Dokładnie w 90. rocznicę powstania Bauhausu Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę, której celem jest m.in. udowodnienie, że dziedzictwo i myśl tej szkoły jest nadal bardzo aktualne. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu (zbudowanych przed 1933 rokiem, tak znanych jak: Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Törten, willa Tugendhatów, Niemiecki Pawilon z Wystawy Światowej w Barcelonie) zestawionych zostało z dwunastoma współczesnymi realizacjami kontynuującymi idee i język formalny Bauhausu w architekturze i designie.
Prezentacja współczesnych fotografii budowli Bauhausu autorstwa wybitnego amerykański fotografika Gordona Watkinsona wzbogacona została także o materiały historyczne. Wystawę dopełniają projekty i zdjęcia uznanych współczesnych architektów, takich, jak: Sauerbruch Huston, Werner Sobek i Wingårdhs.
po kliknięciu powiększenie tego zdjęcia
Bauhaus Building, Walter Gropius, 1925-26, Dessau, Niemcy
Prawa autorskie © Gordon Watkinson / Courtesy Stiftung Bauhaus Dessau
Na ekspozycji znajdują się również - zaprojektowane przez artystów Bauhausu - meble i przedmioty użytkowe, które do dzisiaj produkowane są przez takie firmy jak Knoll, Tecnolumen i Thonet. Widzowie zobaczą m.in. meble projektu Marcela Breuera, Marta Stama, Ludwiga Mies van der Rohe i Josepha Albersa oraz lampy autorstwa Marianne Brandt, Hansa Przyrembla i Wilhelma Wagenfelda.
Wystawa przygotowana została we współpracy z Foto+Synthesis. Partnerem wystawy jest Goethe – Institut Krakau.
Pomysł wystawy: fotograf Gordon Watkinson we współpracy z Foto+Synthesis. Dwanaście budowli Bauhausu wybrał Michael Siebenbrodt, dyrektor Muzeum Bauhausu w Weimarze, a dwanaście współczesnych projektów zostało wskazanych przez Falka Jaegera, historyka architektury i krytyka z Berlina, który jest również autorem tekstów wprowadzających do poszczególnych części wystawy.
po kliknięciu powiększenie tego zdjęcia
House R128, Werner Sobek, 2001, Stuttgart, Niemcy
Prawa autorskie © Gordon Watkinson
BAUHAUS XX-XXI. DZIEDZICTWO WCIĄŻ ŻYWE to nieprzypadkowo pierwsza wystawa zrealizowana już po zakończeniu drugiego etapu modernizacji siedziby MCK. „Śmiałość jednej z najważniejszych dwudziestowiecznych estetyk, która pozostaje – jak udowadnia wystawa – niewyczerpanym źródłem inspiracji dla współczesnej architektury światowej, w zestawieniu z wyrastającą z tej tradycji nową jakością architektoniczną siedziby MCK zyska szczególny kontekst.” – zapowiada prof. Jacek Purchla.
Program towarzyszący wystawie składał się będzie z wykładów, dni otwartych oraz warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Katalog wystawy dostępny jest w polskiej wersji językowej.
Wystawa objęta jest patronatem UNESCO, przygotowana została ramach inicjatywy „Germany – Land of Ideas”. Wsparta została przez: Foreign Federal Agency, Goethe-Institut, Moelven, Sky-Frame, Alien Skin, Canson, Knoll, Picto, Tecnolumen, and Thonet.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
31-008 Kraków, Poland
Tel.: +48 12 / 4242800, 4242811
Fax: +48 12 / 4218571, 4217844
Stały patronat medialny:
TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, The Warsaw Voice, Karnet, Cracow-life/e-krakow, krakow.pl
Patronat medialny:
RZECZPOSPOLITA, POLITYKA, ARCHITEKTURA - MURATOR, TVP KULTURA, AMS, Sztuka.pl - Gazeta Antykwaryczna, Polski Portal Kultury O.pl Partnerzy: Empik, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Galeria Kazimierz
po kliknięciu powiększenie tego zdjęcia
Guldbergsgade House, Ingvartsen Arkitekter, 2002, Copenhagen, Denmark
Prawa autorskie © Gordon Watkinson
po kliknięciu powiększenie tego zdjęcia
Federal Environmental Agency, Sauerbruch Hutton, 2003, Dessau, Niemcy
Prawa autorskie © Gordon Watkinson
Otwarcie wystawy odbyło się 8 maja (fot. A. Janikowski):