Architektura-murator - maj 2011 roku

Architektura-murator

30-04-2011  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Wiadomości z kraju

W numerze między innymi - PEJZAŻE Rewitalizacja po polsku: 6 miast, 6 pomysłów - KONFERENCJA Rewitalizacja i poszerzona rzeczywistość - miejskie strategie architektury XXI wieku - PREZENTACJE Biblioteka miejska w Opolu -  INFORUM Architektoniczny przewodnik po krakowskim Zabłociu - TECHNIKA Architektura poprzez technikę. - Centrum rozrywki Ferrari World w Abu Zabi - Na rynku: Renowacja elewacji Hali Stulecia we Wrocławiu

KONFERENCJA

Miesięcznik "Architektura-murator" oraz Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie zapraszają na konferencję
Gdzie przeszłość styka się z przyszłością. Rewitalizacja i poszerzona rzeczywistość - miejskie strategie architektury XXI wieku. W spotkaniu udział wezmą m.in.: architektka Nathalie de Vries z holenderskiego biura MVRDV znanego z kontrowersyjnych wizji architektoniczno-urbanistycznych, architekt Oliver Thill z pracowni Atelier Kempe Thill oraz Ferry Piekart z Niderlandzkiego Instytutu Architektury, pomysłodawca systemów rozszerzonej rzeczywistości w przestrzeni miejskiej m.in. Amsterdamu i Rotterdamu. O polskich doświadczeniach w rewitalizacji Stoczni Gdańskiej, Starej Gazowni w Poznaniu, dzielnicy Fordon w Bydgoszczy oraz terenów pokopalnianych na Śląsku opowiedzą specjaliści różnych dziedzin.

PEJZAŻE



Rewitalizacja z kulturą w tle
W przypadku rewitalizacji terenów miejskich najlepszym rozwiązaniem wydaje się połączenie inwestycji komercyjnych z kulturalnymi, tworzenie nowego, bogatego programu z funkcjami mieszkaniowymi, usługowymi oraz atrakcyjnymi przestrzeniami publicznymi. Takie kompleksowe projekty, przy których współpracują lokalne władze i firmy prywatne, choć już się u nas pojawiają, wciąż są jeszcze w fazie początkowej. To, że mogą zostać zakończone sukcesem, pokazuje przykład zagospodarowania Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy. W tym numerze piszemy o kilku najważniejszych: Młodym Mieście w Gdańsku, krakowskim Zabłociu, Starej Gazowni w Poznaniu oraz tzw. osi kultury w Katowicach i nowej dzielnicy w Bytomiu planowanych na terenach pokopalnianych.
Autor tekstu: Michał Stangel, il. Siedziba Instytutu Sztuki Wyspa na terenach Stoczni Gdańskiej, fot. Juliusz Sokołowski

INFORUM


Zabłocie - ziemia obiecana

Krakowskie Zabłocie, pełne mniejszych i większych fabryk powstałych w ubiegłym stuleciu, jeszcze do niedawna stanowiło przemysłowe zaplecze Podgórza. Aż do końca PRL-u produkowano tam zapałki, słodycze, kosmetyki, elektronikę, przetwory, szkło. Dziś zaniedbywana przez lata dzielnica przechodzi metamorfozę, zapoczątkował ją uchwalony w 2006 roku pilotażowy program rewitalizacji. W tym numerze prezentujemy architektoniczny przewodnik po powstającej od nowa dzielnicy.
Autor tekstu: Dawid Hajok, fot. Wojciech Gawinowski

PREZENTACJE

Biblioteka miejska w Opolu
(Autorzy: Architop Andrzej Zatwarnicki, architekci Małgorzata Zatwarnicka, Andrzej Zatwarnicki)
W konkursowym projekcie biblioteki miejskiej w Opolu, usytuowanej nad brzegiem Młynówki, obok kościoła Franciszkanów z XIV wieku, architektom zależało przede wszystkim na tym, by nie zniszczyć klimatu okolicy i scalić nową bryłę z otaczającym krajobrazem. Zachowali fasadę stojącej w tym miejscu XIX-wiecznej kamienicy, za którą postawili nowe skrzydło. Eklektyczny detal został odrestaurowany, ale całość potraktowano raczej w duchu postmodernizmu. Cokół budynku od strony kanału nawiązuje z kolei do przebiegających tędy niegdyś murów miejskich. Odwzorowanie dawnych fortyfikacji pełni jednak dodatkową funkcję - chroni obiekt przed zalaniem przez rzekę.
Autor tekstu: Jerzy S. Majewski, fot. Widok od strony południowo-zachodniej fot. Wojciech Kryński

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Park rozrywki Ferrari World w Abu Zabi
(autorzy: Benoy)

Ferrari World to ogromny, zadaszony park tematyczny z atrakcjami związanymi ze słynną firmą produkującą samochody. Są tu zarówno kolejki typu roller coaster, tory wyścigowe i symulatory, jak też kino, wystawy historyczne i funkcje gastronomiczne. Liczące 200 000 m2 zadaszenie ma geometrię dwukrzywiznową z centralnie umieszczoną częścią w kształcie lejka i trzema palczastymi odnogami. Ta lejkowata, przeszklona konstrukcja stanowi główny element orientacji przestrzennej dla zwiedzających. Zlokalizowano tu "wieżę prędkości" - automatyczną gondolę osiągającą 12m/s, poruszającą się na słupie wysokości 62 m.
Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Benoy, zdjęcie: copyrights Farah Leisure

OKŁADKA

Fascynację polską szkołą plakatu widać w wielu projektach grafika i ilustratora Tomasza Walenty. Stała się ona jedną z przyczyn jego powrotu do Polski ze studiów na uniwersytecie w Montrealu i kontynuowania nauki na ASP w Warszawie (dyplom w pracowni Lecha Majewskiego, 1999). Jego rysunki, powstające przy użyciu tradycyjnych mazaków i Photoshopa, charakteryzuje oszczędna forma i duży ładunek ironii. Pracuje jako wolny strzelec, publikuje w "The Boston Globe", "Time Magazine", "The New York Times", "The Washington Post", "New York Magazine", "Przekroju", "Newsweeku" i "Podróżach". www.tomaszwalenta.com
     

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com