Architektura obiektów publicznych daje z pozoru nieograniczone możliwości twórcze. Nie ma w niej przecież pojedynczego, znanego architektowi użytkownika, który często wszystko już wie i chciałby tylko, aby tę jego wiedzę narysować. Okazuje się jednak, że w obiektach publicznych owe handikapy architekt musi stworzyć we własnej głowie, przyglądając się uważnie wyimaginowanemu użytkownikowi. Jak różnie można obejść się z tą kwestią, prezentuje nowy film dokumentalny „Pro Publico Bono” autorstwa Katarzyny Baron i Tomka Barona, załączony do numeru 06/2010 Architektury murator.
Bohaterami filmu są obiekty kultury – „Museion” (Muzeum Sztuki Współczesnej w Bolzano) i Teatr Rozrywki w Chorzowie, naukowo-dydaktyczny - Wydział Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu i biurowiec niskoenergetyczny w Katowicach oraz ich autorzy, a także inwestorzy i użytkownicy, którzy przywiązują coraz większą wagę do architektury we współczesnym życiu miast i społeczności, a także jej roli w dyskusji na tematy związane z ochroną środowiska.
- Już na samym początku zetknęliśmy się tu w Bolzano, w południowym Tyrolu z żywą i pełną kontrowersji dyskusją na temat samego muzeum na starym mieście, ale także na temat roli sztuki współczesnej w dzisiejszym życiu – mówi arch. Bertram Vandreike z berlińskiego biura architektonicznego KSV, autorów muzeum w Bolzano. - Przyjrzeliśmy się innym muzeom, a zwłaszcza temu, jak zorganizowano w nich światło i jak należy zintegrować technikę z częścią wystawienniczą – dodaje autor obiektu wyróżnionego w konkursie Klima Haus 2009 Europaeischer Architekturpreis Energie+Architektur za zastosowanie w budynku aktywnej energetycznie fasady szklanej.
Kwestie ekologii były najważniejsze podczas realizacji biurowca w Katowicach. Wydział Neofilologii miał być wygodnym miejscem do pracy i nauki śląskich językoznawców, stanowiąc jednocześnie nową przestrzeń publiczną miasta. Natomiast przy przebudowie Teatru Rozrywki w Chorzowie ważne było nadanie nowej formy architektonicznej miejscu o wyraźnej dotychczasowej tożsamości i zaproszenie do niej nowych użytkowników. Coraz częściej bowiem architektura „wabi, żeby wejść do środka”, jak mówi Letizia Ragaglia, dyrektor Museion w Bolzano.
Film „Pro Publico Bono” jest kolejnym dokumentem, zrealizowanym przez zespół filmowy Para. Cyklowi filmowemu towarzyszy strona internetowa www.para-filmy2009.pl , na której publikowane są zwiastuny filmów. Patronat medialny nad filmami sprawuje ARCHITEKTURA murator. Sponsorami filmu są: Franke, Glaspol, Rehau, Roeben, Somfy, Yawal i Zehnder, a Partnerami są: ARCHICAD i Volkswagen.
DVD z filmem „Pro Publico Bono” zostało załączone do nr 06/2010 ARCHITEKTURY-murator. Poprzednie filmy z cyklu „Architektura + VAT” to: „Perspektywy architektury” 01/2010, „Minimalizm-czysta forma” 6/2009 ARCHITEKTURY-murator , „Piazzalogia” 12/2008, „Scenografia życia” 9/2008, „Architektura second life”6/2008. „Osiedle ZEN”5/2008, a także „Modernizm emocjonalny” 12/2007 i „Fabryki do życia” 6/2007.