Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wrześniowa Architektura-murator i EXPO 2010!

Architektura-murator

2010-08-31  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-murator   Kategoria: Wiadomości z kraju

Lepsze miasto, lepsze życie – temat wystawy Expo 2010 w Szanghaju w założeniu organizatorów dotyczy problemów powstałych w wyniku rozwoju miast, w tym degradacji środowiska, niedoboru zasobów energetycznych, konfliktów kulturowych oraz problemów społecznych. Czy jednak realizacja Expo oznacza też w PRAKTYCE dla goszczących kolejno tę imprezę miast lepsze życie? O tym, między innymi, w bieżącym numerze Architektury-murator. Ewa P. Porębska

PEJZAŻE

Witajcie w nowym, wspaniałym świecie - Expo 2010 w Szanghaju

Expo w Szanghaju raczej nie stanie się kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji. Była nim wystawa w Londynie w 1851 roku czy ponad sto lat później w Brukseli – na obu wzniesiono futurystyczne budowle wytyczające nowe kierunki w architekturze. Tegoroczne monstrualne chińskie widowisko ma w założeniu udowadniać, że współczesny rozwój prowadzi nas wprost do spełnienia futurystycznych wizji metropolii przyszłości naszpikowanych ekologiczną technologią. Problem w tym, że tuż za ogrodzeniem sen o przyszłości się urywa. Wokół widzimy tylko gigantyczne, brzydkie miasto zamieszkałe przez wyalienowaną zbiorowość. Ekspozycja na Expo może stanowić ilustrację współczesnej cywilizacji miejskiej, która pogubiła się w swoich priorytetach.

W numerze także kalendarium wielkich wystaw światowych, krótki przegląd najsłynniejszych obiektów, które po sobie zostawiły i wybór cytatów z prasy zagranicznej z kilku ostatnich lat mówiących o wpływie, jaki tego typu globalne imprezy wywierają na miasta.

Autor tekstu: Krzysztof Mycielski; fot: Mikołaj Molenda, ceremonia otwarcia Expo

INFORUM

UNESCO ma problem

Budowa olbrzymiego mostu Waldschlößchen w dolinie Łaby kosztowała Drezno skreślenie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niemcy przekonują jednak, że to wygrana demokracji w walce z dyktaturą mniejszości. W ten sposób, świadomie czy nie, osłabiają rangę listy, której prestiż chronił dotąd wiele cennych obszarów.

Autor tekstu: Dawid Hajok, fot: Dawid Hajok, istniejąca konstrukcja mostu Waldschlößchen, stan z czerwca 2010

PREZENTACJE

Sąd Rejonowy w Rzeszowie

(autorzy: Konior Studio, architekci Tomasz M. Konior, A. Krzysztof Barysz, Małgorzata Strańska–Stanek, Andrzej Witkowski)

Gmach Sądu Rejonowego w Rzeszowie otacza dziś rozległa przestrzeń, która podkreśla jego monumentalność, a betonowy portyk budynku otwiera się na wielką pustkę. To efekt planu miejscowego z 2001 roku, który na wschodnich obrzeżach miasta, na dużym obszarze sąsiadującym z osiedlami z wielkiej płyty, zakłada stworzenie nowego centrum administracyjno-prawnego. Zaplanowano tu siedziby rozproszonych dotąd rzeszowskich sądów, komendę miejską policji, główne archiwum i wydział prawa uczelni wyższej. Z rozmachem powojennych demiurgów wyrysowano kwartały i szerokie piesze aleje dochodzące do centralnego, okrągłego palcu o średnicy 65 metrów.

Autor tekstu: Tomasz Malkowski, zdjęcie: Daniel Rumiancew, widok ogólny od strony północnej

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Centrum Pompidou-Metz

(autorzy: Shigeru Ban Architects oraz Jean de Gastines Architects)

W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii.

We wrześniu – oddział Centrum Pompidou w Metzu, w którym prezentowana będzie część bogatej paryskiej kolekcji (obecnie wystawiane jest zaledwie 20%). Charakterystycznym elementem budynku jest zadaszenie w postaci krzywoliniowego rusztu powłokowego, dla którego inspiracją był słomiany kapelusz. Przy rozpiętości dochodzącej do 54 m przekrywa on żelbetową konstrukcję sal ekspozycyjnych, teatru i audytorium, a został wykonany z elementów zbudowanych z 6 warstw drewna klejonego.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biur Shigeru Ban Architects Europe, Jean de Gastines Architects, Designtoproduction oraz Taiyo Europe GmbH, zdjęcie: © Shigeru Ban Architects Europe et Jean de Gastines Architectes / Metz Métropole / Centre Pompidou-Metz/ Photo Roland Halbe

OKŁADKA

Robert Czajka (1978) – malarz, grafik, ilustrator. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Mieszka w Warszawie i projektuje plakaty, okładki oraz różne wydawnictwa o mniej lub bardziej radykalnym charakterze. Autor projektu czasopisma dla dzieci „Czarodziejska Kura", nagrodzonego m.in. European Design Awards 2009 oraz Gwarancjami Kultury 2010, przyznawanymi przez TVP Kultura. Projektant i wydawca serii wycinanych tekturowych zabawek Papierowe Miasto.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro