W dniach 10-13 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się organizowane wspólnie przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Geoservice-Christi targi KAMIEŃ-STONE. Będzie to największe spotkanie branży kamieniarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej a także ogromne źródło inspiracji dla architektów i projektantów.
Targi Kamień-Stone to najlepsza okazja do zapoznania się z różnymi odmianami surowca i skorzystać na obecności ekspertów w zakresie różnych zastosowań kamienia. Ponad 300 firm z całego świata – w tym dostawców kamienia naturalnego, producentów i dystrybutorów maszyn i narzędzi do wydobycia i obróbki surowca, firm oferujących produkty i półprodukty z kamienia – zaprezentuje swoją ofertę na Targach Branży Kamieniarskiej Kamień-Stone 2010. 60% wystawców to firmy zagraniczne, w tym światowi liderzy branży. Podczas targów 80 produktów będzie miało swoje rynkowe premiery.
Kamień dla architekta
Architektom dedykowany będzie przede wszystkim trzeci dzień targów Kamień-Stone 2010, piątek 12 listopada. Z myślą o nich organizatorzy przygotowali szereg imprez, składających się na spójny cykl.
Peter Becker z portalu BusinessStone.com oraz Sławomir Mazurek ze Studia JASA będą opowiadać o kamiennych elewacjach budynków. W Dniu dla Architektów zaprezentują się pracownie architektoniczne, wykorzystujące kamień w swoich realizacjach. Atrakcją dla architektów będzie spotkanie z Janem Kleihuesem ze słynnej berlińskiej pracowni Kleihues+Kleihues. Zaprezentują się także dwie polskie pracownie: Jasiński-Kruszewski z Warszawy oraz M.A. Domicz z Opola.
O możliwościach zastosowania kamienia w budownictwie będzie można dowiedzieć się także podczas spotkań z ekspertami twarzą w twarz w specjalnej Strefie Kamienia.
Design w kamieniu
Na targach Kamień-Stone 2010 po raz pierwszy w historii zostaną wręczone nagrody w konkursie „Projektowanie w Kamieniu”. Podczas uroczystej gali, która odbędzie się w dniu 12 listopada, nagrodzeni zostaną młodzi twórcy najlepszych projektów wzorniczych z zastosowaniem kamienia. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na niezwykłą atrakcyjność kamiennego surowca z punktu widzenia designu. W konkursie udział wzięli studenci szkół artystycznych. Nadesłano blisko 30 projektów, spośród których jury konkursu wyłoniło do realizacji przez zakłady kamieniarskie trzy prace, których prototypy będą prezentowane w pawilonie 6A.
Zwiedzający targi zobaczą na wystawie „Projektowanie w kamieniu” płytkę okładzinową projektu Jarosława Koska z ASP w Łodzi, „Abecadło” Agaty Kokoszki z warszawskiej ASP oraz umywalkę Jarosława Koska. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną także pozostałe nadesłane na konkurs prace w postaci rysunków.
Organizatorzy Dnia „Kamień dla Architekta” zapraszają serdecznie do udziału w wykładach i prezentacjach, poświęconych zastosowaniu kamienia w projektach architektonicznych, urbanistycznych i wyposażenia wnętrz.
Specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy ciekawych prelegentów - fachowców pracujących z kamieniem, oraz oczywiście architektów, którzy kamień w różnej formie wykorzystują w swoich projektach i realizacjach.
Postaraliśmy się tak dobrać zagadnienia i prelegentów, żeby każda osoba, chcąca zgłębić temat znalazła coś ciekawego dla siebie.
Państwa uwadze polecamy zwłaszcza Galę Konkursu „Projektowanie w kamieniu” oraz wykład berlińskiego architekta Jana Kleihuesa.
Zapraszamy 12 listopada w piątek do Speak’s Corner w Pawilonie 6a oraz do zwiedzania całej ekspozycji targowej.
w imieniu organizatorów Katarzyna Baranowska
Fundacja Twórców Architektury
Program Dnia
10.30-11.30
Projektowanie i montaż elewacji kamiennych Sławomir Mazurek, Studio JASA
11.00-11.15 Happening „Od dłuta do maszyny”
11.40-12.40
Kamienne elewacje – Peter Becker (BusinessStone.com) ( j.ang., tł. konsekutywne)
12.50-13.50
Kamień, jego rola i znaczenie w nawierzchniach kamiennych – dr Jerzy Duda
Organizatorzy: „Świat Kamienia”, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Geoservice-Christi
14.00-14.20
Gala konkursu „Projektowanie w kamieniu”
14.30-15.00
Prezentacja pracowni Jasiński-Kruszewski
15.00-15.30
Prezentacja pracowni M. A. Domicz (dom z łupka)
15.40-15.55 Happening „Od dłuta do maszyny”
16.00-17.00
Arch. Jan Kleihues Prezentacja berlińskiej pracowni Kleihues + Kleihues
(1h- język angielski, tłumaczenie konsekutywne)
Organizatorzy Dnia „Kamień dla Architekta”:
„Nowy Kamieniarz”
Fundacja Twórców Architektury
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Geoservice-Christi
Prelegenci
Sławomir Mazurek - Od 1990 roku związany jest z kamieniarstwem; zarządzał w firmach produkujących i montujących elementy kamienne, osobiście organizował i nadzorował, w zakresie kamienia, realizację skomplikowanych projektów elewacji i wnętrz w Niemczech i w Polsce. Aktualnie Sławomir Mazurek jest konsultantem z zakresu stosowania kamieniarzy projektach budowlanych, a także służy swoim doświadczeniem i radą przy rozwiązywaniu problemów wykonawczych w trakcie realizacji obiektów z zastosowaniem kamieni naturalnych.
Peter Becker - wydawca międzynarodowego internetowego magazynu o kamieniarstwie BusinessStone.com. Absolwent komunikacji na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, dziennikarz free-lancer, specjalizuje się w technologii i designie. Współpracował m.in. z berlińskimi dziennikami i międzynarodowych czasopism branży kamienia naturalnego. BusinessStone.com specjalizuje się w informacjach związanych z wykorzystaniem kamienia w architekturze i projketowaniu. Mają one przybliżać czytelnikom nowoczesne sposoby wykorzystania kamienia i poruszać ich wyobraźnię.
Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz, Opole, współpracują od 1986r., od 1990r. prowadzą własną pracownię projektową. Ważniejsze realizacje: Biblioteka Diecezjalna Caritas w Opolu, wnętrza Galerii J. Cybisa w Opolu , Ośrodek Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej w Opolu, Centrum Konferencyjne Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Laureaci kilkunastu konkursów architektonicznych, w tym na rozbudowę Muzeum Śląska Opolskiego i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Jasiński Kruszewski Architekci, biuro architektoniczne działające od 2005 roku. Założycielami są Mariusz Jasiński, dyplom 1997 r, WA PW, zdobywający doświadczenie m.in. w biurach ARE i Grupa5 oraz Romuald Kruszewski, dyplom 1998 WA PW, mający za sobą studia w USA i Hiszpanii, praktykę w biurach hiszpańskich. W Polsce są autorami m.in. Centrum Szkoleniowo Konferencyjnego Grupy Żywiec S.A Browar w Warce i Zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych na ul. Bruzdowej w Warszawie. Szereg inwestycji jest w opracowaniu lub budowie.
Pracownia architektoniczna Kleihues + Kleihues została założona w Berlinie, 40 lat temu przez architekta I urbanistę Profesora Josefa P. Kleihuesa. Pracownia działania w kraju jak i za granicami Niemiec, a jej projekty są ważnymi elementami współczesnej Architektury i urbanistyki. Od śmierci Porf. Kleihues w 2004 roku, liderem pracowni jest Jan Kleihues. Zakres działań projektowych pracowni to projektowanie budynków, zespołów urbanistycznych, wnętrz, przestrzeni publicznych, świadczy też usługi konsultingowe. Pracownia projektuje w zgodzie z zastanym kontekstem, stosuje materiały najwyższej jakości aby realizacje były funkcjonalne i trwałe. Obiekty Kleihues+Kleihues charakteryzują się ogromna dbałością o detal. Dzięki szerokiemu zastosowaniu kamienia w swoich realizacjach są wielokrotnymi laureatami nagród związanych z zastosowaniem kamienia w architekturze – zwłaszcza Targów STONE +tec. Od 2008 roku pracownia jest członkiem niemieckiegostowarzyszenia budownictwa zrównoważonego ( DGNB)