Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Architektura jako język. Daniel Libeskind

Muzeum Architektury zaprasza - wernisaż 24 lutego

2011-02-18  Autor: [KK]   Źródło: Muzeum Architektury   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wystawa zatytułowana „Architektura jako język. Daniel Libeskind” organizowana we wrocławskim Muzeum Architektury, prezentuje fotografie, projekty i rysunki Daniela Libeskinda – nie tylko światowej sławy architekta i urbanisty, ale także twórcy scenografii teatralnych.

Wernisaż 24 lutego o godzinie 17, wystawa czynna do 16 maja 2011 r.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Początkowo ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Później jednak porzucił grę na fortepianie i poświęcił się architekturze. W 1970 roku uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art, ukończył również podyplomowe studia z zakresu historii i teorii architektury w School of Comparative Studies w Essex w Anglii.

Jedną z pierwszych realizacji Libeskinda jest Muzeum Żydowskie w Berlinie, wzniesione według jego zwycięskiego projektu (konkurs odbył się w 1988 roku), otwarte dla publiczności w 2001 roku. Wśród licznych zrealizowanych projektów znajdują się także takie obiekty, jak m.in. Imperial Worth Museum North w Manchesterze w Anglii (1997–2001), Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii (2000–2008), pomnik Memoria e Luce w Padwie we Włoszech poświęcony ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września (2004–2005), czy MGM Mirage City Center w Las Vegas w USA (2009).

Wiele kolejnych projektów Libeskinda jest obecnie w trakcie realizacji. Pośród nich znajduje się m.in. Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie w Niemczech, a także apartamentowiec Złota 44 w Warszawie. W roku 2003 Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku – jego projekt „Fundamenty Pamięci” również jest w trakcie realizacji.

Daniel Libeskind wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie, m.in. w katedrze Franka O. Gehry’ego na Uniwersytecie w Toronto, katedrze Cret na Uniwersytecie w Pensylwanii, katedrze Louisa Kahna na Uniwersytecie Yale, a także w Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe w Niemczech. Otrzymał również doktorat honoris causa wielu uczelni w Europie i na świecie.

Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym tak prestiżowej jak Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie (2001), a także Deutsche Architekturpreis za Muzeum Żydowskie w Berlinie (1999), Medal Goethego za zasługi dla kultury (2000) i wiele innych.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje jego projektów będących obecnie w trakcie realizacji, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Wystawa ta będzie drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda. Pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 2004 roku.

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog (w języku czeskim, polskim i angielskim) zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów.

Patroni medialni wystawy:

Program 3 Polskiego Radia

Architektura-Murator

Art&Business

Architektura&Biznes

TVP Wrocław

Bryła.pl

In Your Pocket

PIK Wroclaw.pl

PIK Up!

Wroclaw-Life

E-wroclaw

Feniks

Patronem głównym wystawy jest Program 3 Polskiego Radia

www.polskieradio.pl/trojka

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro