Nagroda ta jest przyznawana od 1964 roku, w jej początkowym brzmieniu nazywana Nagrodą SARP im. Architektów Stanisława Nowickiego i Stanisława Skrypija, później Doroczną Nagrodą SARP za najlepszą pracę dyplomową wykonaną na Wydziałach Architektury polskich uczelni - o nazwie Dyplom Roku.
W 2000 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wybierając Zbyszka Zawistowskiego patronem Nagrody na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych – chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa ZG SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku.
Do Nagrody na najlepszy Dyplom zgłaszane są projekty zakwalifikowane przez Komisję powołaną przez właściwy Zarząd Oddziału SARP w porozumieniu z Wydziałem Architektury. Do Nagrody zgłoszone zostały projekty dyplomowe z dziewięciu uczelni architektonicznych w całym kraju. Każda uczelnia mogła wytypować po 3 prace dyplomowe, wszystkich zgłoszonych prac było 29.
Na tegorocznej uroczystości obecni przedstawiciele rządu w osobach Pana Ministra Piotra Żuchowskiego - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wiceministra Olgierda R. Dziekońskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Jury obradowało w składzie:
-
arch. Jerzy Grochulski – przewodniczący jury, Prezes SARP
-
arch. Henryk Łaguna – sędzia referent
-
arch. Marta Sroczyńska – TUP
-
arch. Waldemar Jasiewicz – SARP O/Białystok
-
arch. Stefan Ciecholewski – SARP O/Wybrzeże
-
arch. Krystyna Łyczakowska – SARP O/Kraków
-
arch. Zenon Stępniowski – SARP O/Poznań
-
arch. Marek Orłowski – SARP O/Szczecin
-
arch. Beata Goczoł – SARP O/Katowice
-
arch. Paweł Czaplicki – SARP O/Warszawa
-
arch. Zdzisław Pawlak – SARP O/Wrocław
DOROCZNĄ NAGRODĘ SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU otrzymała:
arch. Dorota Żurek
za pracę dyplomową: Muzeum – projekt muzeum archeologicznego Gyeonggi – do Jeongok w Korei Południowej wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki ŚLĄSKIEJ pod kierunkiem: dr inż. arch. Damiana Radwańskiego
Uzasadnienie jury:
Praca w sposób bardzo wyrazisty, skromny, przy użyciu ograniczonej liczby środków wyrazu urbanistycznego i architektonicznego, prezentuje oryginalny sposób spojrzenia na przestrzeń muzeum. Przestrzenie muzealne są w zasadzie wykreowane przez naturalny materiał budowlany jakim jest otaczający teren oraz zastosowany system oświetlenia. Za ciekawe i kreatywne Jury uznało sposób zwiedzania przestrzeni podziemnych muzeum w postaci spaceru w labiryncie wytworzonym przez system przestrzeni komnat - miejsc ekspozycji oraz korytarzy. Za duży walor Jury uznało wyeksponowanie wykopalisk archeologicznych, a nie architektury, która służy podkreśleniu wydobywanych z wnętrza ziemi eksponatów archeologicznych operując wrażliwymi i adekwatnymi środkami wyrazu. Jury zwraca uwagę na wysoki poziom intelektualny i warsztatowy pracy.
Przyznano również wyróżnienia I i II stopnia.
Dwa wyróżnienia I stopnia otrzymali:
arch. Mikołaj Molenda
za pracę dyplomową: Projekt kliniki okulistycznej. Architektura zdrowia w oparciu o model Planetree i analizy własne wykonaną na WYDZIALE ARCHITEKTURY I WZORNICTWA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W POZNANIU pod kierunkiem: dr hab. arch. Ewy Pruszewicz - Sipińskiej
Uzasadnienie jury:
Praca przedstawia obszerne studium uwarunkowań – zarówno w skali zagospodarowania terenu jak i czynników funkcjonalnych projektowanego obiektu. Na podkreślenie zasługuje logiczna i spójna prezentacja mutimiedialna pracy, którą członkowie Jury uznali jednogłośnie za najlepszą oraz bardzo dobry poziom warsztatowy rozwiązań architektonicznych.
oraz
arch. Kinga Siedlaczek
za pracę dyplomową: Wyspa zdarzeń. Hybrydowa zabudowa usługowo-mieszkaniowa w centrum współczesnego miasta. wykonaną na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ pod kierunkiem: dr inż. arch. Grzegorza Nawrota
Uzasadnienie jury:
Wyróżnienie przyznano za wnikliwą próbę usystematyzowania miejskiej przestrzeni w model funkcjonalno-przestrzenny zespołu mieszkaniowo-usługowego, których wymagania zostały podporządkowane wymaganiom biopsychicznym człowieka. Praca stanowi ważny głos w dyskusji nad kreowaniem przestrzeni publicznej. Na szczególne podkreślenie zasługuje znakomita prezentacja przedstawionej pracy.
Dwa wyróżnienia II stopnia otrzymali:
arch. Jakub Kowalczyk
za pracę dyplomową: Centrum nurkowania - Zakrzówek wykonaną na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ pod kierunkiem: prof. dr hab. inż. arch. Dariusza Kozłowskiego
Uzasadnienie jury:
Praca została wyróżniona za bardzo czytelne zdefiniowanie architektonicznej oprawy dla funkcji, która istnieje w tym miejscu od lat. Nurkowie zaanektowali je już dawno stąd wpisanie się nieco kontrowersyjnej bryły w przestrzeń daje jednak poczucie naturalnej kontynuacji. Wybitne opracowanie graficzne doskonale oddaje romantyzm poszukiwaczy przygód jakimi są nurkowie.
oraz
arch. Natalia Paszkowska
za pracę dyplomową: Projekt START wykonaną na WYDZIALE ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ pod kierunkiem: prof. ndzw. dr hab. inż. arch. Stefana Kuryłowicza
Uzasadnienie jury:
Praca podejmuje niezwykle istotny problem rewitalizacji budownictwa z wielkiej płyt, jak również ciągle nie rozwiązanego problemu w wielu miastach polskich, braku mieszkań komunalnych. Na wyróżnienie zasługuje wysoki poziom warsztatowy oraz ciekawe, choć kontrowersyjne propozycje przekształceń rozwiązań plastycznych elewacji.
Tradycyjnie już nagrodzona Dyplomem Roku praca oraz wyróżnione prace dyplomowe zostaną opublikowane w kolejnym numerze „Komunikatu SARP”.
Wystawa wszystkich nominowanych prac dyplomowych będzie otwarta w Pawilonie Wystawowym siedziby ZG SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, w dniach 11-20 marca br. w godz. 10.00 - 18.00.
Wkrótce wszystkie projekty w Portalu W-A.pl