San Keller i Festiwal Passengers zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego wycia w Wilczym Chórze Warszawy / Warsaw Wolf Choir
Informacja od organizatorów:
W ramach naszych muzycznych i przestrzennych poszukiwań zajmiemy się interpretacją wycia wilków. Wilki w ten sposób zaznaczają swoje terytorium, my zbadamy granice dostępnej dla wszystkich przestrzeni publicznej. Będziemy wspólnie wyć u bram zamkniętych osiedli w Warszawie, być może na trasę koncertową ruszymy po całym świecie.
Wilczy Chór Warszawy jest swoistą odpowiedzią szwajcarskiego artysty Sana Kellera na fenomen zamkniętych osiedli, które niczym grzyby po deszczu wyrastają zarówno w Warszawie, jak i we wszystkich zakątkach globu.
Pierwszy występ chóru odbędzie się w ramach drugiego festiwalu PASSENGERS, 15 września 2008 roku, w noc pełni księżyca, przed bramami warszawskich zamkniętych osiedli. Spotkanie założycielskie Wilczego Chóru Warszawy będzie miało miejsce 16 sierpnia 2008 roku, w siedzibie Fundacji In Situ, Podkowa Leśna, ul. Modrzewiowa 45.
Jeśli jesteście zainteresowani wspólnym „wyciem“ w Warszawskim Chórze Wilków, prosimy o kontakt do 15 sierpnia, na adres email: fundacja@insitu.pl, lub telefonicznie 0048 502 081 491.
Projekt odbywa się dzięki wsparciu Szwajcarskiej Fundacji Kultury Pro Helvetia.
San Keller jest szwajcarskim artystą pracującym na pograniczu sztuki i codzienności. Jego artystyczne akcje, pełne subtelnego humoru i delikatnej ironii, zachowują zazwyczaj efemeryczny charakter. Nie ingeruje on drastycznie w rzeczywistość społeczną, wpierw uważnie obserwuje jej pory, aby następnie niezauważenie do niej przeniknąć. Bardzo często jego działania przybierają formę nietrwałych społecznych rzeźb, których granice czasowe i przestrzenne nie są wyraźnie zaznaczone.
Wilczy Chór Warszawy odbędzie się w ramach drugiej edycji Festiwalu PASSENGERS, który jest poświęcony sztuce publicznej oraz refleksji nad przestrzenią publiczną miasta. Głównym tematem tegorocznego festiwalu będzie zanik, prywatyzacja i grodzenie przestrzeni publicznej. W Warszawie, jak w żadnym innym mieście w Polsce, procesy te są szczególnie widoczne. Budowane są dziesiątki zamkniętych osiedli, a fasady domów przykrywane są gigantycznymi reklamami. Miasto jest dzielone i rozparcelowywane, zabezpieczane murami, płotami i kratami. Od lat stopniowo zanikają jego obszary publiczne na rzecz coraz ściślej wyznaczanych i lepiej zabezpieczanych sfer ograniczonego dostępu. Coraz częściej zdajemy sobie jednak sprawę z negatywnych konsekwencji takich procesów oraz z faktu, że przestrzeń publiczna jest wartością, która wymaga szczególnej ochrony. Stąd też celem PASSENGERSÓW jest włączenie się w dyskusję na temat przyszłości przestrzeni publicznej naszego miasta, a także zaproszenia do niej mieszkańców Warszawy.