Wystawa czynna do 10 kwietnia 2011 r. Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład Andreja Hrausky’ego „Źródła współczesnej architektury Słowenii” oraz spotkanie z Tomazem i Leną Krušec z pracowni ARHITEKTURA KRUŠEC www.arhitekturakrusec.si
Architektura ma dwie twarze. Z jednej strony jest zjawiskiem globalnym, kształtowanym przez mody i style o zasięgu ponadregionalnym; z drugiej, posiada charakter lokalny , będąc indywidualną odpowiedzią na specyficzną dla danego obszaru sytuację społeczną, kulturową i ekonomiczną, w jakiej tworzą architekci.
Właśnie ta różnorodność tworzy bogactwo architektury, jej koloryt i atmosferę, czyli to, co najbardziej interesujące i o czym warto opowiadać w formie wystawy.
Architektura Słowenii jest kształtowana przez warunki, w których powstaje – przez specyfikę inwestorów, historyczne dziedzictwo, położenie geograficzne i wiele innych czynników.
Wystawa „Współczesna architektura Słowenii” prezentowana we wrocławskim Muzeum Architektury, przedstawia aktualną sytuację tamtejszego architektonicznego rzemiosła. Autorzy wystawy – Andrej Hrausky i Maya Ivanič – pokazują obiekty zrealizowane w ciągu ostatnich 10 lat, nie jako osobne zjawisko, ale jako wynik wielowiekowego rozwoju kraju. W każdym prezentowanym projekcie można odnaleźć wyraźne odniesienia do kontekstu, w którym usytuowany jest dany budynek i dbałość o zachowanie jego charakteru, zręczność w posługiwaniu się materiałami oraz precyzję opracowania detali – wartości uznawane za najważniejsze w architekturze Słowenii. Nie są one współczesnym wynalazkiem - wynikają z kultury środkowoeuropejskiej i tradycji słoweńskiej szkoły architektonicznej, której prekursorem był Jože Plečnik - bez wątpienia najważniejszy słoweński architekt.
W ostatnich dziesięcioleciach Słowenia przeszła radykalne zmiany. Stała się niezależnym państwem, wstąpiła do UE, weszła do strefy Euro. Stara się dogonić resztę Europy także w dziedzinie architektury. Działania Słowenii w tej materii nie pozostają bez echa: w 2001 roku Pracownia Ofis otrzymała w Londynie doroczną nagrodę dla młodych architektów i Grand Prix Europy na konkursie Innovation Award w Monako w 2006 roku. Biuro Sadar i Vuga arhitekti zostali uhonorowani nagrodą Bauwelt w Berlinie w 2001 roku, a Bevk Perović arhitekti zostali laureatami nagrody Kunstpreis Berlin 2006 dla młodych architektów i specjalnego wyróżnienia dla młodych architektów w konkursie Mies van der Rohe Award 2007 w Barcelonie. To międzynarodowe uznanie odzwierciedla witalność i kreatywność współczesnej architektury Słowenii. Na wystawie prezentowanych jest 36 obiektów reprezentujących wszelkie dziedziny twórczości – od budynków mieszkalnych i biurowych, przez handlowe po inwestycje publiczne.
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl