Mały dom - wady i zalety takiego rozwiązania.

Porady i informacje

16-04-2023  Autor: Materiał zewnętrzny   Źródło: Materiał zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Przyczyn dla których postanawiamy wybudować mały dom jest wiele. Decydujemy się na taki ruch ze względu na nieduży budżet czy po prostu małą działkę budowlaną, która stwarza nam pewne ograniczenia. Mały dom posiada swoje wady i zalety. O czym mowa?

 

Zalety małego domu

Dom, który posiada nieduży  metraż ma pewne zalety, których nie będzie miała wielka posiadłość. Z pewnością ulgę odczuje nasz portfel, ale zaoszczędzimy też sporą ilość czasu. O co dokładnie chodzi?

Niski koszt budowy

Niski koszt budowy to chyba najczęstsza przyczyna dla której Inwestorzy decydują się na budowę małego domu. Rzeczywiście mały dom jest znacznie tańszy w budowie niż duży. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że różnica ta nie jest proporcjonalna i  w niektórych przypadkach rozbieżność w kosztach budowy nie musi być wcale taka duża.

Niski koszt wykończenia małego domu

Na wykończeniu  małego domu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aranżacje wnętrz to usługi, które liczone są z reguły od metra. Również praca fachowców, takich jak płytkarze czy malarze, wyceniana jest w zależności od metrażu budynku. Nie należy zapominać  o koszcie materiałów wykończeniowych, które generują w ogólnym budżecie bardzo duże wydatki. Im mniejszy dom tym więcej pieniędzy pozostanie w naszym portfelu.

Niskie koszty utrzymania

Budowa domu to jedno. Druga sprawa to koszty eksploatacyjne, które przyjdzie nam ponosić w czasie użytkowania domu. Mowa tu o opłatach za ogrzewanie, prąd czy wodę.  Szczególnie uciążliwym kosztem może być ogrzewanie domu. Dlatego decydując się na  budowę domu warto dokładnie przemyśleć kwestię związane z doborem odpowiedniego źródła ogrzewania. Obecnie najbardziej ekonomicznym jest pompa ciepła. W przypadku powietrznej pompy ciepła warto zdecydować się także na montaż paneli fotowoltaicznych.

Szybsza budowa

Jeśli zależy nam na czasie to mały dom będzie dobrym wyborem. Możemy go znacznie  szybciej wybudować i doprowadzić do stanu w którym będziemy mogli się do niego szybko wprowadzić.

Łatwy w utrzymaniu czystości

Posiadając mały dom nie będziemy musieli poświęcać duzej części naszego wolnego czasu na porządki. Ewentualnie zaoszczędzimy trochę pieniędzy gdyż nie będziemy musieli zatrudniać do sprzątania pomocy domowej.

Wady małego domu

Oczywiście jeśli mały dom ma swoje zalety to znajdą się także jakieś wady. Co może przeszkadzać w małym domu? Na co najczęściej narzekają użytkownicy?

Mała ilość miejsca do przechowywania

Małe domy posiadają mało miejsca do przechowywania, a mieszkając poza miastem potrzebujemy przecież więcej narzędzi. Przykładowo jeśli posiadamy nawet  najmniejszy ogródek to musimy mieć przecież węża ogrodowego, grabie, widły czy chociażby konewkę.   W małym domu może zabraknąć również miejsca na  pomieszczenia takie jak garderoba, spiżarnia czy garaż.

Trudny do zaaranżowania

Z reguły małe wnętrza to duże  wyzwanie dla architekta wnętrz. Musi się on dużo nagłowić aby zaprojektowana przestrzeń była ładna, a zarazem funkcjonalna. Niestety z niektórych rozwiązań przyjdzie nam zrezygnować. Nie wszędzie znajdzie się miejsce na kominek, pokój kinowy albo salon kąpielowy.

Mała ilość miejsca w przypadku dużej rodziny

Warto wziąć pod uwagę, że mały dom może być niewygodny dla dużej rodziny. Każdy z domowników chciałby mieć swój pokój, a to może okazać się niewykonalne. Również mała kuchnia może być uciążliwa w korzystaniu, szczególnie jeśli lubimy wspólnie gotować.

Podsumowując

Małe domy mają swoje wady i zalety. Jednak przeważa tutaj czynnik finansowy i wychodząc z założenia "ciasny ale własny" coraz więcej osób decyduje się na budowę domu o niedużym metrażu. Czy to dobra decyzja? Wszystko zależy od potrzeb Inwestora jednak spełnienie marzenia, jakim jest własny dom, to świetny argument na to by zdecydować się na taki wybór.

Współpraca redakcyjna https://domhobby.pl/

 

Trawa w ogrodzie czy przed domem wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby świetnie się prezentowała. Podejmowanie regularnie konkretnych działań będzie skutkowało ...

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com