zainteresowanie architekturą minimalistyczną wynika moim zdaniem z faktu, że jest ona fotogeniczna. Że dobrze daje się portretować – twierdzi arch. Petr Hajek z praskiej pracowni HSH Architekti - Być może trzeba zmienić sposób prezentacji architektury. Pokazać otoczenie i samą koncepcję, a nie ładne obrazki. Te ładne obrazki wykonują profesjonalni fotografowie i to, co oni pokazują, te sterylne wyczyszczone pomieszczenia, to jest oczywista interpretacja przestrzeni…
Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika i Pawła Rusinka, zrealizowano w Pradze, Brnie, Przemyślu, Książenicach i Pszczynie. Prezentowane obiekty mają różny rodowód, jeśli idzie o inspiracje i ostateczną formę, ale, jak twierdzą ich autorzy, są zakorzenione w otaczającej przestrzeni. Czy są minimalistyczne?
Film „Minimalizm-Czysta Forma” jest pierwszą częścią 3-częściowego cyklu filmów dokumentalnych, który zostanie zrealizowany w roku 2009 przez zespół filmowy Para. Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.para-filmy2009.pl, na której publikowane są zwiastuny filmów. Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami filmu są: Berndorf Baderbau, Glaspol, Moco, Reyneaers, Rigips, Rockwool i Stolbud Włoszczowa, a Partnerami są: ARCHICAD i Volkswagen.
DVD z filmem „Minimalizm-Czysta Forma” zostało załączone do czerwcowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA-murator. Filmy z cyklu „Architektura + VAT” zostały załączone do numerów 5/2008 („Osiedle ZEN”), 6/2008 („Architektura second life”), 9/2008 („Scenografia życia”) i 12/2008 („Piazzalogia”) ARCHITEKTURY-murator. Wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 tego czasopisma.