To nie fikcja, lecz wynik intensywnych badań: Alcoa Architectural Products wprowadziła na rynek aluminiową płytkę fasadową Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™. Płyty te oczyszczają się same. Czyszczą też otaczające je powietrze.
Tym samym po raz pierwszy powstała aluminiowa fasada, która jest ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. Pod wpływem słońca i wilgoci unieszkodliwia ona cząstki zanieczyszczeń i smogu, umożliwiając oczyszczanie fasady oraz otaczającego ją powietrza.
„Te właściwości fasady sprawiają, że budynek nie jest jedynie konstrukcją”, mówi Guy Scheidecker, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Alcoa Architectural Products. „Stosując płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™, architekci mogą tworzyć wysokojakościowe i trwałe projekty.”
Właściwości samooczyszczania obniżają koszty czyszczenia w okresie użytkowania budynku. Jedyną wadą jest nieco większy nakład pracy na etapie produkcji, który ma jednakże minimalny wpływ na całkowity koszt fasady. W zależności od rodzaju systemu fasadowego firma Alcoa zakłada wzrost ceny na poziomie od 1,5 do 5 procent. Nie powoduje to zwiększenia nakładu pracy na etapie obróbki i układania. Płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ można obrabiać i montować tak samo łatwo, jak standardowe produkty fasadowe. Przy uwzględnieniu całkowitych kosztów generowanych w trakcie użytkowania, płytki Reynobond® lub Reynolux® są nawet bardziej opłacalne. Ponadto dzięki ciągłemu samooczyszczeniu wzrasta i utrzymuje się atrakcyjność budynku.
Duże zainteresowanie gospodarki i przemysłu
Do właściwości samooczyszczania należy dodać właściwości oczyszczania powietrza. 1000 m2 płytek Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ niweluje przy tym tyle samo smogu, co 80 drzew. To odpowiada ilości spalin generowanej każdego dnia przez cztery samochody. W odniesieniu do bilansu ochrony środowiska fasada EcoClean™ może być interesującym i pozytywnym czynnikiem wizerunku każdego inwestora. Dlatego już dzisiaj producent otrzymuje konkretne zapytania od przedsiębiorstw, które chcą wykorzystać ten efekt w swoich komunikatach rynkowych.
Właściwości nowej powłoki są następujące: Pod wpływem promieni słonecznych i już przy niewielkiej wilgotności powietrza światłoczuła powłoka z dwutlenku tytanu, określana mianem EcoClean™, działa jak katalizator. Elektrony uwolnione pod wpływem promieni UV tworzą rodniki, które rozkładają substancje organiczne, takie jak ptasie odchody, mech, spaliny i cząstki smogu. Dodatkowo powstaje superhydrofilowa (lubiąca wodę) i wyjątkowo gładka powierzchnia. Już przy niewielkiej ilości deszczu lub rosy rozłożone zanieczyszczenia po prostu ześlizgują się z budynku, pozostawiając czystą fasadę.
Cztery lata trwały prace specjalistów amerykańskiego koncernu Alcoa, nad zastosowaniem technologii HYDROTECT™ japońskiej firmy TOTO® ,opartej na bazie dwutlenku tytanu, do lakierowanego aluminium. Dotychczas możliwe było pokrycie dwutlenkiem tytanu jedynie niektórych powierzchni, takich jak beton, szkło, tworzywo sztuczne bądź ceramika, ponieważ niszczy on każdą materię organiczną, a także warstwy lakieru. Metoda opracowana przez firmę Alcoa i zgłoszona do patentu zapobiega niszczeniu warstwy lakieru i umożliwia nanoszenie dwutlenku tytanu na aluminiowe płyty warstwowe Reynobond® lub aluminiowe blachy Reynolux®. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.excellence-in-innovation.eu.
Alcoa Architectural Products w Merxheim we Francji jest spółką córką firmy Alcoa, wiodącego na światowym rynku producenta aluminium. 59000 pracowników w 31 krajach zajmuje się produkcją i dystrybucją szerokiej gamy produktów, sięgającej od płyt warstwowych do folii stosowanej w gospodarstwie domowym.