Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Termomodernizacja w stylu art déco

Informacje...

2021-03-19  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dobrze przeprowadzona termomodernizacja to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku, zminimalizowanie jego negatywnego wpływu na środowisko oraz inwestycja w lepszy komfort życia. To szansa na drugą młodość dla nieruchomości i jej najbliższej okolicy. Znakomitym potwierdzeniem tych słów jest przykład realizacji w Stalowej Woli, nagrodzonej tytułem Fasada Roku 2020.

Prosta forma, geometryczne kształty, charakterystyczne, ciemnobrązowe okładziny klinkierowe w cokołach, obramowaniach otworów wejściowych czy przestrzeniach międzyokiennych kontrastujące z jasną fasadą… Budynek przy ul. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli to świetny przykład znakomicie odtworzonej przedwojennej architektury modernistycznej, wzbogaconej o elementy modnego wówczas stylu art déco.

Jego obecny wygląd to efekt termomodernizacji przeprowadzonej w lipcu 2020 r. przez Zakład Remontowo-Budowlany Nowax Mateusz Nowak według projektu Pracowni Projektowej INWESTPLAN Marek Perlich, na zlecenie Miejskiego Zakładu Budynków w Stalowej Woli. Prace objęły docieplenie ścian zewnętrznych wraz ze zmianą ich kolorystyki, a także docieplenie stropodachu wentylowanego i niewentylowanego (dachu).

– Od lat 1960 do lipca 2020 r. nie wykonywano przy budynku żadnych prac, więc jego stan techniczny i wizualny był, krótko mówiąc, nienajlepszy. Czas zrobił swoje. Przez lata działania na elewację czynników zewnętrznych tynki straciły swój estetyczny wygląd. Były wypłowiałe, w znacznym stopniu zabrudzone oraz posiadały liczne spękania. Do tego budynek nie spełniał ustawowych wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród. Przeprowadzony audyt energetyczny wykazał, że przez mury uciekają znaczne ilości ciepła, generując wysokie koszty ogrzewania mieszkań – mówi Mateusz Nowak, właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego Nowax Mateusz Nowak.

To właśnie wyniki audytu energetycznego przesądziły o przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych, których głównym założeniem było zminimalizowanie strat ciepła oraz poprawienie warunków i jakości życia mieszkańców, a przy tym również poprawienie estetyki osiedla.

– Największym wyzwaniem przy projektach takich jak ten w Stalowej Woli jest odtworzenie detali w taki sposób, by budynek odzyskał duszę i blask, nie tracąc swojego dawnego wizerunku – podkreśla Mateusz Nowak.

Prace termomodernizacyjne ścian zewnętrznych przeprowadzono z wykorzystaniem bezspoinowego systemu ociepleń, opartego na grafitowej płycie styropianowej o niskim współczynniku przenikania ciepła λ = 0,031 W/mK. Uzyskano w ten sposób wymaganą izolacyjność cieplną przegród przy zastosowaniu stosunkowo cienkiej warstwy ocieplenia, zapobiegając przy tym efektowi nadmiernie grubych ościeży okiennych. Jako warstwa wykończeniowa posłużył tynk silikonowy o jasnym zabarwieniu, a brokatowa powłoka dekoracyjna nadała jego powierzchni efektownego połysku.

– Ważne jest, by uzyskany efekt utrzymał się na elewacji przez długie lata, dlatego oprócz wykonawstwa na wysokim poziomie istotne jest zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, które muszą być trwałe i dobrej jakości. W te oczekiwania doskonale wpisał się system ocieplenia StarSystem. Z firmą Baumit współpracujemy już od 10 lat, dlatego o efekt byliśmy spokojni – dodaje Mateusz Nowak.

W cokołach, obramowaniach otworów wejściowych i w przestrzeniach międzyokiennych tak jak w oryginalnym projekcie zastosowano ciemnobrązową płytkę klinkierową, zachowując przy tym jej pierwotny układ i białą fugę.

Termomodernizacja na tytuł

Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji budynek mieszkalny przy ul. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli nie zatracił swojej tożsamości kulturowej i przeżywa dzisiaj swoją drugą młodość, stanowiąc oryginalne świadectwo minionej epoki. Sukces jest tym większy, że efekt zdobył aprobatę nie tylko mieszkańców miasta, lecz także jury ogólnopolskiego konkursu. Zachowanie pierwotnego charakteru i proporcji bryły budynku zaprocentowały tytułem Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Zwycięstwo na poziomie krajowym otworzyło przed laureatem furtkę do rywalizacji międzynarodowej w ramach Baumit Life Challenge 2022. Stawką będzie tym razem tytuł Europejskiej Fasady Roku. Powodzenia!


www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Czy łóżka tapicerowane to dobry wybór do sypialni?

2024-07-11

Aranżacja sypialni powinna być estetyczna i gwarantować maksymalny komfort. Łóżko tapicerowane to… »

Projektowanie małych ogrodów od A do Z

2024-07-11

Projektowanie małych ogrodów może wydawać się wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniemu planowaniu i… »

Jak wybrać projekt domu? Poradnik dla przyszłych budujących

2024-07-02

Wybór odpowiedniego projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiemy w procesie budowy… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro