Niebo nad Warszawą - wystawa fotografii Juliusza Sokołowskiego i pracowni JEMS Architekci oraz wydarzenia towarzyszące

Dyskusja ''Fotografia architektury. Architektura fotografii''

25-11-2008  Autor: Kamila Szuba   Źródło: Agencja OF 55   Kategoria: Wiadomości z kraju

W dniach 6 - 16 grudnia w galerii w nowym  pawilonie projektu JEMS-Architekci na Skwerze Hoovera odbędzie się wystawa ''Niebo nad Warszawą'' podczas której Juliusz Sokołowski zaprezentuje swoje fotografie. 9 grudnia odbędzie się dyskusja ''Fotografia architektury. Architektura fotografii'' z udziałem budzących emocje architektów, oraz autorytetów w dziedzinie fotografii i filmu. Wstęp wolny

Fotografie Juliusza Sokołowskiego „Niebo nad Warszawą" powstawały w dialogu ze sztuką architektury. Ich charakter doskonale oddają słowa Roberta Koniecznego, najbardziej znanego na świecie polskiego architekta: Juliusz to po prostu artysta. Człowiek, który absolutnie zapamiętuje się w tym co robi. Widać to kiedy fotografuje i widać to w jego fotografiach – pięknych, smutnych, często zaskakujących świeżym a zarazem oczywistym spojrzeniem. Bohaterami wystawy „Niebo nad Warszawą” są projekty pracowni JEMS-Architekci łączące umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii i wiedzy, popartej społeczną wrażliwością. Wystawę można oglądać w dniach 6 - 16 grudnia w galerii pawilonu na Skwerze Hoovera (najszersza część Krakowskiego Przedmieścia, na wysokości ul. Bednarskiej). Pawilon ma na celu przywrócenie niezauważanej dotąd części historycznego centrum miasta. Wstęp wolny.

9 grudnia, o godz. 18 w sali wystawowej pawilonu odbędzie się dyskusja „Fotografia architektury. Architektura fotografii” dotycząca wzajemnych inspiracje fotografii, architektury i filmu. Wypowiedzą się Grzegorz Piątek, Robert Konieczny, dr hab. Marta Leśniakowska, Ewa P. Porębska, Marianna Michałowska, Karolina Lewandowska, dr Andrzej Kołodyński, Maciej Miłobędzki, Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Miękus. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

1. Wystawa fotografii Juliusza Sokołowskiego „Niebo nad Warszawą”. Sala wystawowa pawilonu na Skwerze Hoovera (najszersze miejsce Krakowskiego Przedmieścia), 6 – 16 grudnia. Wstęp wolny

Juliusz to po prostu artysta. Człowiek, który absolutnie zapamiętuje się w tym co robi. Widać to kiedy fotografuje i widać to w jego fotografiach – pięknych, smutnych, często zaskakujących świeżym a zarazem oczywistym spojrzeniem. W tej chwili nie wyobrażam sobie mojej architektury bez jego subtelnych zdjęć – Robert Konieczny.

Fotografie „Nieba nad Warszawą" powstawały w dialogu z szeroko pojętym tematem architektury. Rozwiązania artystyczne mogą na tyle zaskakiwać, a nawet wydawać się być sprzeczne z tradycyjnym wykorzystaniem fotografii jako narzędzia, bez którego architektura dzisiaj nie może się obyć, na ile są autorskim podejściem do tego zagadnienia. Związek architektury i fotografii można odmalować w tym przypadku jedynie nie zapominając o podkreśleniu subtelności relacji zachodzących między nimi. Najlepszym i chyba nieprzebrzmiałym słowem będzie określenie: inspiracja.

Wystawa fotografii „Niebo nad Warszawą” nawiązuje do wymowy poprzednich warszawskich projektów Juliusza Sokołowskiego. Istotnym dla niej kontekstem jest przedstawione w 2002 roku „Powiększenie. Fotografia w czasach zgiełku" koalicji Latarnik, którego kuratorem był Sokołowski. Na prezentację składały się m.in. cztery ogromne czarno-białe fotografie zawieszone na elewacji Pałacu Kultury i Nauki, których głos mógł w pełni wybrzmieć w relacji do otaczającej przestrzeni. Projekty nawiązujące do stolicy to także wystawa „Miasto Warszawa", której wernisaż odbył się podczas otwarcia tarasu widokowego PKiN-u w 2000 roku oraz album „Adres" (wyd. Latarnik I Dembud, 2004)

Bohaterami fotografii przedstawionych na wystawie „Niebo nad Warszawą” są projekty architektoniczne pracowni JEMS, będące konsekwentną realizacją podejście do przestrzeni miasta zespołu architektów. Pojmowanie planu urbanistycznego mające na uwadze treść literacką, wyobrażenie fragmentu miasta przez odwołanie się do nastroju miejsca przyświecają działalności biura. Równie charakterystycznym dla projektów JEMS-Architektów jest umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii jak i wiedza, poparta społeczną wrażliwością, na temat tkanki miejskiej. Pracownia była wielokrotnie nagradzana na prestiżowych konkursach architektonicznych. Siedziba Agory SA zaprojektowana przez biuro JEMS po raz pierwszy została nagrodzona za najlepszy budynek zrealizowany w 2002 roku, a następnie za najlepszy budynek użyteczności publicznej 2002/2003. W 2000 roku najlepszym budynkiem mieszkalnym w latach 1989 – 1999 został budynek przy ul. Hozjusza w Warszawie. W 2002 pracowni została przyznana Nagroda Honorowa SARP za wkład w rozwój architektury polskiej.

2. Blog dokumentujący budowanie wystawy „Niebo nad Warszawą”

Wyjątkowym elementem wspierającym projekt „Niebo nad Warszawą” jest uruchomienie bloga, na którym na bieżąco pojawiają się informacje dotyczące przebiegu prac przygotowawczych oraz sygnalizujące inspiracje towarzyszące wystawie tworzonej z architektoniczną precyzją. Blog jest dostępny od 28 października 2008 pod adresem http://niebonabetonie.blogspot.com/

Postprodukcją fotografii składających się na wystawę „Niebo nad Warszawą” zajmuje się agencja fotograficzna Flatten Iamge. 

3. Dyskusja „Fotografia architektury. Architektura fotografii”. Pawilon na Skwerze Hoovera (najszersze miejsce Krakowskiego Przedmieścia), 9 grudnia (wtorek), godzina 18. Wstęp wolny 

Spotkanie „Fotografia architektury. Architektura fotografii” ma na celu stworzenie przestrzeni, w obrębie, której dojdzie do dyskusji na temat fotografii i architektury oraz filmu.

Spotkanie „Fotografia architektury. Architektura fotografii” to postawienie pytania o wzajemne inspiracje fotografii, architektury i filmu w obrębie opowiadanych za pomocą tych dziedzin sztuki historii, ale to także pytanie o konstrukcję. O zestaw środków wyrazu pozostających w relacji do otaczającej przestrzeni.

Obecność fabuły, pewnej opowiedzianej historii wydaje się być najbardziej bezsporna w przypadku filmu. Jeżeli jednak choć trochę się zastanowić pojawia się ona także w fotografii oraz w architekturze, jako dominujący czynnik wpływający na organizację linii i splotów składających się na konstrukcję. Opowieść snuta przez architekturę i fotografię w przypadku wystawy „Niebo nad Warszawą” i projektów pracowni JEMS-Architekci powstawała w odniesieniu do przestrzeni miasta.

Znakomici goście zaproszeni do zabrania głosu podczas spotkania „Fotografia architektury. Architektura fotografii” organizowanego przez Juliusza Sokołowskiego i biuro JEMS-Architekci to Grzegorz Piątek, Robert Konieczny, dr hab. Marta Leśniakowska, Ewa P. Porębska, Marianna Michałowska, Karolina Lewandowska, dr Andrzej Kołodyński, Maciej Miłobędzki, Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Miękus.

Grzegorz Piątek - krytyk architektury, laureat Złotych Lwów na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, oraz redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”.

Robert Konieczny - obecnie najbardziej znany na świcie polski architekt, założyciel pracowni KWK Promes, laureat m.in. nagrody Wan's House of The Year 2006 za projekt domu aatrialnego.

Dr hab. Marta Leśniakowska, historyk sztuki, samodzielny pracownik naukowy w Instytucie Sztuki PAN, gdzie prowadzi m.in. wykłady „Architektura XX wieku: historia, teoria, krytyka”. Jest autorką kilkunastu publikacji książkowych, m.in. „Co to jest architektura?” (1996) oraz serii „Architektura w Warszawie” (od 1998 r.). 

Ewa P. Porębska - architekt, redaktor naczelny miesięcznika ARCHITEKTURA-Murator. W 1998 r. otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus” za zasługi dla rozwoju Architektury Polskiej i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Marianna Michałowska - związana z Instytutem Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorska książki poświęconej szkicom o fotografii i pamięci „Obraz utajony”.

Karolina Lewandowska - kuratorka fotografii w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Dr Andrzej Kołodyński - krytyk filmowy, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1973 – 1992 kierował działem zagranicznym miesięcznika „Film”. Od 1994 r. jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Kino”. Autor, redaktor i krytyk wielu publikacji związanych z filmem.

W dyskusji wezmą udział także Maciej Miłobędzki i Jerzy Szczepanik-Dzikowski architekci, członkowie zarządu, współtworzący biuro projektowe JEMS-Atchitekci od początku jego powstania. 

Spotkanie poprowadzi pan Krzysztof Miękus, który w latach 2003 do 2005 był zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Pozytyw”, zaś w latach 2005 – 2006 redaktorem naczelnym. W 2006 r. był kuratorem Yours Gallery w Warszawie a w 2007 r. kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii „Transfotografia”. 

4. O nowopowstałym pawilonie projektu pracowni JEMS-Architekci na Skwerze Hoovera

Ważnym kontekstem dla fotografii przedstawianych na wystawie „Fotografia architektury. Architektura fotografii” jest miejsce ich ekspozycji – galeria znajdująca się w podziemiach nowootwartej budowli projektu pracowni JEMS-Architekci na Skwerze Hoovera.  

Projekt pawilonu ma na celu przywrócenie mieszkańcom Warszawy niezauważanej dotąd części historycznego centrum miasta. Plac Hoovera jest położony w najszerszym miejscu Krakowskiego Przedmieścia. Pawilon ma ożywić tę przestrzeń, uczynić miejscem towarzyskich spotkań i umożliwić kontakt z ciekawymi projektami artystycznymi. Znajdzie się w nim nie tylko sala wystawowa, ale także sąsiadująca z nią podziemna restauracja i kawiarnia umieszczona na parterze. Budynek zgodnie z polityką architektoniczną pracowni idealnie wpisuje się w zastałą przestrzeń. Jest umieszczony na osi skweru między historycznymi pomnikami Adama Mickiewicza a statuą Matki Boskiej Passawskiej. Zastosowane środki powodują, że budowla sprawia wrażenia jakby jej wcale nie było.

Pawilon na Skwerze Hoovera, galeria umieszczona w jego podziemiu to nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy. Wystawa „Niebo nad Warszawą” to wyjątkowa możliwość poznania tej wyjątkowej przestrzeni jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu na jej ostateczne zagospodarowanie!

5. Wystawa „Niebo nad Warszawą” dla prasy. Sala wystawowa pawilonu na Skwerze Hoovera, 3 grudnia

Przedstawiciele mediów będą mieli okazję zobaczyć wystawę „Niebo nad Warszawą” 3 grudnia, jeszcze przed jej otwarciem, które jest planowane na 6 grudnia. Na spotkaniu będzie obecny autor wystawy, fotograf Juliusz Sokołowski oraz przedstawiciele biura projektowego JEMS-Architekci, którzy z przyjemnością odpowiedzą na Państwa pytania.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na spotkaniu, mailowo bądź telefonicznie. 

Wystawa Juliusza Sokołowskiego „Niebo nad Warszawą”. Sala wystawowa pawilonu na Skwerze Hoovera, 6 – 16 grudnia

 

 

 

 

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com