''Architektura-murator'', profesjonalny miesięcznik architektoniczny i najlepiej sprzedający się magazyn dla profesjonalistów, wprowadził kilka zmian. Obejmują one treść i wygląd pisma.
W „Architekturze-murator” najszybciej rzuca się w oczy nowa okładka. W 2007 roku okładki pisma stanowiły galerię młodej polskiej fotografii, zaś w wydaniach z 2008 roku mają formę plakatu. Do współpracy przy ich powstawaniu redakcja miesięcznika zaprosiła grafików specjalizujących się w tej dziedzinie, m.in. Joannę Górską i Jerzego Skakuna, Pawła Przybyłę oraz projektantów z Twożywa. Okładki „Architektury-murator” były wielokrotnie nagradzane w konkursie Izby Wydawców Prasy Grand Front: wyróżnienie w 2006 i 2005 roku w kategorii czasopism branżowych, II i III nagroda w 2003 roku w kategorii czasopism monotematycznych oraz III nagroda w 2002 roku.
Po paru latach przerwy, w piśmie pojawiły się felietony. Architektura jest w nich pretekstem do refleksji nad kulturowym otoczeniem. Pierwszy w 2008 roku napisał Paweł Huelle, kolejnymi autorami będą Sławomir Shuty, Stefan Chwin. Wcześniej w „Architekturze-murator” felietony publikowali Krzysztof Kłopotowski, Krzysztof Piesiewicz, Tomasz Jastrun, Maciej Karpinski, Jacek Santorski, Marek Nowakowski, Bronisław Wildstein, Antoni Libera, Paweł Śpiewak, Roberto Salvadori i Cezary Michalski.
Nowością jest seria publikacji podsumowujących najistotniejsze zjawiska w polskiej współczesnej architekturze. W styczniowym numerze „Architektury-murator” pojawił się artykuł „Polska rośnie w górę”, dotyczący nowo budowanych wieżowców. W lutym - reportaż z największego osiedla zamkniętego w Warszawie – Mariny Mokotów, zaś w marcu magazyn przedstawi historię loftów w Polsce i na świecie.
W dziale Technika „Architektura-murator” rozpoczęła prezentację najnowszych, najbardziej spektakularnych światowych realizacji architektonicznych, pokazanych poprzez konstrukcje i rozwiązania materiałowe.
W marcu br. zostanie rozstrzygnięta XI edycja Konkursu Studenckiego „Architektury-murator”, przebiegająca pod hasłem: Woda Radość Miasto. To najpopularniejszy w Polsce konkurs projektowy dla studentów oraz jedyny, cyklicznie odbywający się konkurs studencki w kraju. Dotychczas wzięło w nim udział blisko 1700 studentów ze wszystkich szkół projektowych w Polsce. Temat Konkursu Studenckiego, inny w każdej edycji, zawsze dotyczy miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst.
Pod koniec maja br. „Architektura-murator” zorganizuje ogólnopolskie spotkanie młodych architektów - Młodzi do Łodzi. Jego celem jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce, konfrontacja osiągnięć i dyskusja nad możliwościami i wyzwaniami. Głównym problemem paneli dyskusyjnych będzie porównanie sytuacji i warsztatu zawodowego polskich architektów w kraju i zagranicą. Po raz pierwszy spotkanie Młodzi do Łodzi odbyło się w 2003 roku.
Miesięcznik „Architektura-murator”
Jedyny magazyn architektoniczny, którego nakład i sprzedaż są kontrolowane przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP), a czytelnictwo monitorują Polskie Badania Czytelnictwa (PBC).
Redaktor naczelny: Ewa P. Porębska
Nakład: 8791 egz. (ZKDP, średnia I-X 2007) Format: 230 x 310 mm
Objętość: 104 + 4 strony Cena: 14,90 zł
O tytule:
-
Przegląd bieżących i najważniejszych realizacji oraz projektów architektonicznych w Polsce i na świecie.
-
Najważniejsze wydarzenia architektoniczne.
-
Interesujące koncepcje urbanistyczne.
-
Prezentacje architektury wnętrz, najnowsze aranżacje, design, wzornictwo sztuki użytkowej.
-
Aktualne informacje techniczne, prawne i administracyjne.
-
Opinie wyrażone w autorskich tekstach architektów, historyków sztuki, a także osób znanych w świecie kultury i polityki.
-
"Architektura-murator" to pismo otwarte na świeże, nowatorskie spojrzenie - promujące młode talenty.
-
Wśród stałych nabywców pisma największą grupą są pracownie projektowe: architektoniczne, urbanistyczne i wnętrz. Specjalna oferta prenumeraty dla studentów architektury.