Do 24 kwietnia można oglądać wystawę ''Współczesna Architektura Norweska 2000-2005'' w ramach Międzynarodowego Triennale Architektury w Krakowie.
Współczesna architektura norweska 2000-2005 to cykliczna wystawa dorobku norweskiej architektury: od Centrum Uniwersyteckiego na Spitzbergenie i nowej Biblioteki Aleksandryjskiej po rozbudowę domu letniego w Lindesnes i nowy - łączący Norwegię z Unią Europejską - most nad Svinesund.
Wystawa obecna jest już szóstą z serii, przygotowywanych od 1978 roku przez Norweskie Muzeum Architektury w Oslo, a obecnie po reorganizacji - przez Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Formy w Oslo. Cykl konsekwentnie realizowanych przekrojowych prezentacji współczesnej architektury norweskiej daje jej fascynujący przegląd, pozwalający na obserwowanie ewolucji w stylistyce, zmian w realizowanych zadaniach budowlanych i stosowanych przez ich twórców rozwiązaniach.
Prezentacja ma charakter objazdowy i jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców: profesjonalistów i laików, dorosłych i dzieci.
Tym razem pokazano 50 nowych realizacji norweskich projektów, uznanych przez profesjonalne jury za najlepsze dokonania w dziedzinie architektury w latach 2000 - 2005.
Zwrócono szczególną uwagę na indywidualne cechy każdego z prezentowanych obiektów.
Wystawę podzielono na 5 działów tematycznych, co pozwala na spojrzenie pod nowym kątem na prezentowany materiał:
transformacja
forma i funkcja
symbol i tożsamoœść
materiał i konstrukcja
kontrast i podobieństwo
Wystawę opatrzono katalogiem, zgodnie z tradycją starannie wydanym przez magazyn architektoniczny "„Byggekunst”".
Poprzednia wystawa z cyklu, obejmująca okres 1995-2000, była prezentowana w Krakowie w 2001 roku.