List Prezesa OW SARP z 19.06.2007 do Koordynatora ds. budowy stadionów na Euro 2012 arch. M. Borowskiego: Witając z zadowoleniem nominację Pana na to zaszczytne ale i obarczone trudnymi obowiązkami stanowisko OW SARP chcielibyśmy niniejszym poprzeć Pana wysiłek w doprowadzeniu do sukcesu mistrzostw EURO 2012....
Oddział Warszawski SARP
Prezes arch.Jakub Wacławek
2007-09-19
Koordynator ds. budowy stadionów na Euro 2012
W.P.
Arch.Michał Borowski
Szanowny Panie Dyrektorze,
Witając z zadowoleniem nominację Pana na to zaszczytne ale i obarczone trudnymi obowiązkami stanowisko OW SARP chcielibyśmy niniejszym poprzeć Pana wysiłek w doprowadzeniu do sukcesu mistrzostw EURO 2012.
Śledząc ostatnie wiadomości dotyczące rozwiązania problemu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, chciałbym wyrazić w imieniu warszawskiego środowiska architektów oraz swoim własnym parę refleksji.
Z żalem pożegnaliśmy się z ideą zorganizowania konkursu architektonicznego na projekt Stadionu wraz z towarzyszącym mu programem.
Podzielając Pana zdanie o zbyt rozbudowanym programie inwestycji, uniemożliwiającym dotrzymanie terminu realizacji, jesteśmy jednak rozczarowani fiaskiem organizacji konkursu o europejskim jeśli wręcz nie światowym znaczeniu.
Pomijając powyższe, chcielibyśmy ustosunkować się do powziętych przez p. min. Elżbietę Jakubiak oraz Pana decyzji dotyczących lokalizacji i sposobu realizacji Stadionu.
Nie wnikamy w merytoryczny wybór miejsca – tzn. na istniejącym Stadionie Dziesięciolecia lub na otaczających go błoniach. Myślę, że obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy – dokonany wybór według koncepcji prof.arch. Wojciecha Zabłockiego jest wyborem jednej z opcji – mamy nadzieję, że trafnym i umożliwiającym sprawną budowę, a co za tym idzie sukces Euro. Życzymy powodzenia i ze strony naszej organizacji będziemy starali się pomóc w jej realizacji.
Ponieważ zamiarem Organizatorów jest, jak dowiedzieliśmy się z prasy, zaproszenie czołowych zagranicznych firm projektowych oraz na podstawie ich dorobku wybór trzech do bezpośrednich negocjacji, chcielibyśmy prosić o uwzględnienie w tym wyborze także architektów/projektantów z Polski. Jesteśmy przekonani, że pomimo mniejszego doświadczenia wynikającego ze skromnej ilości inwestycji w tej dziedzinie, najbardziej doświadczone polskie firmy projektowe mogłyby poradzić sobie z tym projektem.
Przykro by było nam, reprezentantom środowiska spotkać się z konstatacją o naszej nieumiejętności pokonania problemu budowy nowego Stadionu. Chciałbym przypomnieć, że także prof. Jerzy Hryniewiecki z zespołem przed wybudowaniem Stadionu Dziesięciolecia nie dysponował doświadczeniem w tej dziedzinie architektury – pomimo tego udało mu się stworzyć dzieło o do dzisiaj przekonywujących wartościach.
Chcielibyśmy także zaproponować udział naszych sędziów konkursowych jako pomocnych w wyborze przez Pana ostatecznego projektanta/projektantów obiektu.
Z poważaniem
arch. Jakub Wacławek