Dialog społeczny, zaufanie publiczne, ochrona zawodu i rynku pracy - to najważniejsze zagadnienia poruszane podczas krajowego zjazdu Izby Architektów RP. W obradach samorządu prowadzonych 11 i 12 czerwca w Warszawie uczestniczyło ponad stu architektów.
Przedstawiciele samorządu zawodowego architektów gościnnie obradowali w pawilonie wystawowym SARP, przylegającym do pałacyku Zamoyskich przy ul. Foksal w Warszawie. Zasiadło w nim nie tylko 101 architektów - delegatów, ale także wielu oficjalnych gości. Na bardzo wysoką frekwencję wpłynęła niewątpliwie powaga zjazdu otwierającego nową kadencję życia samorządu na lata 2010-2014. Przede wszystkim - główny punkt programu obrad, czyli wybór nowego prezesa oraz członków krajowych organów Izby.
Spotkanie rozpoczęło powitanie wygłoszone przez ustępującego Prezesa KRIA Sławomira Żaka i kurtuazyjne wypowiedzi gości, wśród których znaleźli się m.in. Olgierd Dziekoński (wiceminister infrastruktury), Janusz Rymsza (sekretarz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa), Jacek Sztechman (prezes Izby Urbanistów), Jerzy Grochulski (prezes SARP), Andrzej Michałowski (prezes Naczelnej Rady Adwokackiej) oraz przedstawiciele innych współpracujących z IARP samorządów zawodów zaufania publicznego.
Wiceminister infrastruktury o pozycji architektów
W swoim wystąpieniu wiceminister Dziekoński powiedział m.in.: „Polska jest krajem samorządów i ich wartością jest to, że tworzą one poczucie wspólnoty zawodowej, terytorialnej i obywatelskiej. Samorząd zawodowy architektów jest częścią struktury samorządnej Polski.”
Minister zaakcentował, że konieczna jest ochrona tytułu architekta i zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu ustawowej zmiany w tej kwestii. Zapewnił także, że został poinformowany o stanowisku Krajowej Rady IARP w sprawie niedawnej nowelizacji kpa, utrudniającej architektom pracę. Zapowiedział jednocześnie dokonanie w bardzo pilnym trybie odpowiednich zmian w prawie.
Akcenty honorowe
Uroczystym momentem oficjalnej części zjazdu było wręczenie 22 architektom ministerialnych odznaczeń „Zasłużony dla budownictwa” oraz 44 honorowych Złotych Odznak Izby Architektów, które otrzymały osoby najaktywniejsze w pracach samorządu.
Wybory na stanowisko Prezesa Izby Architektów
Głównym punktem Zjazdu był wybór nowego Prezesa Krajowej Rady Izby Architektów RP, który pokieruje pracami samorządu w kadencji 2010-2014. Startowało dwóch kandydatów: arch. Sławomir Żak (Okręg Dolnośląski), który podczas upływającej kadencji pełnił przez skrócony, dwuletni okres funkcję Prezesa KRIA oraz arch. Wojciech Gęsiak, który był w tej kadencji członkiem Krajowej Komisji Rewizyjnej.
W wyniku głosowania przeprowadzonego po wystąpieniach i serii otwartych pytań adresowanych do obu kandydatów, nowym Prezesem Krajowej Rady Izby Architektów RP wybrany został arch. Wojciech Gęsiak. Pierwsze gratulacje nowy prezes przyjął od ustępującego kolegi. Delegaci gorącymi oklaskami nagrodzili zwycięzcę, a owacją na stojąco podziękowali arch. Sławomirowi Żakowi za dwuletnie kierowanie samorządem.
- Wydaje się, że nie do końca znamy nasze możliwości, nasze szanse i naszą siłę. Szanse te trzeba wykorzystywać, a siłę także czasem pokazać na zewnątrz. Siła ta wynika z jedności myślowej, ideowej, a nie tylko z wartości liczbowych - mówił Wojciech Gęsiak w swoim wystąpieniu.
Nowy szef samorządu architektów pochodzi z Radomia, gdzie prowadzi kilkunastoosobowe studio projektowe, a w swojej karierze społecznej pełnił m.in. funkcję prezydenta Radomia, aktywnie działał w SARP (m.in. prezes oddziału) i organach Izby Architektów (m.in. członek krajowej komisji rewizyjnej).
Architekci liczą na doświadczenie i skuteczność nowego prezesa, w szczególności w inicjatywach legislacyjnych samorządu oraz ochronie zasad etycznych i konkurencji zawodowej.
Ponad 100 delegatów - architektów z całej Polski - przybyło na obrady samorządu do pawilonu przy Pałacyku Zamoyskich w Warszawie
Jedno z głosowań podczas II Sprawozdawczo-Wyborczego Krajowego Zjazdu Izby Architektów
Wojciech Gęsiak w czasie wystąpienia: - „Siła naszego samorządu wynika z jedności myślowej, ideowej, a nie tylko z wartości liczbowych.”