Nowe szanse gospodarcze

Informacja Prasowa

16-07-2010  Autor: Sylwia Chmielarz   Źródło: PM Group Polska   Kategoria: Wiadomości z kraju

Nowe możliwości, nowe rozwiązania, nowe drogi rozwoju – mimo kryzysu są sposoby na ożywienie polskiej gospodarki. Inwestorzy chcą bardziej przemyślanych i opłacalnych projektów, dlatego robi się miejsce dla innowacyjnych rozwiązań gospodarczych.

Co?
Takie szanse widzą firmy zajmujące się projektowaniem i zarządzaniem realizacją inwestycji. O jaką nowość chodzi? - Pojawia się szansa na długo oczekiwane Partnerstwo Publiczno-Prywatne – mówi Con Murphy, dyrektor zarządzający PM Group Polska. Jest to typ współpracy samorządów, a także całych państw z biznesem prywatnym. Partnerstwo obejmować może różne dziedziny, m.in. budownictwo mieszkań na wynajem, centrów sportowo-rekreacyjnych, parkingów, szkół, budowę dróg i autostrad. Fundamentalna jest tutaj wspólnota działań sektora publicznego i prywatnego. Zachodnio-europejskie doświadczenie pokazuje, że tego typu współpraca jest bardzo opłacalna dla obu stron.

Gdzie?
Przykładem współdziałania sektorów publicznych i prywatnych na świecie jest szybka linia kolejowa Perpignan-Figueras łącząca Hiszpanię i Francję. Budowę sfinansował sektor publiczny obu krajów, kredyty bankowe oraz konsorcjum TP Ferro. W Grecji zbudowano w ten sposób obwodnicę Aten, w którą zainwestowała firma Attiki Odos S.A. Jednym z największych projektów, w których zaangażowany jest PM Group, jest białoruski projekt rekultywacji i ponownego wykorzystania terenów zdegradowanych przez katastrofę w Czarnobylu na Ukrainie. W Irlandii natomiast specjalizująca się w projektach medycznych, a należąca do PM Group, firma architektoniczna Devereaux angażuje się w modernizację szpitali. - Tego typu działania to przyszłość także polskiej służby zdrowia, która potrzebuje zmian, a nie da się ich przeprowadzić bez solidnego, finansowego zastrzyku – argumentuje Con Murphy.

Czy jest to opłacalne?

Prywatne firmy, które zainwestują w publiczne projekty, odzyskają a nawet pomnożą swoje pieniądze, ponieważ przez określoną liczbę lat będą czerpać profity z działalności przedsięwzięcia, które pomogły sfinansować. Oznacza to, że będą zarabiać na działalności szpitala, spalarni śmieci lub innej inwestycji.
Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że firmom zależeć będzie na tym, aby inwestycje, w które będą zaangażowane, były dostosowane do potrzeb rynkowych, a także ekonomicznie przemyślane i rozplanowane – mówi dyrektor zarządzający PM Group Polska. –  Jednym słowem, że będą racjonalne. Korzyści z tego odczują nie tylko owe firmy, ale też ci, którzy będą korzystać z ukończonych projektów – dodaje.

Dlaczego właśnie Polska?
Polska, mimo kryzysu, jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Jako jedyna w Europie zanotowała w ubiegłym roku dodatni przyrost PKB. – To bezpieczny i przewidywalny rynek, odporny na takie zawirowania, jakie dotknęły inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Con Murphy. Przewiduje, że kiedy kryzys się skończy, Polska będzie należała do czołówki krajów, w których firmy będą chciały inwestować, także w rozwój infrastruktury i usług, które powinny zapewniać samorządy i rząd. – Nadal wierzę w to, że Polska okaże się tygrysem Europy – dodaje dyrektor zarządzający PM Group Polska.

Con Murphy



Informacje o firmie
PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczną, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Firma powstała w Irlandii, a obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. W rodzimej Irlandii jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, ale spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.
Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.
W 2008 roku za dużą dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. W 2010 roku PM Group Polska otrzymała tytuł Lidera Eko-inwestycji za projekt modernizacji systemu wodno-kanalizacyjnego w Jeleniej Górze. Jest też dwukrotnym laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa 2008, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy. 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com