Na czym polega drugie życie w architekturze i kiedy się zaczyna?, czym jest tradycja oraz jak i czy warto ją kontynuować?, czy nowoczesność może być trwała? - to pytania, na które odpowiedzi szuka film dokumentalny ''Architektura second life'' autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona. Na przykładzie renowacji, modernizacji, przebudów, adaptacji różnych obiektów (sakralnych, poprzemysłowych, wielo i jednorodzinnych), a także nowoczesnego osiedla mieszkaniowego Hansaviertel, wybudowanego na gruzach dawnego ścisłego centrum Berlina, autorzy prezentują wielorakość myślenia o architektonicznej spuściźnie.
Tradycja jest dobra dla tych, którzy potrafią z nią zerwać
powiedzenie ludowe
Do udziału w filmie autorzy zaprosili architektów, inwestorów i użytkowników prezentowanych obiektów. Ich opinie ilustrują różne podejście do zastanej tkanki budowlanej, różnorodne myślenie o dawnej i obecnej funkcji budynków, a także o możliwości spotkania nowego ze starym. Zdjęcia do filmu, autorstwa Mieczysława Chudzika, zrealizowano w Berlinie (osiedle Hansaviertel i budynki dawnej fabryki papierosów Josetti), Riczanach pod Pragą (modernistyczna willa z lat 30-tych XX w.) , Ołomuńcu (Muzeum Archidiecezjalne) i Krakowie (Pasaż 13 w Rynku Głównym) oraz uzupełniono fotografiami archiwalnymi.
Film „Architektura second life” jest drugą częścią 4-częściowego cyklu dokumentalnego pt. „Architektura + VAT”. Autorzy prezentują w nim architekturę, za którą stoi wartość dodana czy idea (Value Added Thinking). Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.architekturaplusvat.pl . Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami są producenci materiałów budowlanych: Creaton, Magnat, Rockwool i Ursa.
DVD z filmem „Architektura second life” zostało załączone do czerwcowego numeru czasopisma ARCHITEKTURA. Pierwszy film z tego cyklu „Osiedle ZEN” został dołączony do numeru 5/2008 ARCHITEKTURY murator, a wcześniejsze filmy o architekturze („Fabryki do życia” i „Modernizm emocjonalny”) zostały dołączone do numerów 6/2007 i 12/2007 tego czasopisma.
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl