|
Pierwsze szkolenie z zastosowania LEED w Polsce - relacja
Relacja
|
Zakończyło się pierwsze w Polsce oficjalne szkolenie z zastosowania systemów LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Pierwszą prelekcję przedstawiła Agnes Vorbrodt-Schurma, która objaśniła podstawowe kryteria LEED-NC. Goście przybyli na to nowatorskie szkolenie mieli okazję wysłuchać wiele kryteriów przyznawania punktów certyfikacji LEED do wersji Silver, Gold i Platinum.
Podczas szkolenia wysłuchaliśmy podstawowych informacji o systemie LEED oraz o zasadzie dobrowolnej aplikacji do otrzymania tych certyfikatów oraz dokładny profil organizacji przyznających LEED w Stanach Zjednoczonych.
Dwie pierwsze godziny spotkania to wgląd w poszczególne zasady przyznawania punktów do certyfikacji LEED:
-
kryteria doboru działki i analiza jej ukształtowania
-
położenie działki w tkance urbanistycznej (gęstość zabudowy) wraz z uwzględnieniem wielu czynników takie jak np. komunikacja miejska, dostępność do usług
-
ilość i typ parkingów (miejsca dla samochodów, którymi przyjeżdża więcej niż 1 osoba lub na samochody hybrydowe)
-
dbanie o środowisko naturalne, istniejącą zieleń, żyjące w okolicy lub na projektowanym terenie zwierzęta itp.
-
ograniczenie odpływu wody deszczowej, jej filtracja, ograniczenie temperatury wokół budynku, limitowanie światła od budynku na zewnątrz działki itp.
-
dział wody czyli ograniczenie zużycia wody, sensowne nawadnianie działki, używanie wody deszczowej, minimalizacja ścieków itp.
-
dział energii czyli wiele czynników ograniczających żużycie energii, stosowanie naturalnej wentylacji, wysokowydajnej klimatyzacji czy też ograniczenie LPD czyli oświetlenia w budynku, kontrola oświetlenia i wiele innych
-
dodatkowe elementy związane z energią to m. in. energia odnawialna, green power itp
-
materiały - użycie i stosowanie odpowiednich materiałów, lokalne materiały, materiały pierwotne
-
recykling w budynku
-
użycie dawnych części budynku przy przebudowie
-
kontrola w trakcie budowy, kontrola śmieci i zanieczyszczeń w trakcie budowy, ponowne użycie materiałów lub materiały, które mają w sobie elementy z recyklingu, regionalne materiały (do 800 km) lub np. drewno certyfikowane
-
zdrowie - wpływ budynku na zdrowie użytkowników - wentylacji, oświetlenia, jakość powietrza we wnętrzu, zakazy palenia, kontrola wlotu powietrza z zewnątrz, kontrola powietrza i czystości w trakcie budowy, widok na zewnątrz dla każdego użytkownika i wiele innych
-
projektowanie zintegrowane
-
i inne
Kolejny prelegent - Piotr Srokosz przedstawił wiele elementów i kryteriów przyznawania punktów w certyfikacji LEED na przykładzie wnętrz biurowych firmy SKANSKA, która otrzymała certyfikację SILVER.
Ostatni wykład zaprezentował Leszek Bocheń z firmy ARUP, który omówił certyfikację wnętrz biurowych Deutsche Bank (w 2009 roku certyfikat LEED-CI na poziomie Gold).
|
|
|