Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Nowoczesna architektura ekologiczna.

NIE ZWLEKAJ - PODZIEL SIĘ ARCHI-PASJĄ!

2011-09-01  Autor: Barbara Olesiak   Źródło: autorka (wiele źródeł wyszczególnionych w dolnej części tekstu)   Kategoria: Podziel się Archi-Pasją

Ekologia jest zjawiskiem, które od jakiegoś czasu dotyka niemalże każdej sfery życia. Nikogo już nie dziwią eko produkty żywnościowe, czy eko siatki, nikogo również nie powinien dziwić fakt, iż ekologia zaczęła oddziaływać również na architekturę. Architektura jako nieodzowny element krajobrazu ludzkich siedzib, w pewnym sensie, przez lata stała w sprzeczności do naturalnego środowiska. Budynki były jak elementy doklejane do przyrody, a nie jak elementy dopasowywane do krajobrazu. Obecnie ludzie zaczynają dążyć do tworzenia obiektów, które nie tylko nie są antagonistyczne w stosunku do środowiska, ale są jemu przyjazne. Co to dokładnie oznacza? Otóż są różne sposoby na tworzenie ekologicznej architektury, a jednym z nich jest szukanie rozwiązań dla całkowicie ekologicznych miast przyszłości. Inne to na przykład poszukiwanie sposobu na szybką, ekologiczną produkcję żywności, czy budowanie budynków potrafiących wytwarzać energię. Eko architektura nie musi oznaczać jedynie powszechnie stosowanych modułów fotowoltaicznych. Może oznaczać o wiele więcej, może dążyć do zupełnie nowego zjawiska zwanego „eko-tech”. Jaka będzie – to już zależy od wyobraźni i możliwości projektanta.

         I tak jednym z najprostszych przejawów ekologicznego budownictwa jest stosowanie wspomnianych modułów fotowoltaicznych. Pozwalają one na przetwarzanie energii słonecznej i wykorzystywanie jej, na przykład do ogrzewania wody. Jest to rzecz coraz bardziej popularna, również w budownictwie jednorodzinnym. Jednak projektanci-wizjonerzy poczynili kolejny krok w przyszłość - pojawiły się pomysły na zaprojektowanie budynku, który nie tylko zmniejszy swój wydatek energetyczny dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, ale sam zacznie energię produkować. Energia docelowo ma być wytwarzana w ilości większej niż potrzebna samemu budynkowi. Jedne z pierwszych prób wykonania fasady będącej równocześnie swoistą elektrownią słoneczną będą przeprowadzone na południowej fasadzie Willis Tower. Okna mają zostać zastąpione przez okna Pythagoras Solar. Nie są to jednak okna w tradycyjnym tego słowa znaczeniu - ich zadaniem jest przede wszystkim rozproszenie światła i skierowanie go na ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w zestawie okiennym. Innym obiektem, który ma za zadanie wytwarzać więcej energii niż sam potrzebuje, jest uczelnia w mieście Masdar projektu Normana Fostera. Miasto to to nowoczesny projekt w pełni ekologicznego miasta budowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego ekologiczność ma przede wszystkim polegać na czerpaniu energii z odnawialnych źródeł (przede wszystkim słońca). Co więcej ogniwa fotowoltaiczne na dachach budynków mają równocześnie pełnić funkcję osłon nad ciasnymi uliczkami – automatycznie pozwoli to na obniżenie wydatku energetycznego przeznaczonego na klimatyzację wnętrz. Projektanci poprzez rozplanowanie miasta dążą do całkowitej rezygnacji z silników spalinowych oraz ułatwiają recykling wszelkich nieorganicznych odpadów. Wspomniany Masdar Institute of Science to budynek, który ma wytwarzać o 60% energii więcej niż potrzebuje cały kompleks uczelni! Jednak próba wykorzystania energii słonecznej to nie jedyny pomysł na ekologiczną architekturę.

Projektanci poszli o wiele dalej w swoich pomysłach na uczynienie budynków bardziej przyjaznymi środowisku. Chiński projekt Habitat 2020 bazuje na stworzeniu budynków, które nie tylko wykorzystują energię słoneczną, ale i absorbują z otoczenia powietrze wraz z wodą. Habitat 2020 to projekt samowystarczalnego miasta, w którym fasady budynków przestają być przegrodą pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem, a stają się jakby żywą tkanką, która reguluje wpływ czynników atmosferycznych na mikroklimat pomieszczeń wewnątrz. W jaki sposób owe budynki będą wykorzystywać czynniki atmosferyczne? Fasady mają automatycznie zmieniać swoje położenie, zależnie od stopnia oświetlenia, w taki sposób aby jak najlepiej pochłonąć światło i potem przetworzyć je na energię. Zaabsorbowane przez powłoki budynku powietrze ma zostać wykorzystane jako naturalna klimatyzacja - powłoki budynku mają je przefiltrować, a następnie dostarczyć do wnętrza. Co więcej w projekcie przewidziano powtórne przefiltrowanie wykorzystanego powietrza – pozwoli to na oczyszczenie go z dwutlenku węgla i wypuszczenie czystego na zewnątrz. Budynki będą również samowystarczalne jeżeli chodzi o dostarczanie wody użytkowej. Poprzez pory w ścianach zewnętrznych budynki mają absorbować deszczówkę, oraz wilgoć z powietrza, które następnie mają być wykorzystane do celów użytkowych. Jest to mechanizm zaczerpnięty wprost z natury – rośliny wchłaniają wodę do porów, aby następnie ją wykorzystać. Odpady organiczne, jak przystało na ekologiczną architekturę, również znajdą swoje wykorzystanie – projektanci przewidują wykorzystanie ich, po przetworzeniu, jako biogazów służących np. do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

         Kolejny projekt eko miasta ma zostać zrealizowany całkiem niedaleko Polski - w Estonii. Konkurs na przygotowanie koncepcji architektonicznej miasta ECOBAY wygrała pracownia SHL Architects, samo miasto ma zostać założone od podstaw nad zatoką Paljassaare, w niedużej odległości od stolicy państwa. Głównymi ideami ekologicznymi wprowadzonymi do projektu miasta są: próba zminimalizowania emisji dwutlenku węgla, użycie odnawialnych źródeł energii, oraz dokładne określenie odległości pomiędzy budynkami. Ostatnie wydaje się zgoła absurdalne, jednak przy bliższym przestudiowaniu okazuje się bardzo sensowne. Odpowiednio dobrane odległości na przykład pozwalają na zmaksymalizowanie zacienienia ulic przy zminimalizowaniu problemu nagrzewania się budynków, co automatycznie obniża zarówno pobór energii niezbędnej do klimatyzacji pomieszczeń, jak i koszty ich użytkowania. Co więcej dobrane odległości mają zmaksymalizować nasłonecznienie ogniw fotowoltaicznych i zapewnić najefektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla osiągnięto poprzez zaprojektowanie najważniejszych punktów przestrzeni miejskiej jako miejsc dostępnych najłatwiej dla pieszych i rowerzystów, natomiast jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii, to oprócz energii słonecznej przewidziano zarówno użycie energii geotermalnej jak i wiatrowej – zadbano o zaprojektowanie farm wiatrowych na terenie miasta. Projekt ekologicznego miasta dla 6tysięcy mieszkańców ma zostać zrealizowany w przeciągu 15-20 lat.

         Jednak ekologiczne miasta to nie jedyny pomysł na ekologię przyszłości. Liczba ludności zwiększa się wręcz w drastyczny sposób, a tradycyjne sposoby produkcji żywności w pewnym momencie mogą nie wystarczyć. Już w tej chwili około jedna trzecia populacji to ludzie nie posiadający odpowiedniej ilości pożywienia. Pokazuje to jak ważną kwestią jest rozwiązanie żywnościowego problemu ludzkości i to rozwiązanie ekologiczne. Z pomącą przychodzi rewolucyjny plan wprowadzenia rolnictwa do miast dzięki wertykalnym farmom. Pomysł na pionowe farmy nie jest zupełnym nowum – w 1999 roku profesor Columbia Univerity Dickson Despommier opracował pierwszy projekt takiego niekonwencjonalnego wieżowca. Pomysł polega na budowaniu wielokondygnacyjnych, najlepiej samowystarczalnych budynków, w których na poszczególnych piętrach rozlokowane są różnego rodzaju plantacje. Ma to pozwolić na maksymalizację produkcji, przy zmniejszeniu wykorzystania pod nią powierzchni gruntu – tradycyjne farmy rozrastają się horyzontalnie, potrzebują wielu kilometrów ziemi, farmy wertykalne będą „rosły” w górę. Pionowe farmy w formie wieżowców pozwolą na uniezależnienie upraw od czynników atmosferycznych oraz mają za zadanie zapewnić jak najefektywniejszą produkcje przy minimalnym zużyciu energii i surowców. Jednym z projektów na wertykalną farmę była koncepcja włoskiego biura Studiomobile dla Dubaju. Zaproponowany budynek miał między innymi korzystać ze słonej wody dzięki ekologicznemu jej odsalaniu. Czy wertykalne farmy, czerpiące z odnawialnych źródeł energii, będące źródłem ekologicznego pożywienia są właściwym rozwiązaniem żywnościowych problemów ludzkości, czy tylko mrzonką projektantów? Tę kwestię rozsądzi czas.

         Wygląda na to, że ekologiczne budownictwo przyszłości to przede wszystkim budownictwo samowystarczalne w zakresie zapotrzebowania na energię, wodę użytkową czy nawet powietrze niezbędne do klimatyzacji pomieszczeń. Ekologia w architekturze skupia się na poszukiwaniu form i rozwiązać będących jak najmniejszym obciążeniem dla natury. Architekci w swoich projektach dążą do stworzenia samowystarczalnych obiektów oraz najefektywniejszych rozwiązań. Szuka się optymalnej ekspozycji modułów fotowoltaicznych, rozwiązań pozwalających nie tylko zmniejszyć zużycie energii, ale nawet ją produkować, sposobów na ograniczenie emisji szkodliwych gazów, czy, w końcu, możliwości ekologicznego, masowego produkowania żywności. W architekturze ekologicznej dostrzegam tendencje do szukania rozwiązań globalnych, a nie tylko lokalnych, byd może dlatego, że tylko działania zakrojone na szeroką skalę mogą dad pożądany efekt. Dzięki temu ekologiczne miasta przyszłości, które mają urzeczywistnić idee ekologicznego życia, zaczynają powstawać w teraźniejszości.

Barbara Olesiak

 

Teksty W-A.pl o Masdar:

Masdar City czyli miasto przyszłości > > >

Masdar Headquarters – pierwszy na świecie budynek o dodatnim bilansie energetycznym > > >

Chcielibyście tu studiować? Ultranowoczesny kampus w Masdar Institute gotowy! > > >

 

ilustracja Foster + Partners

ŹRÓDŁA:
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,9434053,Willis_Tower___wiezowiec_jak_elektrownia_sloneczna.html
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,9292044,MASDAR___uczelnia_na_srodku_pustyni.html
http://termodom.pl/epbd/energooszczednosc/habitat_2020___samowystarczalne_miasto
http://termodom.pl/epbd/energooszczednosc/ecobay_____ekologiczne_miasto_w_estonii
http://srodowisko.ekologia.pl/technologie/Ekologia-w-wielkim-miescie-Ekologiczna-architektura-rozwiazaniem-problemow-srodowiskowych,13476.html

Wasze opinie

2012-05-21 22:53:52    Budowlanie

Jeśli zamierzanie ocieplić w jakikolwiek sposób swój dom, zapoznajcie się z wełną firmy Knauf! Jest to wełna ekologiczna z surowców wtórnych, która nie jest szkodliwa dla ludzi tak jak zwykła wełna!! Na stronie akcjaekoszkola.pl po obejrzeniu filmiku można wygenerować kupon promocyjny. Co dziesiąta rolka wełny jest zupełnie gratis!! :3

2012-05-22 18:12:36    Kędzior

Co dokładnie masz na myśli pisząc, że nie jest szkodliwa? Wiesz może do kiedy trwa ta promocja i czy jest na wszystkie produkty?

2012-05-25 00:31:38    Sipep

Bo nie zawiera formaldehydów i fenoli jak klasyczna i nimi nie pyli przy montażu. Promocja z tego co mi wiadomo trwa do 17 czerwca (generowanie kuponów) a realizować można je do końca września chyba.

2012-06-13 23:48:42    Kędzior

Dzięki za odpowiedź.Zdecydowałem się wygenerować kupony i w najbliższym czasie pojechać do dystrybutora w celu zakupu wełny. Poczytałem również o tej wełnie i jak dotąd więcej pozytywów. Zresztą zależało mi na ekologicznym produkcie, ponieważ ocieplać będę poddasze, które użytkować będą dzieciaki

2012-06-19 13:35:02    Sipep

Czas na realizację masz jeszcze do końca września więc luzik ;) Co do ekologiczności wełny to na pewno nie ma innej takiej na rynku :)

2012-07-01 00:47:45    Kędzior

Wełna już zakupiona i udało mi się wynegocjować jeszcze rabat może nie duży ale zawsze coś. Teraz czeka mnie położenie wełny i najważniejszy test w zimę.

2012-07-12 21:35:22    Sipep

I jak? Udało się zadziałać z kuponem? Ile rolek doszło w gratisie?

2012-07-14 12:26:35    Kędzior

Wyszły mi 4 gratis. Wziąłem na zapas jeszcze ponieważ szykuję się do izolacji akustycznej.

2016-01-12 06:40:31    dongdong

20161.12wengdongdong

louis vuitton

air force 1

nike outlet

nike air max

michael kors handbags

cheap ugg boots

tory burch outlet

michael kors

jordan 3

gucci outlet

jordan retro 3

nike tn

adidas superstars

tiffany and co

air max

moncler outlet

coach factory outlet online

michael kors uk

adidas gazelle

adidas originals

coach outlet

nike outlet store

ralph lauren

nike sb

ugg sale

canada goose outlet

jordan 3 white cenment

cheap ugg boots

cheap uggs

cheap ugg boots

michael kors outlet

louboutin pas cher

oakley sunglasses

new balance outlet

ray ban sunglasses

toms outlet store

michael kors outlet

ugg boots sale

true religion outlet

louis vuitton bags

nike air max uk

ugg outlet

coach outlet

michael kors outlet

coach outlet

snapbacks wholesale

louis vuitton

michael kors outlet

gucci belt

michael kors outlet

nike air jordan

cheap oakley sunglasses

toms outlet

oakley sunglasses

prada outlet

coach factory outlet

louis vuitton outlet

ray ban sunglasses

ray bans

louis vuitton handbags

louis vuitton handbags

coach factorty outlet

mulberry bags

coach outlet store online

moncler jackets

ray bans

polo ralph lauren

nike air max 90

michael kors outlet

michael kors handbags

north face outlet

chaussure louboutin

kate spade uk

canada goose uk

nike uk

canada goose jacket

toms wedges

ugg boots

gucci borse

kate spade outlet

nike sb shoes

sac longchamp

longchamp bags

christian louboutin

coach factory outlet

ralph lauren uk

toms outlet

kate spade outlet

oakley sunglasses

air jordans

toms outlet

basketball shoes

coach outlet

michael kors

jordan 4 toro

nike cortez

nike huarache

louis vuitton outlet

gucci outlet

sac longchamp pas cher

michael kors outlet online

timberland boots

michael kors outlet

ghd hair straighteners

sac longchamp

coach factory outlet

coach outlet

nike blazers

ghd

cheap uggs boots

michael kors handbags

michael kors outlet

coach factory outlet

louis vuitton handbags

fitflops clearance

jeremy scott shoes

kate spade

coach factory outlet

michael kors handbags

longchamp outlet

nike outlet

canada gooses outlet

jordans shoes

michael kors outlet

cheap jordan shoes

air jordan 8

louis vuitton outlet

ralph lauren outlet

michael kors outlet online

gucci outlet

ed hardy uk

hermes uk

ugg boots

michael kors uk

coach outlet

michael kors outlet

mont blanc pens

canada goose jackets

nike free runs

burberry outlet

true religion jeans

adidas shoes

burberry outlet online

michael kors uk

true religion jeans

fitflops

nike air max

louis vuitton outlet

cheap jordans

christian louboutin shoes

ray ban sunglasses

coach outlet

louis vuitton handbags

true religion

adidas uk

cheap jordans

cheap uggs on sale

coach factory outlet

coach factory outlet

coach factory outlet

louis vuitton outlet

oakley vault

christian louboutin uk

michael kors handbags

pandora jewelry

nike uk

louis vuitton pas cher

michael kors

rolex replica watches

sac longchamp pliage

michael kors outlet

jordan pas cher

nike trainers

mcm

cheap jordans

louboutin

running shoes

ugg boots

kate spade handbags

adidas trainers

uggs on sale

coach outlet

ed hardy outlet

air jordan 13

michael kors

michael kors outlet

nike store uk

michael kors handbags

true religion outlet

tommy hilfiger outlet

michael kors uk

soccer jerseys

christian louboutin shoes

caoch outlet

jordan 13

coach outlet

micahel kors

ugg boots

fake oakley sunglasses

air jordans

jordan shoes

north face jackets

nike trainers

tiffany jewelry

burberry outlet

coach factory outlet

jordan 8

nike store

mizuno running shoes

louis vuitton outlet

instyler max

moncler jackets

nike blazer

jordan 4

juicy couture

michael kors outlet

fitflop uk

true religion outlet

michael kors outlet

christian louboutin outlet

ray ban sunglasses

cheap toms

hermes belt

ralph lauren pas cher

adidas shoes uk

michael kors

air max 95

michael kors

christian louboutin outlet

nike roshe run women

burberry scarf

michael kors handbags

air jordan pas cher

longchamp handbags

jordan 6

coach canada outlet

louis vuitton handbags

ghd straighteners

ugg boots

louis vuitton borse

michael kors handbags

louis vuitton handbags

louis vuitton uk

coach outlet

mcm handbags

pandora charms

coach outlet

nike roshe runs


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Podziel się Archi-Pasją

CERTYFIKACJA AUTODESK 10 PYTAŃ arch. Bohdan Lisowski

2012-10-18

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK arch. Wojciech Miecznikowski odpowiada na nasze pytania

2012-10-05

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

CERTYFIKACJA AUTODESK – 10 PYTAŃ – do dr arch. Macieja Skazy

2012-09-25

Portal W-A.pl prezentuje serię wywiadów ze znanymi architektami związanych z nowatorskim działanie w… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro