Członkowie międzynarodowego stowarzyszenia PlaNet, w ramach Kongresu, odbywającego się pod patronatem Prezydenta m. st. Warszawy, wspólnie z mieszkańcami stworzą koncepcyjne projekty zagospodarowania wybranych obszarów warszawskiej Pragi Północ i Żoliborza. Projekty zostaną wykonane przy wykorzystaniu oprogramowania Revit Architecture.
Warszawa, 17 września 2007 – W dniach 20-30 września po raz czwarty w Polsce spotkają się członkowie międzynarodowej organizacji PlaNet – skupiającej studentów różnych uczelni architektonicznych i planistycznych z całej Europy. 11. Kongres PlaNet Warszawa 2007, którego Mecenasem została firma Autodesk, połączony będzie z warsztatami planistycznymi i odbędzie się pod hasłem "TOP DOWN / BOTTOM UP - partycypacja społeczna w kształtowaniu przestrzeni miejskiej w ramach rewitalizacji Pragi Północ i Żoliborza”. Uczestnicy kongresu będą zastanawiać się nad koniecznością uspołecznionego planowania przestrzeni miejskiej oraz nad przemianami społecznymi i przestrzennymi zachodzącymi w Warszawie. Wymiana wiedzy, międzynarodowych doświadczeń, a także zaangażowanie w dyskusję lokalnej społeczności z pewnością wpłynie na zwiększenie świadomości tych zagadnień w Polsce.
W ramach warsztatów planistycznych 60. uczestników pod okiem profesjonalnych prowadzących twórczo włączy się w dyskusję nad kierunkami rozwoju Pragi oraz zaprezentuje konkretne koncepcje przekształceń obszarów Pragi Północ (podwórze przy ul. 11 listopada 22 i plac przed Bazyliką na Szmulkach) oraz Żoliborza (osiedle Cytadela Południowa). Projekty zostaną wykonane przy wykorzystaniu oprogramowania Revit Architecture – platformy stworzonej do modelowania informacji o budynku (BIM).
„Istotna jest dla nas możliwość rzetelnego przedstawienia pomysłów projektowych w komunikacji z mieszkańcami i decydentami. Chcemy pokazać, że proces aktywnego planowania, reagującego na lokalne potrzeby mieszkańców, może przebiegać sprawnie i atrakcyjnie.” – mówi Gall Podlaszewski, koordynator projektu. „Program Revit pozwoli nam stworzyć trójwymiarowe modele obszarów warsztatowych, które obok tradycyjnych rysunków i makiet będą stanowiły podstawę do publicznej dyskusji nad zasadami kształtowania przestrzeni miejskiej Stolicy”. – wyjaśnia Gall.
„Oprogramowanie Revit znacząco wspomaga i przyspiesza projektowanie. Dzięki niemu studenci będą mogli wypróbować wiele koncepcji, a w efekcie uzyskać lepsze rozwiązanie. Nowe możliwości programu pozwolą im stworzyć bardziej kreatywne i nowatorskie projekty, które z pewnością staną się istotnym elementem dalszej dyskusji nad rewitalizacją Warszawy.” – powiedział Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.
Revit Architecture pozwala zarówno na szybsze i wyraźniejsze komunikowanie propozycji projektowych, jak również efektywniejsze weryfikowanie idei, a w rezultacie uzyskanie lepszego rozwiązania. Oprogramowanie zapewnia architektom i projektantom możliwość zobaczenia i zweryfikowania swoich koncepcji, zanim staną się one rzeczywistością. Projekty wykonane przez studentów będą konsultowane z mieszkańcami podczas dni warsztatowych, a następnie oddane do publicznej dyskusji podczas prezentacji końcowych rozwiązań i propozycji w dniu 29 września na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Informacje o PlaNet
PlaNet to międzynarodowa organizacja zrzeszająca studentów z różnych uczelni, z całej Europy, znajmujących się zagadnieniami przestrzeni i środowiska życia człowieka.
Idea PlaNet powstała podczas spotkania zorganizowanego w 1996 roku przez studentów z Portugalii. Podstawowe cele stowarzyszenia to wspieranie wymiany kulturowej i naukowej pomiędzy różnymi regionami Europy oraz promocja w świadomości europejskiej zagadnień planowania przestrzennego. Raz do roku studenci spotykają się w wybranym miejscu w Europie podczas kongresu. Do polskiej grupy PlaNet-WAWA powołanej w sierpniu 2006 roku, należą studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz wydziałów humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji o działalności grupy i Kongresie można uzyskać na stronie www.planetwawa.org
Partnerzy Kongresu:
- Urząd m. st. Warszawy
- Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich
- Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski
- Wyższa Szkoła Menedżerska
- Urzędy Dzielnicy Pragi Północ i Żoliborza
- Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz
- Stowarzyszenie Wszechstronnego Rozwoju PUENTA
- Oratorium im. św Jana Bosko przy Bazylice Serca Jezusowego
- Szkoła Muzyczna im, St. Moniuszki i firma Trampoli Sc.
- infoPraga
- Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
- Fundacja Nowej Kultury BĘC ZMIANA
Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego przeznaczonego dla sektorów: przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki. Od wprowadzenia na rynek w 1982 roku oprogramowania AutoCAD, Autodesk opracował szerokie portfolio najnowocześniejszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego, dzięki którym klienci mogą wypróbowywać swoje pomysły jeszcze przed ich faktyczną realizacją. Firmy z listy Fortune 1000, dzięki narzędziom Autodesk, wizualizują, symulują i analizują, jak ich wyroby będą działały w rzeczywistości, na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie podnosząc jakość i pobudzając innowacyjność. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl.