Aby promować młodych wiedeńskich architektów DI Rudolf Schicker, członek zarządu miasta stojący na czele resortu do spraw rozwoju miasta i transportu, zainicjował w Wiedeńskim Roku Architektury 2005 projekt „YO.V.A. – Young Viennese Architects“, kontynuowany również w jesieni 2007 roku.
Wystawa YO.V.A.2 ma umożliwić młodym architektom prezentację swych innowacyjnych projektów, pomysłów i koncepcji. W ramach szeroko zakrojonego i otwartego poszukiwania uczestników wyłoniono osoby i grupy bedące częścią młodego i aktywnego środowiska wiedeńskich architektów. O udział w wystawie mogli ubiegać się architekci poniżej 45 roku życia, prowadzacy swe biura w Wiedniu. Kryteriami wyboru były między innymi innowacyjny charakter i samodzielność przedstawianych projektów.
Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele takich dziedzin jak architektura i studia architektoniczne oraz instytucji jak Miasto Wiedeń, Izba Architektów, Austriackie Towarzystwo Architektoniczne i ig-Architektur (stowarzyszenie branżowe) dokonało wyboru uczestników na podstawie dostarczonych projektów.
Spośród wielu propozycji wybrano dwanaście zespołów: SUE ARCHITEKTEN, SOLID architecture, nonconform architektur vor ort, t-hoch-n ARCHITEKTUR, Veit Aschenbrenner Architekten, gharakhanzadeh sandbichler architekten zt GmbH, polar, HEIN-TROY Architekten, kiskan kaufmann, CHRISTOPH KARL+ANDREAS BREMHORST Architekten, HOLODECK architects, x architekten.
Przed wyborem zespoły te prawie się nie znały, dlatego też wykorzystały czas na przygotowanie wspólnej wystawy jako okazję do fachowych dyskusji i wzajemnego poznania. Owocem tych działań stał się wspólny collage panoramiczny z interwencjami architektonicznymi w formie własnego wkładu każdego z zespołów na temat aktualnych zagadnień architektonicznych i urbanistycznych Wiednia.
Uczestniczący architekci:
nonconform architektur vor ort
to Caren Ohrhallinger, Roland Gruber i Peter Nageler. Nonconform stał się znany szerszej publiczności w roku 2000 przez pamiętną ciemnoczerwoną scenę teatralną w Hadze. Od tej pory pracują zarówno przy konkretnych projektach architektonicznych jak Centrum Parku Narodowego Zamek Orth albo Villa Pia jak również pełnią funkcje doradcze „vor ort“ – „na miejscu“ – jak chociażby w Neupölla w Dolnej Austrii przy projekcie „Mieszkać i pracować poza obszarami przemysłowymi“ (z Erichem Raithem). Dzięki projektowi „wonderland“ dali początek europejskiej inicjatywie architektonicznej.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.nonconform.at
CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten
"Tu nie zobaczycie Państwo ukośnych okien, wygiętych lub spektakularnie wyeksponowanych fragmentów architektonicznych. Innowacyjność naszej architektury nie opiera się na elementach pierwszoplanowych. Nasze pomysły i budowle są ukierunkowane na środowisko, konstruktywne, funkcjonalne, celowe i proste. Obca jest nam ostentacja jako cel sam w sobie. Centrum projektu stanowi analiza. Rozwiązania mogą być różne. Są zawsze odpowiednio dopasowane, indywidualne, zgodne z duchem czasu, niezwykłe – godne zapamiętania ."
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.ckp.at
polar
"Sprzeczne ale wspólne w swej istocie projekty polar powstają w sferze napięć pomiędzy zróżnicowanymi metodami pracy Margot Fürtsch i Siegfrieda Loosa. Dialog ten redukuje każdy z projektów do rzeczy najbardziej dla niego charakterystycznych. Wiedeńskie biuro proponuje konieczny „nastrojowy“ dystans w stosunku do większości budowli powstających w krajach związkowych. Konieczny, bo pozwalający nam zawsze zachować jakże istotne spojrzenie z zewnątrz. Miejscem produkcji jest przy tym zawsze Wiedeń.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.polar.st
SUE ARCHITEKTEN
"Architektura potrzebuje serca, fachowej wiedzy oraz strategii. Dla nas jest czymś więcej niż tylko usługą“. Pomieszczenia powinny absorbować, nie istnieją miejsca specjalne, lecz miejsca równouprawnione. Materiały stosuje się zarówno oszczędnie i w niewielkich ilościach jak i obficie i rozrzutnie – najważniejsze jest ich połączenie. Projekty powstają podczas rozmów ze zleceniodawcami. Na ich tęsknoty należy odpowiedzieć prostymi przestrzeniami o możliwie dużej wyrazistości.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.sue-architekten.at
x architekten
"to grupa zaangażowanych architektów, tworzących w pracy nad projektem koncepcje współczesnej architektury. Znak x jest jako zmienna matematyczna odpowiednikiem otwartości. x wymaga liczby mnogiej.“ W zespole o niezbyt silnej hierarchii dokonuje się permanentny proces pracy nad rozwiązaniami, oscylujący pomiędzy kreatywnością a (samo) krytyką, rozwiązania zaś przekraczają umiejętności jednostki. X architekten pochodzą z sal kreślarskich Politechniki w Grazu.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.xarchitekten.com
SOLID architecture
to Christine Horner i Christoph Hinterreitner. Jury wyraziło się o nich następująco: ich prace charakteryzują się pragmatyzmem, oferują niemodną jakość i umożliwiają korekty sytuacyjne bez masywnych ingerencji wewnątrz ściśle określonych ram użytkowych. Ich największym dotychczasowym projektem jest poszerzenie sceny w podworcu, Sankt Pölten (z pfeil Architekten). Wraz z Michaelem Straussem i Scottem Ritterem są współautorami Pawilonu Austriackiego na EXPO Zaragoza 2008.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.s-o-l-i-d.at
kiskan kaufmann
to Jacqueline Kaufmann i Andre Kiskan. Jury określiło ich następująco: realizowane projekty charakteryzują się stałą wysoką jakością zarówno od strony wykonania technologicznego jak i ze strony wręcz wzorcowego postępowania ze stanem wyjściowym. Projektowali m.in. nowy Frontoffice w Starym Ratuszu oraz MUSA – Muzeum na Życzenie w bezpośrednim sąsiedztwie wiedeńskiego Ratusza.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.kiskan.com/index.asp?f=605a57&w=1280
t-hoch-n ARCHITEKTUR (t do potęgi n-tej)
"Jest przykładem na skuteczne zastosowanie wiedzy rozwijajacej się i bogacącej poprzez każde nowe zadanie, szczególne oczekiwania, szczególne miejsca i szczególnych zleceniodawców“". Pomieszczenia oddziałują na ludzi mieszanką świadomych i nieświadomych bodźców. Projekty powinny zawierać w sobie coś więcej niż tylko funkcjonalność, powinny działać na użytkowników, na miejsce, na społeczeństwo. Dwie stosowane przy ich powstawaniu strategie to z jednej strony zestawianie ze sobą poszczególnych warstw, z drugiej zaś strony rzeźbiarskie przykrajanie masy.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.t-hoch-n.com
HOLODECK architects
"Architektura jest powiązaniem człowieka, miejsca, technologii i filozofii. Zbieramy szczegółowe informacje o właściwości miejsca, analizujemy programy użytkownika, badamy najnowsze technologie i budujemy koncepcję. Naszym zadaniem jest nakładanie złożoności, tworzymy budynki oparte na programowych reinterpretacjach, krajobrazowej kontynuacji, kontekście urbanistycznym i zróżnicowanych sekwencjach przestrzennych.“
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
Weitere Informationen auf der Homepage des Architekturbüros:
www.holodeck.at
Veit Aschenbrenner Architekten
"Nasza praca odbywa się w sferze napięć pomiędzy architekturą aktywną i reaktywną o różnych skalach. Powstająca w ten sposób architektura jest ostrożna i specyficzna. Nasz sposób pracy wyróżnia się poprzez koncentrację na wybranych projektach, które poddajemy intensywnemu procesowi obróbki. Dzięki temu jesteśmy dostrzegani na wielu konkursach."
Wiecej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.vaarchitekten.com/default.php?lang=DE&mid=0
gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh
"Architektura to dla nas otwarcie możliwości współtworzenia indywidualnej przestrzeni życiowej i społecznej.“ Architektura jest procesem tworzenia zaufania oraz dyskursywnej i intensywnej polemiki – rozwiązań szuka się w obiektach emocjonalnie inteligentnych, funkcjonalnych i spójnych. Architektura jest również kulturową i społeczno-polityczną odpowiedzialnością. Grupa wyszła z inicjatywą zachowania dwóch wspaniałych przykładów austriackiej sztuki budowniczej.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.gs-arch.at
HEIN-TROY Architekten
Centrum ich pracy stanowi plastycznie uformowana przestrzeń. Pole działalności to zarówno przestrzeń miejska jak i urbanizacja terenów wiejskich. Pracują przeważnie na makietach. Podczas realizacji najważniejsze jest uczciwe podejście do poszczególnych materiałów, wsparte przez intensywną współpracę z rzemieślnikami.
Więcej informacji na stronie internetowej pracowni architektonicznej:
www.hein-troy.at
Właściciel:
Magistrat stołecznego miasta Wiednia
Magistratsabteilung 18 - Stadtentwicklung und Stadtplanung
Referat Öffentlichkeitsarbeit und Wissensmanagement
1., Rathausstraße 14-16, A-1082 Wien, Österreich
Telefon: +43 (0)1 4000 88720
Telefax: +43 (0)1 4000 7271
E-Mail: info@ma18.wien.gv.at
Web: www.stadtentwicklung.wien.at