W Komitecie Technicznym (KT) 253 ds. Akustyki Architektonicznej Polskiego Komitetu Normalizacji trwają prace nad normą dotyczącą czasu pogłosu w pomieszczeniach. Grupie roboczej (GR), przygotowującej projekt normy dla dalszych prac w KT, przewodniczy profesor Barbara Szudrowicz reprezentująca w KT 253 Instytut Technik Budowlanych, będący autorem tego projektu.
Norma ma roboczy tytuł PN-B-02151-4 Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące czasu pogłosu. Dokument ten obejmuje wskazania techniczne i parametry czasu pogłosu w zakresie użyteczności przestrzeni wewnątrz budynków w przypadku normalnego użytkowania bez wspomagania systemami elektroakustycznymi. Przygotowywany czwarty tom norm PN-B-02151 powstaje w celu zdefiniowania źródła wiedzy technicznej do powszechnego użytku, które może być przywołane przez przepisy budowlane poprzez powołanie wskazujące. Z dniem 8 lipca 2009 r. weszła w życie nowelizacja Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 marca 2009 r. (D.U. nr 56 poz. 461, rok 2009). Wymagania ochrony przed hałasem zostały poszerzone o zakres ochrony przed nadmiernym pogłosem. W zakresie tym ujęto również wymaganie uzyskania odpowiedniej zrozumiałości informacji, w tym szczególnie ważnej zrozumiałości akustycznych systemów bezpieczeństwa. Nowelizacja w paragrafie 323 przewiduje konieczność ochrony przed hałasem pogłosowym w pomieszczeniach, będącej elementem kompleksowej ochrony użytkowników budynków przed hałasem, czemu ma służyć opracowywana norma definiująca wymagania względem czasu pogłosu. Ustawodawca wymienił obiekty i pomieszczenia, w których jest wymagana ochrona użytkowników przed tym rodzajem hałasu w celu eliminacji jego wpływu na komunikację z wykorzystaniem dźwięku. W pomieszczeniach budynków użyteczności publicznej, których funkcja jest związana z odbiorem mowy lub innych pożądanych sygnałów akustycznych, należy stosować odpowiednie rozwiązania budowlane i dodatkowe adaptacje akustyczne. Działanie to ma zapewnić uzyskanie odpowiednich warunków akustycznych w pomieszczeniach - wyeliminować wpływ hałasu, w tym hałasu pogłosowego, na przekazywany dźwięk i zawartą w nim informację. W pomieszczeniach należy stosować materiały o potwierdzonych własnościach pochłaniania dźwięku wyznaczonych zgodnie z Polską Normą. Opracowywana w KT 253 norma dotycząca czasu pogłosu będzie zawierała konkretne parametry techniczne definiujące hałas pogłosowy poprzez wartości krytyczne oceny przestrzeni wewnątrz budynków w odniesieniu do ich funkcji. Aktualnie zgodnie z zasadami normalizacji tworzenie wymagań jakości użytkowej budynków w postaci normy jest konsensusem społecznym wypracowanym w demokratycznym poszanowaniu interesów różnych grup społecznych. W GR nad normą pracują przedstawiciele różnych uczestników procesu inwestycyjnego, przemysłu budowlanego, państwa oraz niezależne firmy konsultingowe. Zakończenie prac jest przewidywane na koniec roku 2010. Po opracowaniu normy przez GR zostanie ona przekazana do dalszych prac w KT 253. Na etapie ankiety powszechnej, będącej etapem prac w KT, zgłaszane są uwagi od innych podmiotów niebędących członkami KT. Każda osoba fizyczna, organizacja społeczna i podmiot gospodarczy mają prawo do zgłaszania swoich uwag w ankiecie powszechnej.
mgr inż. wibroakustyk Jacek Danielewski
Nota: Autor tekstu jest reprezentantem FABRYKI CISZY w KT 253 ds. Akustyki Architektonicznej i KT 306 ds. Zrównoważonego Budownictwa.