Wystawa Jana Kantego Pawluśkiewicza w SARP Kraków od 13 lipca

Zaproszenie - Galeria Architektury SARP

12-07-2010  Autor: [KK]   Źródło: SARP Kraków   Kategoria: Wiadomości z kraju

Krakowski Oddział SARP zaprasza na kolejną wystawę autorską z cyklu wystaw związanych z przygotowywaną publikacją książkową “Architekt poza architekturą” - 'Zapraszamy na wystawę Jana Kantego Pawluśkiewicza absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, Wystawa prezentowana będzie w dniach 13 lipca – 23 lipca 2010 w Galerii SARP, przy Pl. Szczepańskim 6 w Krakowie Uroczysty wernisaż odbędzie się 13 lipca 2010r o godzinie 17-tej'

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ
kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej, malarz

Jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Od wielu lat związany jest ze słynnym kabaretem Piwnica pod Baranami. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1961-1967). Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”, wraz z Markiem Grechutą. Jest kompozytorem absolutnych evergreenów, wykonywanych przez Grechutę i Anawa, by wymienić choćby tylko: „Niepewność” ,  „Nie dokazuj”., czy „Świecie nasz”.

J. K. Pawluśkiewicz związał się także z wieloma polskimi scenami teatralnymi . Komponował muzykę do licznych spektakli - m.in. dla Starego Teatru ( np. Damy i Huzary  A. Fredry, reż. K. Kutz),  Teatru Stu i Teatru  Ludowego (Opera żebracza J. Gaya, reż. K. Orzechowski) w Krakowie; Teatru Narodowego (np. Na czworakach T. Różewicza, reż K. Kutz), Dramatycznego (Sezon w piekle wg Rimbauda, reż. A. Sroka)  i Teatrem Powszechnego w Warszawie. Jest współautorem musicalu „Szalona lokomotywa” (z M. Grechutą, do tekstów Witkacego, 1977), opery „Kur zapiał” (libretto: W. Dymny, 1980). Komponował również muzykę do filmów: kilkudziesięciu krótkometrażowych (Nagroda na XII Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie, 1975) i wielu fabularnych - reżyserowanych m.in. przez F. Falka, A. Holland, K. Kieślowskiego, W. Krzystka, J. Zaorskiego, T. Zygadło.

Począwszy od lat 1990-tych, muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza, zbliża się formułą do muzyki poważnej. Kompozycje  - oratoria -  jego autorstwa określone zostały jako „Mystery Music”. W 1992 r. powstały „Nieszpory Ludźmierskie” – do psalmów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Doczekały się blisko 100 wykonań w kraju i za granicą (m.in. podczas „Dnia Polskiego” w czasie wystawy Expo 1998 w Lizbonie). W 1994 roku na krakowskich Błoniach odbyła się premiera poematu symfonicznego Harfy Papuszy,  do wierszy cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy;  w 1999  r. w Chorzowie wystawiono oratorium pasyjne Droga – Życie - Miłość (libretto: L. A. Moczulski). W 2002 odbyło się prawykonanie Ogrodów Jozafata, także do tekstów Moczulskiego.

Pawluśkiewicz jest także laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu (1977), Festiwalu Twórczości Telewizyjnej (1992), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. W czerwcu 2005 roku, Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał Laur Krakowa XXI Wieku, nagrodę przyznawaną wybitnym osobowościom, łączącym środowiska nauki, sztuki i biznesu.

W wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Polskiemu” artysta mówił o sobie:
 

"Jestem uparty. A to przecież immanentna cecha naszego plemienia. Ten upór moich współpartnerów w pracy doprowadza do istnego szaleństwa. Ale sądzę, że wynika on z dążenia do perfekcji. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, jestem człowiekiem wolnym. Mogę w dużej części sterować swoim życiem i robić to, co mnie interesuje. Oczywiście taka postawa jest bliska egoizmowi i egocentryzmowi, ale uważam, że jedynie wolność rozumiana jako brak zależności, może wyzwolić wielką energię w człowieku. Te dwie cechy - upór i wolność wskazują, że choć nie mam w domu stroju góralskiego i nie tańcuję w soboty, to jednak jestem w pewnym stopniu góralem."              
 (Jan Kanty Pawluśkiewicz, "Dziennik Polski" nr272/1995)

Wystawa odbywa się w Galerii Architektury SARP, gdzie od początku lipca jest nasza Księgarni W-A

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com