Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

ŚWIADOME WNĘTRZE 2010 – maj i czerwiec

Informacja Prasowa

2010-06-25  Autor: Dagmara Szwaj   Źródło: Martela Sp. z o.o.   Kategoria: Wiadomości z kraju

Grupa firm o ugruntowanej pozycji na rynku wyposażenia wnętrz komercyjnych: MARTELA, DESSO, ROCKFON i VESCOM gościła licznie przybyłych architektów na wykładach Świadome Wnętrze 2010.

W maju w Krakowie i Zabrzu w „Cyfrową podróż po architekturze” zabrał słuchaczy znakomity norweski architekt Ole Gustavsen z pracowni Snohetta. Jego prezentacja wzbudziła niesamowite emocje i zainteresowanie. Uczestnicy mogli zobaczyć nowatorskie projekty, wizjonerskie pomysły oraz usłyszeć o pojawiających się problemach w trakcie realizacji obiektów. Wszystko to odbywało się w niespotykanej oprawie jeżeli chodzi o miejsce wykładów (designerskie przestrzenie Prodesigne oraz w kopalni 320 m pod ziemią) oraz sposób prowadzenia wystąpienia – prezentację wypełniały animacje, a w zasadzie krótkometrażowe filmy animowane. Ole Gustavsen omówił kilka istotnych dla pracowni projektów takich jak Norweska Opera Narodowa i Balet w Oslo, która otrzymała nagrodę Mies van der Rohe 2009. Elementem charakterystycznym obiektu jest oddanie przestrzeni obiektu naturze. Charakterystyczny projekt dachu schodzącego do morza umożliwia odbywanie koncertów czy licznych spotkań kulturalnych nie tylko w operze, ale również na niej. Kolejnymi ciekawymi projektami były m.in. Ras Al.-Khaimah Gateway Project, King Abdulaziz Center for World Culture, Alexandria Library.

Z kolei w czerwcu spotkania z międzynarodową architekturą odbyły się w Łodzi, Warszawie i Gdańsku. Wykłady poprowadził prof. Hrvoje Njiric z Pracowni Njiric + Arhitekti z Chorwacji (shortlista nagrody Mies van der Rohe 2009) oraz Marie Therese Harnoncourt z austryjackiej pracowni the next ENTERprise architects (dwukrotna nominacja do nagrody Mies van der Rohe).

Prof. Hrvoje Njiric pokazał nam zupełnie inne podejście do projektowania, można je nazwać „projektowaniem społecznym”. Projekty pracowni są mocno osadzone w konteście aspektów politycznych, uwarunkowań społecznych, aspektów ekologicznych, kulturowych i historycznych. W centrum zainteresowania jego pracowni jest również „kultura śmieci”, wiele obiektów, które zostały zrealizowane wykonano przy użyciu materiałów z odzysku jak np. Centrum Kultury Romskiej, czy Stadion Narodowy w Zagrzebiu. Niezwykle ciekawym projektem jest przedszkole KINDERGARDEN MB w Zagrzebiu, który znalazł się na shortliście nagrody Mies van der Rohe 2009. Projekt został oparty na koncepcji Grahama. Zastosowano otwartą ścianę zachodnią z przeszkleniami i ukazano co się dzieje w środku budynku. Wewnątrz budynku zorganizowano ulicę dzieci, dzięki takiemu rozwiązaniu umożliwiono interakcję dzieci z przechodniami oraz poprzez możliwość obserwacji ludzi przy pracy np. księgowej, czy kucharki realizuje się funkcję dydaktyczno-społeczną. We wnętrzach zastosowano specjalną kolorystykę opartą na koncepcji Indigo Children.

Zupełnie odmienna była prezentacja austryjackiej arch. Marie Therese Harnoncourt, która uważa, że przestrzeń może generować działanie. Prowokowanie pozornie losowym i nieprzewidywalnym jest strategią pracowni w podejściu do przestrzennych i programowych aspektów architektury. Pracują oni nad odkrywaniem czynników dających ponad podstawowe funkcjonalności. Prelegentka twierdzi, że warto mieć w obiektach puste przestrzenie, aby później definiować ich charakter poprzez oczekiwania użytkowników. Na życie i funkcjonowanie obiektu ma ogromny wpływ tożsamość miejsca i elastyczność przestrzeni. Istotne jest dla niej również to gdzie zaczyna się budynek, a gdzie natura oraz jak się one wzajemnie przenikają. Marie Therese Harnoncourt przedstawiła projekty będące eksperymentalnymi instalacjami oraz funkcjonalne obiekty futurystyczne takie jak: Mainz Archaeological Center, Cloud Tower - scena na świeżym powietrzu do muzyki klasycznej w Grafenegg, czy kąpieliska Lakeside Bath w Caldaro.

W tym roku ostatnia sesja wykładów planowana jest na wrzesień. Tym razem miejscem spotkań mają być Wrocław i Poznań, a gościem specjalnym będzie architekt  Kai Uwe Bergman z Pracowni Bjarke Ingels Group z Danii.

W ramach cyklu ŚWIADOME WNĘTRZE spotkania odbywają się w 7 miastach w Polsce (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) od 2008 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 900 architektów, którzy wysłuchali prezentacji prowadzonych przez architektów i designerów z Finlandii, Niemiec i Szwecji. Celem spotkań jest ułatwienie kontaktów polskich architektów z uznanymi, wielokrotnie nagradzanymi, zagranicznymi projektantami wzorów przemysłowych oraz architektami, przybliżenie europejskich trendów w zakresie design’u i formy oraz kompleksowego podejścia do projektowania obiektów komercyjnych.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym przez SARP, Krajową Izbę Architektów oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Patronat Medialny nad wydarzeniami sprawują pisma: Architektura & Biznes, ARCHITEKTURA Murator, Archivolta, Dobre Wnętrze, Komunikat SARP, Office & Facility, Urządzamy dom i mieszkanie, Wnętrza Komercyjne, Workplace, Zawód:Architekt oraz TV DOMO, serwis www.architektura.info oraz www.architekci.pl. Patronem Specjalnym Spotkań w Krakowie była firma Prodesigne, a w Łodzi firma EFOR (Agent Wiodący przy komercjalizacji Przędzalni Braci Muehle) oraz Fenix Capital.

Więcej szczegółowych informacji o wykładach i prelegentach można uzyskać na stronach www.swiadomewnetrze.pl oraz pod adresem: martela@martela.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro