Podczas wrześniowej, ostatniej już w tym roku sesji wykładów w ramach cyklu spotkań ŚWIADOME WNĘTRZE 2010 swoją prelekcję pod tytułem 'YES IS MORE' wygłosi arch. Kai-Uwe Bergmann z duńskiej pracowni Bjarke Ingels Group. Ponadto w Portalu W-A.pl prezentujemy książkę wydawnictwa Evergreen / TASCHEN pt "Yes is more" - polecamy!
Spotkania te odbędą się:
23 września w Poznaniu
24 września we Wrocławiu
Prelegent pokaże, że architektura rozwija się ze zderzenia sprzecznych interesów politycznych, ekonomicznych, funkcjonalnych, logistycznych, kulturalnych, strukturalnych, środowiskowych i społecznych, jak również tych jeszcze nienazwanych i nierozpoznanych. Jak opowiedzieć tak złożoną historię w prosty sposób? Kai-Uwe Bergmann jest wspólnikiem w Pracowni Bjarke Ingels Group w Danii od roku 2006. Dzięki serii wygranych projektów dizajnerskich oraz projektów budynków, BIG zbudował swoją międzynarodową reputację jako członek nowej generacji architektów, którzy łączą przenikliwe analizy, swawolne eksperymenty, odpowiedzialność społeczną oraz humor. Podczas spotkania odbędzie się również podpisywanie książki „Yes Is More: An Archicomic on Architectural Evolution”.
BIG jest kopenhaską grupą architektów, projektantów i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju. BIG zbudował swoją reputację na kompleksowo zrealizowanych budynkach, które są zarówno innowacyjne programowo, technicznie, świadome kosztowo, jak i zawierają inicjatywy zrównoważonego projektowania. W swojej architektonicznej pracy projektowej pracownia demonstruje wysoką wrażliwość na szczegółowe wymagania ze strony kontekstu obiektu oraz jego programu.
Gośćmi specjalnymi tegorocznych spotkań organizowanych przez firmy MARTELA, DESSO, ROCKFON i VESCOM oprócz wspomnianego już architekta byli arch. Ole Gustavsen z Pracowni Snohetta z Norwegii (nagroda Miesa van der Rohe 2009), prof. Hrvoje Njiric z Pracowni Njiric + Arhitekti z Chorwacji oraz arch. Marie Therese Hornoncourt z austryjackiej pracowni the next ENTERprise architects.
Spotkania odbywają się w 7 miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) od 2008 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 900 architektów, którzy wysłuchali prezentacji prowadzonych przez architektów i designerów z Finlandii, Niemiec i Szwecji. Celem spotkań jest ułatwienie kontaktów polskich architektów z uznanymi, wielokrotnie nagradzanymi, zagranicznymi projektantami wzorów przemysłowych oraz architektami, przybliżenie europejskich trendów w zakresie design’u i formy oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych.
Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez SARP, Krajową Izbę Architektów oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Patronat Medialny nad wydarzeniami sprawują pisma: Architektura & Biznes, ARCHITEKTURA Murator, Archivolta, Dobre Wnętrze, Komunikat SARP, Office & Facility, Urządzamy dom i mieszkanie, Wnętrza Komercyjne, Workplace, Zawód:Architekt oraz TV DOMO, serwis www.architektura.info oraz www.architekci.pl.
Więcej szczegółowych informacji o wykładach i prelegentach można uzyskać na stronach www.swiadomewnetrze.pl oraz pod adresem: martela@martela.pl.
Kai-Uwe Bergmann LEED AP, RIBA, MAA, AIA ma dziewięcioletnie doświadczenie jako kierownik projektu. Kai-Uwe wnosi swoją wiedzę w zakresie rozwoju i kierowania projektami na całym świecie, w tym praca w Skandynawii, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Kieruje rozwojem w zakresie obecności BIG w Azji Środkowej, gdzie jego obecnym projektem w trakcie realizacji jest Baku Villas nad Morzem Kaspijskim. Oprócz doświadczenia w pracy w BIG, Kai-Uwe był wcześniej architektem projektu w biurze C.F. Moller Architects w Kopenhadze, gdzie był członkiem zespołu, który trzykrotnie zdobywał nagrody. Ponadto pełnił tę samą rolę w austriackim biurze Baumschlager & Eberle, gdzie uczestniczył w pracach nad UN AIDS Research Administration Building w Genewie i rezydencją w Diepoldsau w Szwajcarii. Ponadto, Kai-Uwe Bergmann spędził ostatnie jedenaście lat studiując sztukę ze szkła i tworząc własne dzieła z odlewanego szkła.
Języki: duński, angielski i niemiecki
Członkostwo w organizacjach:
LEED AP I Akredytacja systemu certyfikacyjnego LEED
RIBA I Królewski Instytut Architektów Brytyjskich MAA I Duńskie Stowarzyszenie Architektoniczne AIA I Amerykański Instytut Architektów Członek Jury w 0resundsvisioner 2040
Wykształcenie:
Magister (MA) architektury z wyróżnieniem I Uniwersytet Kalifornijski I Los Angeles, USA
Licencjat (BA) w zakresie Nauki w Architekturze I Uniwersytet Virginia I Charlottesville, USA Pilchuck Glass School I Stanwood, USA Orrefors Glass School I SE
Wybrane doświadczenie:
BIG
Bjarke Ingels Group ApS I od 2006 r. I DK
BAKU
Baku Villas I 10.000 m2 I Propozycja I AZ
ALP
Alpenwiese, Przestrzeń miejska w Hamburgu I 900 m2 I DE
YIM
Yes is More I Wystawa BIG na DAC I DK
ZIRA
Zira Zero Island I 1.000.000 m2 I AZ
NHV
Plan generalny Nordhavnen I 200 ha I DK
WIB
Wings Residences I 19.600 m2 I DK
FAB
Fabrikken I 4.200 m2 I Realizacja 2010 I DK
ABU
Khalifa Park I 15.000 m2 I Konkurs I UAE
BIGX
CPH Experiments I 200 m2 I Wystawa I USA
BI
BIG Ideas I 200 m2 I Wystawa I CZ & SL
CARL
Plan generalny Carlsberg Breweri I Konkurs I 33 ha I DK
WAR
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie I 15000 m2 I Konkurs I PL
ASP
Biblioteka w Asplund I 6.650 m2 I Konkurs I SE
Baumschlager & Eberle Architects I 2002-2004 I Lochau, AT Budynek administracyjny UNAIDS I 40,000 m2 I Genewa, CH TownTown I 75.000 m2 I Wiedeń, AT
Działalność akademicka:
20 Doroczne Warsztaty I Uniwersytet Inha I Seul, Korea Południowa
Szkoła Architektury I Asystent Jamesa Carpentera I Kopenhaga, DK
Szkoła Architektury I Asystent Dietmara Eberle I Kopenhaga, DK
Uniwersytet Stanu Waszyngton I Weinstein Copeland Studio I Seattle, USA
Atelier Italia I Asystent Roberta Manguriana I Tivoli, IT
Sci-Arc I Asystent 5 profesorów I Vico Morcote, CH
Uniwersytet Virginia I Asystent Jude Leblanc I Charlottesville, USA
Wystawy:
BLURRED @ COCA I Jeden z kuratorów wystawy sztuki i architektury I 2002 I Seattle, USA
Storefront for Art & Architecture I z Dagmar Richter I 1993 I Nowy Jork, USA
Inne:
Elliott Brown Gallery I Kai-Uwe Bergmann Design I 400 m2 I Seattle, USA
Space.City - Seattle's Arts & Architecture Source I Członek Zarządu I Seattle, USA Opublikował 15 artykułów w czasopiśmie “ARCADE. The Journal OF Architecture in the Northwest”
Infromacje o pracowni Bjarke Ingels Group.
Pracownia Bjarke Ingels Group, www.big.dk, Dania
Pracownia Bjarke Ingels Group (BIG) obecnie zatrudnia ponad 60 architektów, projektantów, budowniczych i myślicieli, którzy działają w różnych obszarach architektury, urbanistyki, badań i rozwoju. Pracownicy wywodzą się z ponad 15 krajów reprezentujących Daleki Wschód, Amerykę Łacińską, Amerykę Północną, Kontynentalną Europę i Skandynawię. Swobodne porozumiewanie się w 15 językach pozwala na dotarcie daleko poza granice i zaangażowanie gmin, deweloperów i partnerów na bardzo bezpośrednim i osobistym poziomie w ich własnych krajach. Pracownia stara się zrozumieć niuanse kulturowe, w ramach których pracuje, przekładając to na nowe świeże podejście do danego zadania.
BIG przeznacza znaczne zasoby na proaktywne badania i propozycje nakierowane na rozwój, aby lepiej zrozumieć architekturę i rozwinąć nowe sposoby postrzegania, projektowania i tworzenia produktów, które nas otaczają.
Współpracując blisko z klientem i użytkownikami, pracownia eksperymentuje nad znalezieniem najlepszego programu, miejsca i kontekstu. Niemal tak, jak darwinowska ewolucja, wybiera i dostosowuje formy najbardziej przystosowane do życia, które chce prowadzić a nie odwrotnie. Równocześnie dąży do realizacji utopijnego pragnienia proaktywnego proponowania wizji nie czekając aż zgłosi się konkurencja albo zadzwoni klient. BIG przeznacza przychodów brutto na ciągłe badania. To zaangażowanie w badania wnosi do zleconych projektów architektonicznych wartość dodaną i ważne unowocześnienia.
BIG zawsze włącza do swoich projektów inicjatywy zrównoważonego projektowania. Pracownia jest dumna ze swoich korzeni tkwiących w duńskiej tradycji poszukiwania alternatywnych środków równoważenia źródeł energii wykorzystywanych w codziennym życiu i pragnie wnieść tego innowacyjnego ducha do wszystkich swoich projektów. Gdy pomysł nabiera kształtu, większość architektów prosi o pomoc konsultantów – BIG szuka partnerów, którzy mogą coś wnieść i udoskonalić pomysł, aby stał się czymś większym niż sumą jego części. Dotychczasowa współpraca obejmowała m.in. antropologów, ekologów, reżyserów teatralnych i agentów nieruchomości.
NAGRODY
2009
Pejzaż miejski Dubaj I Zwycięzca nagrody Pejzaż miejski I Biblioteka Narodowa Astana
Instytut obszaru miejskiego I Nagroda za doskonałość I The Mountain
Ateneum w Chicago I
Green Good Design I Little Denmark
Nagroda Forum AID I Najlepsza architektura nordycka I The Mountain
MIPIM I Nagroda za Rozwój Osiedli I The Mountain
Światowy festiwal architektoniczny I Zwycięzca Nagrody za budynki mieszkalne I The
Mountain
2008
Nagroda Wood I Nadmorski dom młodzieży
Międzynarodowej nagrody architektoniczne I Najlepszy nowy projekt globalny I Scala
Contract World I Najlepsze wnętrze edukacyjne I Centrum młodzieżowe Sjakket
2007
Nagroda Miesa Van Der Rohe I Specjalne wyróżnienie I VM Houses
Nagroda IOC I Honorowe wyróżnienie I Pływalnia portowa w Kopenhadze
2005
Nagroda Forum AID I Najlepszy Budynek Skandynawski I VM Houses
Nagroda Mies van der Rohe – Specjalne wyróżnienie I Nadmorski dom młodzieży
2004
Kopenhaska nagroda za architekturę I Nadmorski dom młodzieży
Nagroda AR+D I Przegląd architektoniczny I RIBA London I Nadmorski dom
młodzieżowy
Złoty Lew na Biennale w Wenecji I Sala koncertowa Stavanger
Kopenhaska Nagroda za współpracę
Europejska nagroda za planowanie miejskiej przestrzeni publicznej I Pływalnia portowa
w Kopenhadze
Nagroda Scanorama Design
2002
Nagroda architektoniczna Nykredits
2001
Nagroda Henninga Larsena
KONKURSY
2009
Projekt południowo-wschodniej stacji kolejowej w Taipei I Taipei, TW I1.Nagroda
Biurowiec Shenzhen Energy Mansion I Shenzhen, CN I1. Nagroda
Biblioteka narodowa Kazachstanu I Astana, KZ I 1.Nagroda
Ratusz wTalinie I Talin, EE I 1.Nagroda
Kaufhauskanal I Hamburg, DE I 1.Nagroda
Centrum kultury Tamayo I Atizapan, MX I 1.Nagroda
2008
Bank narodowy Islandii I Reykjavik, IS I 1.Nagroda
Duński pawilon na EXPO 2010 I Shanghai, CN I1.Nagroda
Most Quingdao I Prowincja Shangdong, CN I 1.Nagroda
Biurowiec Odenplan I Sztokholm, SE I 1.Nagroda
Plan Generalny Superkilen I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Wieża Walter Tower I Praga, CZ I 1.Nagroda
2007
Duńskie muzeum morskie I Helsingar, DK I 1.Nagroda
Wieże różnorodnego użytku Lego I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Budynek Scala Tower I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
Plan generalny dla południowej częsci Islands Brygge I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
2003
Klub młodzieżowySjakket I Kopenhaga, DK I 1. Nagroda
Szpital psychiatryczny I Helsingor, DK I 1.Nagroda
2002
Nadmorski dom młodzieżowy I Kopenhaga, DK I 1. Nagroda
2001
Pływalnia portowa w Kopenhadze I Kopenhaga, DK I 1.Nagroda
YES IS MORE to pierwsza tego typu monografia związana z biurem projektowym BIG, grupą architektów, projektantów, designerów z Kopenhagi działających w sferze architektury, urbanistyki, wiele analiz i badań.
W przeciwieństwie do wielu typowych monografii - książek o biurach projektowych, architektach, ta książka to manifest popkultury, w które BIG odnajduje metody i znaczenia procesów oraz podejścia do koncepcji architektonicznej, która staje się przez to niekonwencjonalna, nieoczekiwana.
W książce YES IS MORE pokazano jak członkowie zespołu odpowiadają na polimorficzne żądania i kompleksowe zasady wysoko wyspecjalizowanego społeczeństwa, tworząc rozwiązania poprzez procesy artystyczne przyciągające uwagę dużych grup odbiorców na całym świecie.
YES IS MORE mówi językiem popkultury. Pozwala także czytelnikowi na wgląd w procesy twórcze BIG, metody i rezultaty pracy.