Ramón Benedito już wkrótce w Polsce na konferencji 'Projekt dizajn'

Spotkania hiszpańskim designerem Ramónem Benedito

23-10-2008  Autor: Marta Marczuk-Komiszke   Źródło: www.projektdizajn.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Już niedługo, w dniach 20-23 listopada, będziemy mieli okazję gościć w Polsce słynnego hiszpańskiego designera Ramona Benedito. Warszawa, Kraków i Cieszyn otwierają się na nowoczesny design, proponując nie tylko architektom, designerom i projektantom wnętrz, ale także studentom kierunków architektonicznych i artystycznych cykl wykładów poświęconych sztuce designu, architekturze Hiszpanii oraz doświadczeniom z warsztatu twórczego mistrza. Spotkania i panele dyskusyjne wzbogaci wystawa prac projektanta.

Spotkania z projektantem

Spotkania z Ramonem Benedito odbędą się w Warszawie, Krakowie i Cieszynie. Konferencji w Cieszynie będzie towarzyszyła wystawa twórczości designera, która pozwoli wszystkim zainteresowanym zobaczyć, jak słynny projektant wciela w życie swoje idee artystyczne.
Wizyta Ramona Benedito w Polsce rozpocznie się od spotkania w Warszawie, gdzie w Instytucie Cervantesa 20 listopada będzie można wysłuchać prezentacji pt. „100 lat designu barcelońskiego”, traktującej o najbardziej charakterystycznych budynkach Barcelony, słynącej z wyjątkowej architektury (np. Casa Batlló) oraz wysłuchać wykładu omawiającego dorobek barcelońskiej szkoły designu. To wyjątkowa okazja, by poznać światowej klasy designera i porozmawiać o jego doświadczeniach zawodowych. W Krakowie podobne spotkanie odbędzie się 21 listopada w Auditorium Maximum i będzie poświęcone temu samemu tematowi, co warszawskie.
 Oba spotkania z hiszpańskim designerem w Cieszynie będą bardziej rozbudowane i potrwają cały weekend (22 i 23 listopada). Wykład Ramona Benedito zostanie wzbogacony o prezentację pt. „Formy przemysłowe”, dzięki której zobaczymy wydruki projektów i zdjęcia gotowych produktów. Wystąpienie projektanta będzie dotyczyło sposobów i technik projektowania oraz podejścia do nowych zastosowań wyposażenia. W drugim dniu cieszyńskiego spotkania Ramón Benedito poprowadzi warsztaty dla młodych projektanów.

Jak otrzymać zaproszenie na „Projekt dizajn”

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konferencji wszystkie zainteresowane osoby. Aby znaleźć się na liście gości, najlepiej zarejestrować się na stronie konferencji www.projektdizajn.pl, gdzie można wybrać interesującą uczestnika lokalizację i pozostawić dane kontaktowe. W miarę wolnych miejsc organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby wszyscy zainteresowani otrzymali zaproszenia. Przyjazd Ramona Benedito do Polski to ważne wydarzenie branżowe, ważne zatem, by osoby związane z projektowaniem mogły wziąć w nim udział.

Design w światowym wydaniu

Ramón Benedito to światowej klasy designer z olbrzymim dorobkiem twórczym. Zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego, w tym – w 1992 roku – prestiżową Narodową Nagrodę za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño). Jest również związany ze słynną Wyższą Szkołą Dizajnu Elisava, jedną z najbardziej znanych i innowacyjnych hiszpańskich uczelni kształcących projektantów. Zasiada także w zarządzie ADP (Association of Professional Designers).
Ramón Benedito to także założyciel eksperymentalnej grupy Transatlantic, która wniosła do światowego designu odważne i nowatoskie podejście do projektowania elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, narzędzi technicznych i naukowych oraz oświetlenia. Od 1973 r. hiszpański projektant sygnuje własnym nazwiskiem funkcjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, łączące w zaskakujący sposób finezję z funkcjonalnością.

Design na wyciągnięcie ręki

Ramón Benedito spotka się z polskim środowiskiem projektantów i designerów na zaproszenie firmy ROCA, dla której zaprojektował m.in. serie mebli i ceramiki łazienkowej Hall, Happening oraz wiele typów umywalek. Projektując dla firmy ROCA, poszukując poetyckiej i emocjonalnej doskonałości w przedmiotach codziennego użytku, designer doskonale wpisał się w misję firmy. Produkty ROCA wyróżniają nowoczesne wzornictwo, oryginalny styl i minimalistyczna forma – obliczone na jak najlepsze spełnianie przez przedmiot roli użytkowej. Stawiając na jakość i ciągłe urozmaicanie oferty, ROCA cieszy się coraz większą popularnością na naszym rynku. Świadczy o tym nie tylko uznanie klientów, ale także liczne nagrody, w tym Narodowa Nagroda za Wzornictwo 2002 (Premio Nacional de Diseño 2002).
Postępując zgodnie z zasadą Ramona Benedito: „Rozwój umożliwia ogólnoświatowe rozumienie otoczenia”, a także chcąc podzielić się swoim doświadczeniem branżowym i zaszczepić ideę nowoczesnego wzornictwa w polskiej sztuce użytkowej, firma ROCA zaprasza na cykl wykładów i warsztatów z udziałem hiszpańskiego designera.

Partnerzy i Patroni spotkań z udziałem Ramona Benedito

Oficjalnym partnerem konferencji „Projekt Dizajn” jest Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, w którym odbędzie się część spotkań ze sławnym designerem. Swoim patronatem objęły również konferencję czasopisma: „2+3D”, „Architektura&Biznes”, „Dobre Wnętrze” oraz portale domosfera.pl oraz urządzamy.pl.

Wizyta Ramona Benedito stanie się z pewnością dobrą okazją do szerokiej dyskusji na temat najnowszych trendów we wzornictwie, a także funkcji, jaką ma pełnić współczesna sztuka użytkowa w naszym codziennym życiu.

Spotkania te nie są objęte Patronatem Medialnym W-A.pl.

Projekty Ramona Benedito:

Domofon Halo
Klient: Fermax
2006

Doniczka
Klient: Masgabana
2006

Fiore (lampa)
Klient: Grok
2008

Ławka Sistema Uno
Klient: Kron
2000

Sztuka na co dzień
Ramón Benedito


Ramón Benedito należy do najznakomitszych współczesnych designerów. Przedmioty codziennego użytku przemienia w sztukę. Hiszpański designer zdobył kilkanaście nagród w dziedzinie projektowania użytkowego oraz był uczestnikiem wielu prestiżowych wystaw o międzynarodowym znaczeniu. Ale przede wszystkim przemienił liczne wnętrza mieszkalne i przestrzeń publiczną w miejsca niezwykłe: oryginalne a zarazem komfortowe.


Benedito urodził się w 1949 roku w Barcelonie. Studiował w słynnej barcelońskiej Szkole Designu Elisava. Na początku swojej kariery jako tworzywa do swoich prac używał plastiku, jednak w latach 80. zajął się projektowaniem przedmiotów dla branży telekomunikacyjnej i mikroelektroniki. Jego twórczość – dzięki nietypowemu połączeniu delikatności i rygorystycznych zasad – zaczęła być dostrzegana na całym świecie.
W 1973 roku założył funckjonujące do dzisiaj studio projektowe Benedito Design, zajmujące się projektowaniem elementów wyposażenia domów, urządzeń elektronicznych, sprzętu komputerowego, narzędzi technicznych i naukowych oraz oświetlenia. W 1984 roku razem z Josepem Puigem i Lluísem Morillasem, Benedito stworzył eksperymentatorski zespół designerski Transatlantic. W latach 80. artyści ci stanowili grupę bezkompromisowych osobowości w świecie hiszpańskiej sztuki designu. Grupa rozpadła się w 1989 roku, ale Benedito w swojej dalszej karierze był wierny jej ideom: nieustannym poszukiwaniom i eksperymentowaniu z formą.
Dokonania hiszpańskiego designera obejmują niezwykle szeroki i bardzo zróżnicowany zakres przykładów – od stylowych mebli po telefony, od ekspresu do kawy po samochód. Jednak niezależnie od rodzaju tworzonego przedmiotu, bez względu na stosowaną dawkę finezji i wyobraźni artysta zawsze kierował się zasadą dyscypliny formalnej i funkcjonalności. Każda składowa procesu projektowania była obliczona na jak najlepsze spełnianie zaplanowanej roli przez przedmiot – w końcu – użytkowy. Hiszpańskiemu designerowi udało się w swoich pracach połączyć finezję z funkcjonalnością.
Twórczość Ramóna Benedito została prędko dostrzeżona, już w 1982 roku autora uhonorowano cenną Premio a la Innovación Tecnológica w kategorii design przemysłowy, w 1991 roku – Premio Valencia Innovación. W latach 1986, 1995, 1997 i 2000 zdobył nagrodę prestiżowego stowarzyszenia projektantów ADI-FAD. Ukoronowaniem serii wyróżnień była Narodowa Nagroda za Wzornictwo (Premio Nacional de Diseño) – najwyższe wyróżnienie w hiszpańskim świecie designu, które otrzymał w 1992 roku. Benedito wykłada na wielu znanych i prestiżowych uczelniach oraz w szkołach projektowania, jak Eina, Elisava, BCD (Barcelona Center of Design), Escuela de Artes y Técnicas de la Moda oraz UPC (Politechnical University of Catalonia). Jest także uczestnikiem licznych międzynarodowych seminariów i konferencji naukowych. Spośród jego osiągnięć należy wymienić również członkowstwo w zarządzie ADP (Association of Professional Designers) oraz w Komitecie Naukowym Istituto Europeo di Design. Prace tego artysty można podziwiać w wielu galeriach na całym świecie, a także cieszyć się nimi we wnętrzach mieszkalnych.
Benedito pracował z licznymi firmami, m.in. Xerox i Carlsberg, jednak największe znaczenie dla jego kariery miała współpraca z firmą ROCA, dla której wykonał kilka projektów obecnie bardzo popularnych produktów, w tym serie ceramiki sanitarnej HALL i Happening, kolumny do hydromasażu Aquakit, umywalki: Kalahari, Fontana, Bol, Mohave, Diverta, Espacio, Coral, kolumnę do hydromasażu ET oraz nowoczesne serie baterii: Moai i Targa. Jak twierdzi sam Benedito, projektowanie dla firmy ROCA opiera się na poszukiwaniu poetyckiej i emocjonalnej doskonałości w przedmiotach codziennego użytku. Najcenniejszym źródłem inspiracji dla artysty pozostaje otaczający świat – zmienny, pędzący naprzód, a także rytm naszego życia – coraz szybszy i wymagający elastyczności, funkcjonalności, lecz jednocześnie łaknący piękna i estetyki. Efekt jego działań stanowią nowoczesne meble i sprzęty – minimalistyczne w swej formie, opierające się na prostym koncepcie, a zarazem oryginalne i nadające niepowtarzalny charakter każdemu wnętrzu, w którym zagoszczą.
Talent i doświadczenie Ramóna Benedito wykorzystywane są przez firmę ROCA nie tylko w projektowaniu coraz to nowych form użytkowych, w upiększaniu wnętrz naszych mieszkań, ale także w celu propagowania sztuki designu w najlepszym wydaniu w różnych krajach, do których hiszpański designer jest zapraszany, by wygłoszać wykłady. W ten sposób spełnia misję twórczą i wprowadza w życie hasło, które od początku przyświeca jego pracy: „Rozwój umożliwia ogólnoświatowe rozumienie otoczenia”.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com