Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

„Pomówmy o BIM” – Autodesk prezentuje cykl podcastów branży budowalnej

Informacje...

2020-08-19  Autor: Autodesk   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Seria podcastów „Pomówmy o BIM” to zbiór dobrych praktyk dotyczących pracy w oparciu o BIM - przedstawionych głosem przedstawicieli sektora architektoniczno-budowalnego. Swoimi doświadczeniami dzielą się biura projektowe - APA Wojciechowski Architekci, Fort Polska, WXCA i generalni wykonawcy – Strabag oraz Warbud. Podcasty są dostępne na www.autodesk.pl/campaigns/2d-bim/podcasty

Jak wygląda codzienna praca w BIM? Jak na współpracę z innymi uczestnikami procesu wpływa korzystanie z jednego modelu? Dlaczego zdecydowali się na zmianę i jak oceniają tą decyzję? A przede wszystkim co radzą firmom, które są w przededniu podjęcia decyzji o przejściu na BIM. To tematy podcastów z serii „Pomówmy o BIM”.

„Nasi klienci pokazują, że BIM pomaga w wielu obszarach. Dzielą się doświadczeniem jak wdrażać, co jest ważne na początkowych etapach. Jestem przekonana, że firmy, które zastanawiają się nad zastosowaniem BIM, znajdą wiele cennych wskazówek, które pomogą zarówno podjąć decyzję, jak i z sukcesem wdrożyć BIM.” – mówi Grażyna Kołodziejek, Country Marketing Manager Autodesk.

2D do BIM – dlaczego warto

BIM staje się w Polsce coraz bardziej popularny – według danych raportu „BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie, korzysta z niego już 43% architektów i projektantów, co oznacza ponad 70% wzrost w stosunku do 2015. Z pracowni projektowych wychodzi na place budowy i dalej do zarządzania obiektem.

„BIM zmienia wiele zarówno w pracy projektanta, jak i we współpracy pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. BIM jest bardzo uporządkowany, transparentny i jednoznaczny. Od początku trwania projektu wszyscy wiedzą jakie cele powinni zrealizować i w jaki sposób do tego dążyć.” – ocenia Aleksandra Zielazna- Pawlukiewicz, Project Manager, Fort Polska

„Jako generalny wykonawca korzystamy z BIM przede wszystkim w zakresie pozwalającym na ograniczenie ryzyka związanego z prowadzeniem inwestycji. Dokonuje się to podczas dialogu z inwestorem dotyczącego uzgadniania szczegółów projektowych. BIM pozwala na sprawdzenie czy dany projekt jest opłacalny. Możemy sprawdzić koszty prowadzenia inwestycji, w zależności od wybranego wariantu, w momencie tworzenia cyfrowego bliźniaka, a nie na etapie realizacji projektu. Jesteśmy w stanie zaprezentować inwestorowi to, jak będzie wyglądał proces budowy, harmonogram i czas realizacji.” – mówi Albert Krupiński, Dyrektor Biura Digitalizacji, Strabag.

„Jednym z podstawowych kryteriów wyboru firm współpracujących z nami przy procesie realizacji inwestycji jest ich sprawne posługiwanie się metodologią BIM. Także klienci wybierają nas i firmy, które są sprawne w BIM” – zauważa Szymon Wojciechowski, szef APA Wojciechowski Architekci.

„BIM usprawnił współpracę międzybranżową. Kiedyś wykrywanie prostych kolizji zajmowało dużo czasu. Teraz jest to zdecydowanie łatwiejsze. BIM daje nam też możliwość bardziej elastycznego reagowania na potrzeby klientów. Jesteśmy w stanie sprawdzić więcej wariantów, dać bardziej wyważone i  przemyślane odpowiedzi. Możemy także wyciągnąć dla inwestorów na każdym etapie taki pakiet informacji, który w ich pracy jest niezbędny.” – oceniają Marcin Kruk, Architekt, BIM Manager, Krzysztof Budzisz, Architekt, Associate, WXCA.

Droga z 2D do BIM – nowy styl pracy

Przejście z 2D na BIM wymaga planu, przeszkolenia pracowników, przemyślenia i zmiany procesów, wypracowania nowych sposobów postępowania. Zdaniem rozmówców warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie firmy do wdrożenia, ale jednocześnie być otwartym na zmiany, nie bać się nowego. Tym bardziej, że BIM staje się nieodłącznym elementem inwestycji, do którego trzeba się dostosować, aby dotrzymać kroku konkurencji, efektywnie działać na rynku. 

"Trzeba po prostu zacząć: przeszkolić się, a potem próbować na sobie - wytworzyć własne standardy. Moje doświadczenie wskazuje, że po wejściu w proces, nie chce się już z niego wychodzić. BIM nie zmniejsza ilości pracy dla architekta, ale nadaje jej większy sens. Pozwala skupić się na tym, do czego architekt jest stworzony - na projektowaniu. A wszystkie wyliczenia powierzchni czy zestawienia powstają automatycznie.” – mówi  Szymon Wojciechowski, szef APA Wojciechowski Architekci.

„Wprowadzenie BIM oznacza zmianę w mentalności. Trzeba wierzyć, że to możliwe i być przygotowanym na to, by zadbać o najsłabsze ogniwo – to niezautomatyzowane, jakim jest człowiek. BIM jest świetnym narzędziem w doświadczonych rękach. Ale od samego początku należy to przyszłym użytkownikom tłumaczyć i nie tylko odpowiadać na najprostsze pytania - do czego to narzędzie ma być stosowane? jak z nim współpracować?, ale przede wszystkim - pokazywać efekty. Trudno jest zmienić wieloletnie przyzwyczajenia, ale to absolutnie wykonalne. Trzeba jedynie odszukać w zespole entuzjastów, którzy nie boją się nowych technologii, którzy chętnie je przetestują, porównają novum z dotychczasowymi zasadami pracy i standardami. Pasjonaci są nośnikiem zmian, i bez dwóch zdań, najlepszym motorem napędowym.” – mówi Jakub Kulig, kierownik Zespołu ds. wdrożenia BIM w Warbud.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro