16 projektów urbanistycznych zagospodarowania nadrzecznych terenów Krakowa można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury.
Autorami prac są studenci architektury uczestniczący w warsztatach „Rzeka w przestrzeni miasta”, zorganizowanych w ramach letnich kursów College for New Europe. 40 studentów z Akwizgranu, Gliwic, Innsbrucka, Krakowa, Oldenburgu i Stuttgartu pracowało nad koncepcjami urbanistycznymi dla terenu gazowni i elektrowni na Kazimierzu, terenu po zakładach Zieleniewskiego przy Forcie Grzegórzki, wybranych obszarów Zabłocie i otoczenia Placu na Groblach.
Propozycje studentów są odważne, niektóre nawet kontrowersyjne - ocenia koordynator projektu dr Monika Nadrowska z Reńsko-Westfalskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Akwizgranie. Są wśród nich m.in. pomysły utworzenia na Zabłociu portu z lokalami gastronomicznymi i biurowcami na brzegu; zbudowania kładki przez Wisłę, przy której od strony Zabłocia powstałyby dwa wieżowce; uczynienia z tej dzielnicy centrum kulturalno-edukacyjnego Krakowa czy stworzenia na Grzegórzkach parku, dostosowanego do różnych poziomów rzeki. Najbardziej zróżnicowane są koncepcje na zagospodarowanie Kazimierza - od terenów zielonych po ścisłą zabudowę z budynkami wysokiej klasy.
Zdaniem Magdaleny Jaśkiewicz, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa studenckie propozycje mogą być inspiracją podczas prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Prace uczestników warsztatu „Rzeka w przestrzeni miasta” będzie można oglądać do 31 lipca, na wystawie w zabytkowych piwnicach MCK.