Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Warsztaty urbanistyczne ''Katowice na warsztacie''

Największe warsztaty urbanistyczne w Polsce - Mieszkańcy zaprojektują przestrzeń publiczną centrum metropolii górnośląskiej

2008-10-10  Autor: Paweł Loedl   Źródło: UM Katowice   Kategoria: Wiadomości z kraju

Za tydzień w Katowicach rozpocznie się projekt ''Katowice na warsztacie'' - cykl otwartych spotkań warsztatowych, podczas których mieszkańcy zaproponują rozwiązania dla przestrzeni publicznej nowego centrum miasta. Warsztaty urbanistyczne z szerokim udziałem społecznym to jeden z etapów bezprecedensowego na skalę Polski przedsięwzięcia - transformacji Centrum Katowic, która ma zmienić je w bijące serce metropolii.

Przestrzeń publiczna to salon miasta, otwarty i powszechnie dostępny. Na przestrzeń publiczną składają się place, skwery, ulice, aleje, przystanki komunikacji miejskiej, targowiska itp. Dobrze  zagospodarowana przestrzeń publiczna to również miejsce spotkań, zachęcające mieszkańców i gości miasta do spędzania wolnego czasu, nawiązywania kontaktów, wspólnej zabawy, a nawet  twórczości kulturalnej.

Podczas rozpoczynających się 16 października warsztatów urbanistycznych mieszkańcy aglomeracji będę mieli okazję do przedstawienia swoich pomysłów, opinii i oczekiwań na temat ożywienia przestrzeni publicznej centrum Katowic nowymi formami wypoczynku i rozrywki oraz ulepszeń, jakie można wprowadzić, aby była to przestrzeń przyjazna dla wszystkich użytkowników. Wspólnie wypracują konkretne rozwiązania zagospodarowania kluczowych miejsc tego obszaru, między innymi Rynku i otoczenia Ronda. Efektem działań będą wnioski do opracowywanych dokumentów planistycznych.

- Warsztaty to ten wyjątkowy moment w procesie przemiany śródmieścia, w którym słowa będą miały moc kształtowania konkretnych przestrzeni  – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic. – Dlatego zależy nam na możliwie najpełniejszym udziale mieszkańców w tym ważnym przedsięwzięciu. Zapraszamy każdego, kto chce zostawić w mieście swój ślad na długie dziesięciolecia.

Warsztaty potrwają trzy dni – 16, 17 i 18 października i odbędą się w katowickim Rondzie Sztuki. Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej oraz liderzy społeczności lokalnych. Spotkania poprowadzi Piotr Lorens, wykładowca Politechniki Gdańskiej i specjalista w prowadzeniu konsultacji społecznych, który pokieruje nimi również w Katowicach.

W trakcie warsztatów rozłożymy na części i ponownie „zmontujemy” przestrzeń publiczną obszaru centrum Katowic. Obok kreatywnej dyskusji przeznaczymy czas na wypracowanie konkretnych rozwiązań, dotyczących zagospodarowania i funkcjonowania przestrzeni – mówi Piotr Lorens, architekt i urbanista, prowadzący katowickie warsztaty
– Przed Katowicami duże wyzwanie, dlatego ogłaszam październik miesiącem urbanistyki – dodaje żartobliwie.

„Katowice na warsztacie” to oprócz cyklu spotkań warsztatowych również akcja informacyjna skierowana do mieszkańców aglomeracji górnośląskiej. Organizatorzy przygotowali 40 tys. ulotek oraz portal www.katowicenawarsztacie.pl w całości poświęcony tematyce warsztatów i przestrzeni publicznej. W Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta (ul. Rynek 13) został uruchomiony Punkt Informacyjny, w którym można uzyskać potrzebne informacje. Zainteresowani udziałem w warsztatach mogą się rejestrować w tym punkcie lub poprzez stronę www. Osoby zarejestrowane wcześniej będą miały pierwszeństwo wstępu na warsztaty, nie jest to jednak konieczny warunek uczestnictwa w spotkaniach.

Transformacja Centrum Katowic to przedsięwzięcie o ogromnym rozmachu, którego celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni centralnej dla 2,7 mln mieszkańców aglomeracji. Przebudowa obejmie 28 ha i będzie prowadzona kilkuetapowo. W I etapie transformacją zostanie objęty obszar między Rynkiem i Rondem, którego częścią będzie również przestrzeń publiczna dyskutowana podczas warsztatów. Proces transformacji rozpoczął się od rozstrzygniętego pod koniec 2006 konkursu urbanistycznego, podczas którego wyłoniono koncepcję urbanistyczną autorstwa pracowni Konior Studio.

 

Warsztaty urbanistyczne „Katowice na warsztacie”

Co to jest: cykl trzech spotkań warsztatowych
Przedmiot warsztatów: koncepcja ożywienia i zagospodarowania przestrzeni publicznej przyszłego Centrum Katowic
Cel warsztatów: aktywny udział mieszkańców w transformacji Katowic, poznanie ich potrzeb i oczekiwań, włączenie wniosków z warsztatów do dokumentów planistycznych oraz projektów zagospodarowania Rynku i innych ważnych miejsc w Centrum
Uczestnicy: wszyscy mieszkańcy aglomeracji, którzy chcą mieć wpływ na miejsce, w którym żyją
Warunki wstępu: żadnych, poza chęcią dzielenia się opiniami i pomysłami preferowane uczestnictwo w całym cyklu trzech spotkań oraz wcześniejsza rejestracja przez stronę www.katowicenawarsztacie.pl lub w Punkcie Informacyjnym w Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Miasta, ul. Rynek 13 w Katowicach
Termin:
16 października 2008 r., o godzinie 16.00
17 października 2008 r., o godzinie 16.00
18 października 2008 r., o godzinie 10.00
Miejsce: Rondo Sztuki w Katowicach
Prowadzący: Piotr Lorens, architekt i urbanista, wykładowca Politechniki Gdańskiej, stypendysta Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology, specjalista w zakresie konsultacji społecznych o tematyce urbanistycznej
Metoda: proces ukierunkowany na uzyskanie konkretnych rozwiązań oraz swobodne wyrażanie opinii; praca w grupach polegająca na przygotowaniu propozycji, dyskusje, ankiety i głosowania.

Planowany przebieg warsztatów

Spotkanie I – warsztaty rozpoczną się od przedstawienia dotychczas wypracowanych rozwiązań projektowych, jako punktu wyjścia dyskusji. Następnie uczestnicy będą zachęcani i inspirowani do wyrażenia swoich oczekiwań na temat przyszłego Centrum. Będzie też okazja do podzielenia się doświadczeniami dotyczącymi najlepszych przestrzeni publicznych, które znamy z innych miast. Podczas pracy w grupach uczestnicy określą potencjał i predyspozycje poszczególnych miejsc śródmieścia. Spotkanie I da odpowiedź na pytanie: co ma się dziać w Centrum Katowic?

Spotkanie II – uczestnicy poznają współczesne formy struktur miejskich oraz przestrzeni publicznych i ich znaczenie w mieście. Następnie omówią m.in. ogólny charakter układu placów i skwerów w centrum Katowic, a także formę zabudowy poszczególnych obszarów. Spotkanie II da odpowiedź na pytanie: jaki układ przestrzeni publicznych będzie najlepszy dla tętniącego życiem serca metropolii?

Spotkanie III – osoby biorące udział w warsztatach przedstawią swoje propozycje zagospodarowania i funkcji kluczowych przestrzeni publicznych. W trakcie dyskusji uczestnicy zdecydują, które z proponowanych rozwiązań są najbardziej adekwatne dla Nowego Centrum Katowic. Spotkanie III udzieli odpowiedzi na pytanie: jak mają wyglądać przestrzenie publiczne w Centrum Katowic?

 

Piotr Lorens – biografia
Wykładowca Politechniki Gdańskiej, doktor habilitowany, architekt i urbanista. Wykształcenie zdobywał także na renomowanych uczelniach amerykańskich - Massachusetts Institute of Technology i Harvard University.
Specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów z zakresu urbanistyki, uwzględniających szeroki udział społeczny.
W 2004 r. prowadził warsztaty urbanistyczne w Gdańsku, których efektem było opracowanie Programu Operacyjnego Rewitalizacji Kwartału Grodzisko. Jest głównym konsultantem naukowym projektu „Młode miasto” – nowej, nadwodnej dzielnicy powstającej na terenie Stoczni Gdańskiej.
W ramach programu „Umbrella Project” przygotowywał opracowania urbanistyczne do strategii zrównoważonego rozwoju dla takich miast jak Warszawa, Elbląg, Włocławek. Był także kierownikiem zespołów architektonicznych pracujących dla Wejherowa i Stargardu Szczecińskiego, gdzie również przeprowadzono konsultacje społeczne.
Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISoCARP i Zespołu ds. Obszarów Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.
Autor wielu publikacji naukowych dotyczących zagospodarowania przestrzennego miasta, w tym książki pt. „Tematyzacja przestrzeni publicznej miasta”

Partycypacja społeczna w Polsce i na świecie
Partycypacja społeczna to aktywny udział mieszkańców w istotnych dla miasta sprawach. Jedną z form partycypacji społecznych jest dyskusja publiczna. Katowickie warsztaty to krok dalej - służą wypracowaniu konkretnych rozwiązań. Ważne są pomysły, zaangażowanie i doświadczenie uczestników, którzy znają miasto i jego poszczególne fragmenty z codziennego życia. Nieoceniona wiedza, zmysł praktyczny  i kreatywność „użytkowników” miasta przynoszą rezultat, który inspiruje i dopełnia plany urbanistyczne przygotowane przez specjalistów.

Konsultacje społeczne organizuje się w wielu miejscach w Europie i na świecie. Wszędzie tam, gdzie zapadają ważne decyzje, które dotyczą mieszkańców.

Przykłady
West London Tram w Londynie – to przykład konsultacji społecznych prowadzonych przy budowie linii tramwajowej. Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się przy każdej fazie tworzenia projektu. Konsultacje podzielone były na kilka etapów: dwukrotne badania telefoniczne, medialną akcję informacyjną, pełne konsultacje społeczne oraz konsultacje dotyczące rozwiązań szczegółowych. Uruchomiono także specjalną infolinię, przygotowano biuletyny informacyjne i stronę internetową projektu. Kluczem do sukcesu było zapewnienie możliwości wyrażania swojego zdania każdemu zainteresowanemu na wiele, powszechnie dostępnych sposobów.
Stargard Szczeciński – konsultacje społeczne były istotnym elementem przygotowywanego w latach 2004 – 2005 Programu Rewitalizacji Obszarów Zdegradowanych. Prace rozpoczęto od badania historii miasta i jego poszczególnych części. Kolejnym krokiem było zapytanie mieszkańców jak postrzegają tereny zdegradowane i co chcieliby w nich zmienić. Następnie mieszkańcy mogli nadsyłać pomysły dotyczące przyszłości tych miejsc. Pod uwagę zostały wzięte również opinie liderów społeczności lokalnych. Wszystkie propozycje stały się istotnym elementem finalnego projektu Programu.
Lublin – na początku lat 90-tych przeprowadzono pionierskie w Polsce konsultacje społeczne dotyczące dwóch zaniedbanych, przemysłowych dzielnic miasta – Stare Bronowice i Kośminek. Pod koniec roku 1991 wszyscy mieszkańcy otrzymali ankiety, w których mogli opisać swoje problemy związane z zamieszkiwaniem dzielnic i propozycje rozwiązań. Badanie posłużyło również do wyszukania osób zaangażowanych, które mogły stać się liderami zmian. Wypracowane w ten sposób rozwiązania stanowiły podstawę do przygotowania planu miejskiego. Działania prowadzone w Lublinie zostały w 1996 r. nagrodzone przez organizację UN Habitat za poprawę warunków życia mieszkańców Starych Bronowic i Kośminka.

Przestrzeń publiczna
Przestrzeń publiczna to salon miasta otwarty i powszechnie dostępny dla mieszkańców i gości. Są to place, skwery, ulice, aleje, przystanki komunikacji miejskiej, targowiska,  a także powszechnie dostępne budynki miejskie jak biblioteki, domy kultury i placówki oświatowe. Dobrze  zagospodarowana przestrzeń publiczna zachęca mieszkańców i gości miasta do spotkań i spędzania wolnego czasu oraz inspiruje do wspólnej zabawy, a także twórczości kulturalnej.

Na całym świecie przestrzeń publiczna dzięki swym walorom architektonicznym, rekreacyjnym i kulturalnym pełnią funkcję wizytówki miasta. Z tego względu miasta
szczególnie dbają właśnie o te miejsca. Modernizując lub tworząc je często starają się, aby wziąć pod uwagę opinie i propozycje samych mieszkańców, tak jak to ma miejsce także w Katowicach.

Przykłady modernizacji

Barcelona
Odnowienie systemu skwerów i placów, ze szczególnym uwzględnieniem okolic wioski olimpijskiej Vila Olimpia oraz dzielnic takich jak Nou Barris, Horta i Poblenou. Dzięki inicjatywom miasta zapomniane miejsca zyskały nowe oblicza i stały się ważnymi punktami na mapie życia społecznego Barcelony.

Kopenhaga
Od 1962 powierzchnia przestrzeni pieszej miasta zwiększyła się siedmiokrotnie. Najważniejszym zadaniem dla urbanistów było przeobrażenie Stroget, głównej ulicy miasta i Rynku Głównego. Dzięki podjętym działaniom zwiększyła się liczba turystów odwiedzających stolicę Danii, liczba teatrów, muzeów, restauracji i barów, a Kopenhaga stała się powszechnie znana jako miasto rowerzystów.

Lyon
Rozpoczęty na początku lat 90. program rewitalizacji przestrzeni publicznych sprawił, że miasto zupełnie zmieniło swój wizerunek. Przełożyło się to na podwyższenie jakości życia jego mieszkańców i wzrost liczby turystów. Do największych projektów należały modernizacje Place des Terraux i Place du 8 mai 1945.

Tematyka przestrzeni publicznej cieszy się zainteresowaniem architektów, urbanistów i samych mieszkańców na całym świecie. Na stronie www.pps.org (Project for Public Spaces) przedstawiony jest ranking najlepszych przestrzeni publicznych z polskim akcentem na pierwszym miejscu:

1.Rynek Główny, Kraków
2.Plaza Hidalgo, Mexico City
3.Piazza Navona, Rzym
4.Piazza del Campo, Siena
5.Piccadilly Circus, Trafalgar Square, Covent Gardens i Leicester Square, Londyn

Przestrzeń publiczna w Katowicach

Obecnie Katowice stoją przed wyzwaniem jakim jest nadanie miastu charakteru metropolitalnego. Dlatego tak ważna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni publicznej miasta – jego wizytówki, salonu i miejsca społeczno – kulturalnych spotkań.

Przedmiotem projektu „Katowice na warsztacie” będą kluczowe dla Nowego Centrum przestrzenie publiczne, ich zagospodarowanie, funkcje i estetyka.

  • Rynek – centralny plac miasta ograniczony budynkami Teatru Śląskiego, DH Skarbek i Urzędu Miasta, pełniący obecnie funkcję przystanku tramwajowego

  • Aleja Korfantego od Rynku do Ronda – odcinek o długości 600 i szerokości 70-75 metrów – jedna z głównych arterii miasta, przeznaczona obecnie głównie dla ruchu samochodowego i tramwajowego,

  • Otoczenie Ronda – to trzy obszary o niewykorzystanym potencjale – plac przed Spodkiem, tereny zielone obok Superjednostki oraz Rondo Sztuki

  • Plac Obrońców Katowic – otwarta przestrzeń pomiędzy Aleją Korfantego i ul. Piotra Skargi

  • Plac Synagogi - znajdujący się między budynkami III L.O. im. A. Mickiewicza, CH Supersam oraz Przychodni – w tej chwili to przystanek autobusowy i targowisko

  • Plac Szewczyka przed dworcem PKP – „brama miasta” z zaniedbaną estakadą i rozległym przystankiem autobusowym

  • Kampus – teren Uniwersytetu Śląskiego oraz jego okolice, obejmujące również niezagospodarowane nadbrzeża Rawy

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro