Wynajem.pl – Miesięczny raport rynku wynajmu mieszkań lipiec 2010

Informacja Prasowa

10-08-2010  Autor: Joanna Babiś   Źródło: Wynajem.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Na rynku wynajmu mieszkań w okresie wakacyjnym wciąż jest spokojnie i panuje tu urlopowe rozluźnienie. Powoli zaczyna się zauważać ruch wśród studentów, szukających lokum na przyszły rok akademicki, jednak nie generuje on podwyżek – wręcz przeciwnie – w ostatnim okresie spadły koszty wynajmu – szczególnie w dużych aglomeracjach. Leniwy rynek, niższe niż przed rokiem ceny i niewielki popyt na nieruchomości powodują, że szukający mieszkania na wynajem mogą przebierać w ofertach, a nawet negocjować warunki i opłaty.

Zestawienie miesięczne

Lipcowy raport Wynajem.pl pokazuje znaczne zwiększenie liczby oferowanych na wynajem mieszkań. Analizie poddane zostały ogłoszenia wynajmu dodane w lipcu 2010 w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście. Oczywiście zauważalne są rozbieżności cenowe pojedynczych lokali, jednak wpływ na to mają takie czynniki, jak: lokalizacja, powierzchnia, standard oraz subiektywna ocena właściciela nieruchomości.
W każdym z analizowanych obszarów Polski największą część oferty stanowiły mieszkania dwupokojowe, bo aż 52,8% całości. Dość dużo oferowanych na wynajem jest także mieszkań trzypokojowych (20,3%) i kawalerek (17,5%). Wynika to z wymeldowania się w czerwcu wszystkich tych, którzy trzymiesięczne wakacje akademickie postanowili spędzić w rodzinnych stronach i dopiero w połowie sierpnia będą znowu szukać odpowiedniego dla siebie lokum.  Udział dużych mieszkań – z czterema i więcej pokojami – jest kilkuprocentowy.

Udział mieszkań na wynajem ze względu na liczbę pokoi

Źródło: Wynajem.pl

Jeśli chodzi o średnią cenę metra kwadratowego to zdecydowanie najwyższa jest w Warszawie (45,50 PLN), zaraz za stolicą znajduje się Trójmiasto (35,36 PLN), potem Kraków (34,70 PLN) i Wrocław (34,04 PLN). W pozostałych miastach ceny są znacznie niższe – w Poznaniu średnio trzeba zapłacić 27,67 PLN za m2, a w Łodzi i Katowicach po 26 PLN/m2.

Średnia cena m2 mieszkania [PLN] na wynajem w lipcu 2010

Źródło: Wynajem.pl

Warszawa

Średnia cena mieszkań w stolicy w lipcu wyniosła 3105 PLN. Za wynajęcie kawalerki musimy więc zapłacić średnio 1762 PLN, za 2-pokojowe lokum – 2408 PLN, 3-pokojowe – 3894 PLN, a cena wynajmu mieszkania 4-pokojowego i większych wahała się w granicach 5000 PLN. Najwięcej proponowanych na wynajem mieszkań oscylowało w przedziale 2000-2500 PLN (25,7%) i poniżej 2000PLN – 19,1%. Dużo ogłoszeń wynajmu mieszkań w Warszawie, bo ponad 18% całości oferty, lokowała się w przedziale 2500-3000 PLN. Zauważyć można duże rozbieżności cenowe, co ma związek z lokalizacją i standardem wykończenia.  Najdroższą kawalerkę można znaleźć na Starym Mieście – 24 000 PLN za 60 m2, najtańszą w Śródmieściu - 800 PLN za 15 m2. Równie duże rozbieżności cenowe dotyczą mieszkań dwupokojowych – najtańsze można wynająć za 1000 PLN w dzielnicy Praga Płn. (50 m2), najdroższe to już wydatek 27 000 PLN na Bemowie za stosunkowo mały metraż (32 m2).

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Warszawie

Źródło: Wynajem.pl

Trójmiasto

Największa pomorska aglomeracja charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – 61,1% wszystkich oferowanych mieszkań na trójmiejskim rynku wynajmu. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Tam też znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich natomiast w Gdańsku. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 i 2500-3000 PLN (łącznie 33,2 %). Lokale o większej powierzchni nie były proponowane, co związane jest z sezonem urlopowym i atrakcyjnością dużych powierzchni mieszkalnych na wakacyjny wynajem.

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Trójmieście

 

Źródło: Wynajem.pl

Kraków

Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – 74,7% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Zdecydowanie mniejszy udział dotyczy pozostałych lokali: o czynszu 2000-2500 PLN (10,4%), 2500-3000 PLN (5,3%), pozostałe, wyższe ceny najmu łącznie osiągnęły 9,3% całości oferty krakowskiego rynku nieruchomości na wynajem.

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Krakowie


Źródło: Wynajem.pl

Wrocław

Oferty wynajmu mieszkań na Dolnym Śląsku są dość powszechne. Duży wybór, niskie, jak na tak duże miasto akademickie, ceny i sezon urlopowy sprawiły, że największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (72,2%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN (13,8%) i 2500-3000 PLN (8,3%).

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] we Wrocławiu

Źródło: Wynajem.pl

Poznań

Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Najdroższą dzielnicą  jest Centrum, jednak najwięcej ofert dotyczy mieszkań zlokalizowanych na Ratajach – typowej „sypialni miasta” i dzielnicy blokowisk.

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Poznaniu

Źródło: Wynajem.pl

Katowice

W stolicy Górnego Śląska zdecydowanie przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN. Udział tych mieszkań jest największy spośród analizowanych miast i wynosi 86,6%. Najdroższa dzielnica Katowic to Koszutka, jednak znaleźć tam można niewiele mieszkań przeznaczonych na wynajem, bowiem najwięcej ofert wynajmu ulokowanych jest w południowej części miasta - dzielnicy Piotrowice.

Udział mieszkań na wynajem w poszczególnych przedziałach cenowych [PLN] w Katowicach

Źródło: Wynajem.pl


Lipiec to kolejny miesiąc względnej stabilizacji cenowej z uwzględnieniem niewielkiego spadku czynszów. W niektórych miastach średnie ceny ofertowe utrzymują się na tym samym poziomie już od kilku miesięcy. Na pewno w tym roku właściciele mieszkań zlokalizowanych w dzielnicach oddalonych od centrum, bądź właściciele lokali o niższym standardzie będą musieli dostosować czynsze do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Obecna stabilizacja cen powinna ucieszyć potencjalnych najemców. Na szukanie prawdziwych okazji trzeba jednak poświęcić trochę czasu. Warto pamiętać, że im bliżej roku akademickiego, tym trudniej o znalezienie dobrego mieszkania w przystępnej cenie.

Joanna Babiś
Wynajem.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com