22.01.2008 wtorek, godz. 18.00
wykład + otwarcie wystawy
Galeria Architektury SARP zaprasza na wystawę fotografii "Modernizm katowicki - Karol Schayer i inni twórcy stylu", przygotowaną przez Koło Naukowe Estetyków, działające przy Uniwersytecie Śląskim. W 20-leciu międzywojennym w Katowicach nastąpił ogromny boom budowlany, który pozostawił po sobie architekturę utrzymaną w stylu funkcjonalistycznym. Dzięki temu miasto uważane było za jedno z najnowocześniejszych w Polsce.
Wystawa jest kolejną odsłoną naszego spojrzenia na katowicki modernizm. Od 19 grudnia 2007 do 9 stycznia 2008 w Galerii Altus prezentowaliśmy ekspozycję o tej tematyce. Zależy nam na przypomnieniu Katowicom ich największego architektonicznego dorobku. Ilość tego typu budynków skumulowana w jednym miejscu jest rzadkością w całej Europie. W Polsce z Katowicami konkurować może jedynie Gdynia. Wiele spośród nich jest tak doskonałych architektonicznie, że dorównuje klasą europejskim realizacjom z tego okresu. Koniecznie trzeba zauważyć, że mimo upływu ponad siedemdziesięciu lat, znajdujące się w nich mieszkania nadal uchodzą za bardzo atrakcyjne.
Dziś najważniejsze architektoniczne dziedzictwo artystyczne miasta stoi zapomniane. Nazwiska twórców, takich jak Mieczysław Kozłowski, Stefan Bryła, Karol Schayer czy Tadeusz Michejda nikomu z niczym się nie kojarzą. Wystawie będzie towarzyszył wykład poświęcony jednemu z nich - Karolowi Schayerowi, który między innymi zaprojektował pierwszy budynek Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ponadto w latach 50. i 60. XX wieku mieszkał i z powodzeniem tworzył w Libanie.
Wykład poprowadzi George Joseph Arbid - architekt, absolwent Academie Libanaise des Beaux-Arts (Libańska Akademia Sztuk Pięknych) w Bejrucie. Uzyskał tytuł doktora projektowania na Harvard University Graduate School of Design USA. Autor pracy: "Practicing Modernism in Beirut: Architecture in Lebanon, 1946-1970". Dr Arbid jest obecnie w trakcie przygotowań do książki na temat Schayera.
Autorami zdjęć są Beata Skrzypek oraz Paweł Pomykalski - studenci politologii UŚ, współtwórcy wystawy fotograficzno-historycznej, poświęconej dziedzictwu gospodarczemu i społecznemu rodziny von Ballestrem, która ma stałą ekspozycję w pałacu w Pławniowicach. W marcu 2008 wraz z Domem Współpracy Polsko - Niemieckiej wydadzą album także o Ballestremach.