Zadbany port rzeczny, miejsce uprawiania turystyki wodnej i rowerowej oraz organizowania imprez masowych, a być może także hotel - o zaprojektowanie takiego kompleksu na Cyplu Czerniakowskim ratusz poprosił właśnie architektów.
Do Portu Czerniakowskiego jeszcze w latach 60. zawijały statki rzeczne. Dziś jest tak płytki, że czasami nawet kajakiem trudno jest tu wpłynąć. Ale port ma bardzo atrakcyjną lokalizację. Ratusz chciałby go przebudować zgodnie z polityką zbliżania miasta do Wisły. Dlatego wczoraj ogłoszono konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Portu i Cypla Czerniakowskiego.
Ma tu powstać główny port rzeczny Warszawy z przeznaczeniem na rekreację, sport i turystykę wodną. Do zaplanowania jest: * 5 ha hektarów terenów miedzy ul. Czerniakowską a basenem portowym (tu ratusz widzi miejsce na nowe inwestycje, być może hotel), * kanał i basen portowy wraz z nabrzeżami (ok. 10 ha), * Cypel Czerniakowski (ok. 15 ha, tu ratusz dopuszcza ulokowanie infrastruktury pozwalającej na organizację imprez masowych), * nabrzeże Wisły na długości ok. 1 km.
Zwycięska praca wraz z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi stanie się punktem wyjścia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru.
Architektów poproszono o wzięcie pod uwagę dziedzictwa kulturowego tego terenu - port działa od ponad stu lat, jest najstarszy w Warszawie, przywrócenie "odpowiedniej oprawy" urbanistycznej osi Stanisławowskiej oraz ochronę reliktów stoczni rzecznej. Mają też uporządkować strukturę komunikacyjną z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych oraz rowerzystów.
Ekipa Hanny Gronkiewicz-Waltz liczy, że w tym rejonie będzie można realizować inwestycje w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego w zapisach konkursu podkreślono, że projektanci mają "działać w realiach ekonomicznych, pozwalających na sprawną realizację zamierzeń inwestycyjnych". Jednak nie chodzi o to, żeby w okolicach portu upchać jak najwięcej budynków - za inwestycyjną można dostać tylko 30 proc. punktów.
Do konkursu można się zgłaszać do 6 września. Zwycięską pracę mamy poznać w grudniu.