Już za kilka dni rusza trzecia edycja „Projektu Dizajn”. Tegoroczne spotkania polskich projektantów, architektów i miłośników dizajnu ze znanymi na świecie dizajnerami odbędą się 18 i 19 listopada w dwóch miastach – Krakowie i Warszawie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie światowej sławy włoski dizajner Roberto Palomba.
Przed podróżą do Polski Roberto Palomba znalazł wolną chwilę, aby opowiedzieć nam kilka słów o swoim spojrzeniu na współczesny dizajn i zaprosić wszystkich miłośników sztuki projektowania do udziału w „Projekcie Dizajn”.
– Przed jakimi wyzwaniami staje współczesny dizajn? Czy dizajn jest w ogóle potrzebny?
– Dobry dizajn jest nieodzowny, ponieważ pozwala ukryć to, na co nie chcemy patrzeć – pewne „estetyczne skażenie”, z jakim mamy do czynienia na co dzień – i dodać do naszego otoczenia elementy, których mu brakuje.
– Twierdzi Pan, że aktualne trendy pozostają bez wpływu na Państwa projekty z prostego powodu – sami odgrywacie rolę trendsetterów. Nadal tak Pan uważa?
– Nie podążamy za trendami, ponieważ sami je tworzymy, a przynajmniej staramy się stosować nowe środki wyrazu pod wpływem nowych zwyczajów. Źródłem inspiracji podczas tworzenia projektów w dziedzinie dizajnu i architektury jest dla nas obserwacja zmian w ludzkim zachowaniu. Nasze prace nie odzwierciedlają najnowszych trendów, powstają wyłącznie dzięki połączeniu racjonalnych wyborów i przemyślanego rzemiosła, dlatego ważne jest, aby nie wiązać ich z konkretnym miejscem ani czasem. Połączenie funkcjonalności, innowacyjności i trwałości stanowi dla nas prawdziwe wyzwanie. Poprzez czystą, oryginalną formę staramy się przekazać wrażenie odwagi i spokoju.
– W wielu wywiadach mówi Pan, że Państwa projekty łączą przeszłość i przyszłość. Co ma Pan na myśli?
– Nawet jeśli praca jest skończona, nigdy nie przybierze ostatecznej formy, ponieważ w miarę upływu czasu będzie ją kształtował sposób postrzegania przez kolejnych odbiorców. Udany projekt musi być odkrywczy, a jednocześnie powinien nawiązywać do tego, co już znane.
– Stawia Pan etykę i estetykę na równi z precyzją i perfekcją. Co rozumie Pan pod pojęciem etyki dizajnu?
– To pewien rodzaj odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy, i za nasze wybory konsumpcyjne. Podczas projektowania największą wagę przykładamy do pracy w zgodzie z naturą oraz do odpowiedniego doboru materiałów i rozwiązań.
– Czy istnieją argumenty, którymi mogą się posłużyć młodzi dizajnerzy, aby przekonać producentów, że dobry i interesujący dizajn stanowi o wartości przedmiotu w równym stopniu, co jego funkcjonalność?
– Funkcjonalność jest dla nas ważniejsza niż dizajn, to rzecz oczywista, która nie wymaga argumentacji. Spełnienie kryterium funkcjonalności stanowi warunek dobrego dizajnu.
– Czy miał Pan okazję poznać polski dizajn? Jeśli tak, jak go Pan ocenia?
– Kiedy oceniamy dizajn, rzadko zadajemy sobie pytanie, z jakiego kraju pochodzi twórca; zastanawiamy się raczej nad tym, czy projekt jest interesujący, czy nie. Jednak wzornictwo stanowi często odzwierciedlenie konkretnej kultury. Z tego powodu polski dizajn może być rzeczywiście bardzo interesujący.
W ramach „Projektu Dizajn” Roberto Palomba wygłosi wykład pod tytułem „Evident design”, a następnie zaprosi wszystkich zebranych na wystawę swoich prac towarzyszącą prelekcji. Na spotkanie z projektantem zapraszamy 18 i 19 listopada do dwóch miast – Krakowa i Warszawy.
Przypominamy, że zapisy na spotkania właśnie trwają. Można się na nie zapisać poprzez formularz rejestracyjny, który znajduje się na stronie www.projektdizajn.pl
Spotkania odbędą się:
18.11.2010 r. o godz. 18.00 w Krakowie, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
19.11.2010 r. o godz. 18.00 w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Umywalka Laufen
Regał SVEVA
Lampa FLYFLY
Spotkania projektantów z projektantami
„Projekt Dizajn” jest okazją do spotkania i podjęcia dyskusji na tematy branżowe dla architektów, projektantów wnętrz, dizajnerów, studentów kierunków projektowych oraz wszystkich osób, które pasjonują się dizajnem. Każda z edycji wydarzenia prezentuje warsztat projektowy zaproszonego gościa oraz jego współpracę ze światem biznesu. Z tego powodu „Projekt Dizajn” ma unikatowy charakter – dzięki niemu polscy projektanci i architekci mogą zapoznać się z praktyczną stroną działania międzynarodowych zespołów projektowych, realizujących zlecenia dla producentów z całego świata.
Dodatkową atrakcją konferencji jest wystawa prac występującego projektanta, która towarzyszy wygłaszanemu przez niego wykładowi.
Ludovica i Roberto Palomba
po kliknięciu na foto - powiększenie
Gość „Projektu Dizajn” 2010
Tegoroczny gość „Projektu Dizajn”, Roberto Palomba, wraz z żoną Ludovicą prowadzi od 1994 roku studio projektowe Palomba Serafini Associati. Ich pracownia realizuje projekty zarówno z zakresu architektury i wzornictwa przemysłowego, jak i kreacji artystycznej. Studio rozwija się również w kierunku design management.
W swoich projektach Roberto Palomba pragnie przede wszystkim połączyć przyszłość z przeszłością. Nie interesują go chwilowe trendy, lecz trwałe, funkcjonalne produkty. Za najważniejsze w pracy twórczej uważa bycie sobą. Jego projekty są bardzo przemyślane, łączą w sobie estetykę i etykę – dizajner kładzie nacisk na piękno formy, a jednocześnie troszczy się o środowisko.
O klasie projektów stworzonych przez Roberta Palombę świadczy liczba przyznanych mu nagród i wyróżnień. Są wśród nich m.in.: Design Plus (Niemcy 2001, 2005), Selezione Compasso d’Oro (Włochy 2001, 2004), Elle Decoration
Award w kategorii „Best Design in Bathroom” (Wielka Brytania, Francja, Włochy 2003), Red Dot (Niemcy 2005, 2009), Elle Decoration International Award (2010).
Studio Palomba Serafini Associati współpracuje z takimi markami jak: Laufen, Zucchetti.Kos, Moroso, Nodus, Skitsch, Swan, Technogym, Foscarini, Fusital, Gandia Blasco, Hoesch.
Szczegóły dotyczące konferencji
Po aktualne wiadomości na temat „Projektu Dizajn” zapraszamy na stronę www.projektdizajn.pl, na której już wkrótce pojawią się wpisy informujące o miejscach oraz terminach tegorocznej edycji. Już teraz znajdują się na niej dokładne informacje dotyczące projektanta i jego dorobku zawodowego oraz poprzednich spotkań w ramach „Projektu Dizajn”.
Mamy nadzieję, że zachętą dla Państwa będą wypowiedzi uczestników ostatniej edycji zamieszczone na stronie “Projektu Dizajn”, m.in. pana Michała Stefanowskiego, prezesa Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, który stwierdził: „Tegoroczny >>Projekt Dizajn<< był bardzo profesjonalnie zorganizowany i zrobił na mnie świetne wrażenie. Organizacja bardzo dobra. Kompleksowa oprawa graficzna, dobra wystawa, zarówno od strony ekspozycyjnej, jak i samej zawartości. Bardzo ciekawa prezentacja. Wydarzenie na światowym poziomie. Dużo zależy od poziomu zaproszonego projektanta – tym razem był bardzo dobry. Bardzo istotny jest fakt, że >>Projekt Dizajn<< pokazuje różne aspekty wzornictwa, zarówno efekt pracy projektanta, jakim są wyprodukowane, piękne obiekty, jak i jego warsztat, technologie i inne elementy, które muszą być uwzględnione, żeby ten piękny obiekt mógł powstać i żeby mógł odnieść sukces na rynku”.
Organizator i patroni
Organizatorem „Projektu Dizajn” jest firma ROCA Polska, natomiast patronami wydarzenia zostali: Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, DOMO TV, „Dom & Wnętrze”, Radio PIN, „Architektura-Murator”, a także portale: Domosfera.pl, Muratorplus.pl, Trendz.pl i Architekci.pl.
Krzesło Dora
Lampy Gregg
Umywalka Lavabo zaprojektowana dla Laufen
Lama
Krzesła Crassevig