''Zrównoważona'' architektura - kolejna debata z serii Building Talks na Politechnice Warszawskiej

Druga debata w serii spotkań Building Talks

30-05-2009  Autor: [KK]   Źródło: FTA   Kategoria: Wiadomości z kraju

Architektura respektująca zasady zrównoważonego rozwoju będzie przedmiotem debaty, która odbędzie się 2 czerwca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Spotkanie z udziałem Mariusza Rutz z pracowni architektonicznej JSK oraz inżyniera Byrona Stigge z Buro Happold będzie szansą do zapoznania się z amerykańskim systemem certyfikacji budynków LEED i okazją do podjęcia dyskusji o różnych aspektach ''zrównoważonej'' architektury.

Wraz z rosnącym zrozumieniem konieczności racjonalnego wykorzystania zasobów środowiska, coraz większą popularnością cieszą się systemy certyfikacji budynków, jak np. angielski BREEAM czy amerykański LEED. Pozwalają one zmierzyć stopień wpływu budynków na środowisko i tym samym wyznaczają standardy dla zrównoważonego projektowania. Paneliści wtorkowej dyskusji pokażą, jak odbywa się proces certyfikacji budynków i jakie elementy brane są pod uwagę podczas ich oceny. Będą się również zastanawiać, czy współcześnie mamy do czynienia z okresem przełomowym w budownictwie i dowartościowaniem zagadnień zrównoważonego rozwoju, czy też raczej z przejściową modą na „eko” budynki. Ponadto będą rozpatrywać zagadnienia związane z wpływem oczekiwań deweloperów i użytkowników lokali na ekologiczne trendy w architekturze. Moderatorem spotkania będzie Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii, instytucji, której misją jest wspieranie efektywnego i racjonalnego użytkowania energii.

Jest to już druga debata w serii spotkań Building Talks, które mają na celu propagowanie dialogu pomiędzy inżynierami a architektami w dziedzinie projektowania. Building Talks są wynikiem współpracy pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, międzynarodową firmą inżynierów konsultantów Buro Happold oraz działającą niezależnie od niej Fundacją Happold Trust. Fundacja angażuje się w promocję edukacji, wspieranie nowych technologii, badania oraz szkolenia w szeroko rozumianej branży inżynierskiej. Wspiera także studentów IV roku uczelni technicznych, oferując im płatne praktyki i stypendia. Powstała w 1995 roku przy udziale osób, które były również zaangażowane w powstanie firmy Buro Happold.

Dodatkowe informacje:

www.burohappold.com

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com