Światowej sławy architekt Daniel Libeskind pracuje nad projektem wieżowca, który ma stanąć przy al. Niepodległości. "Gazeta" ustaliła, że tajemniczym inwestorem jest firma Wechta.
To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic w Poznaniu, choć w środowisku architektów na temat ewentualnej współpracy Libeskinda z Wechtą mówi się od kilku miesięcy. - Słyszałem, że Daniel Libeskind ma projektować dla Poznania i że projekt dotyczy działki przy al. Niepodległości, której właścicielem jest Wechta - powiedział nam jeden z poznańskich architektów, prosząc o anonimowość.
Podobna informacja dotarła także do Andrzeja Kurzawskiego, prezesa SARP w Poznaniu. - Szczegółów nie znam, ale słyszałem o tym, że Libeskind ma projektować wieżowiec - przyznaje.
Pierwsza realizacja Daniela Libeskinda w Polsce: projekt 192-metrowego drapacza chmur przy ul. Złotej w Warszawie (drugi od lewej).
Fot. Proj. Orco Property Group
"Gazecie" udało się ustalić, że lada dzień rozmowy z architektem będą finalizowane. Niestety, nikt w Urzędzie Miasta oficjalnie nie chciał nam wczoraj potwierdzić tej informacji. - Dziś jeszcze nic nie mogę powiedzieć - usłyszeliśmy od wiceprezydenta Jerzego Stępnia. Podobnie na pytanie o współpracę Libeskind - Wechta zareagował architekt miejski Andrzej Nowak.
A co na to najbardziej zainteresowani? - Nic nie mam na ten temat do powiedzenia - ucina Paweł Błasiński, szef pracowni architektonicznej Archikwadrat pracującej dla Wechty. Z prezesem Dariuszem Wechtą nie udało nam się wczoraj skontaktować.
Jednak w kilku różnych źródłach udało nam się potwierdzić, że Libeskind dostał już niezbędne materiały dotyczące wieżowca przy al. Niepodległości i przygotowuje jego projekt. Nie wiadomo jeszcze, czy powstanie tam hotel, biurowiec czy apartamenty.
O pomyśle Wechty na postawienie w sąsiedztwie Akademii Ekonomicznej - między al. Niepodległości, ul. Powstańców Wielkopolskich i Kościuszki - ponadstumetrowego budynku pisaliśmy kilkakrotnie. Początkowo miał on mieć 92 m wysokości łącznie z iglicą. Później inwestorowi zamarzył się najwyższy budynek w mieście. Na razie deweloper ma pozwolenie na 105 m, ale chciałby, żeby wieżowiec wzniósł się ostatecznie na 115 m.
Miejscy urzędnicy nie ukrywają, że projekt Libeskinda dodałby Poznaniowi prestiżu. - Na tegorocznych targach nieruchomości w Cannes widziałem prezentację pana Libeskinda z kilkunastoma jego projektami. Był tam Seul, Mediolan, Singapur, Las Vegas. Wyobraźmy sobie teraz, że w tym towarzystwie pojawia się także Poznań. To byłaby najlepsza promocja naszego miasta, jaką można sobie wyobrazić - mówi Sebastian Bedekier, szef Biura Promocji Inwestycji w poznańskim magistracie.
Bo Libeskind to nazwisko-marka rozpoznawalna na całym świecie. Głośno jest o każdym jego projekcie - ostatnio szczególnie o pierwszym, nad którym pracuje w Polsce, czyli apartamentowcu przy ul. Złotej 44 w Warszawie. Przełomem w karierze tego pochodzącego z Polski architekta (urodził się w 1946 r. w rodzinie żydowskiej w Łodzi) była budowa Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Otrzymał po nim wiele zleceń, m.in. zaprojektował nowy gmach Muzeum Victorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Wojny w Manchesterze. Po zwycięstwie w konkursie na projekt nowego World Trade Center stał się sławny i rozpoznawalny w Nowym Jorku.
I właśnie - zdaniem sceptyków - Libeskind jest dla Poznania za drogi. - Nie jestem pewien, czy nawet tak bogatego inwestora, jakim jest Wechta, stać na gwiazdę tej klasy - spekuluje jeden z poznańskich architektów. - Ciężko mi nawet policzyć, ile musiałyby kosztować apartamenty czy biura w takim wieżowcu. Poznań to nie Warszawa, mamy ograniczoną liczbę milionerów.
Niezależnie od tego, czy umowa z Wechtą zostanie ostatecznie podpisana, Libeskind przyjedzie do Poznania już jesienią, by poprowadzić tu wykłady na temat trendów we współczesnej architekturze.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
Wasze opinie
Dodaj komentarz:
Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl
Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl
|
|
Wiadomości z kraju
2021-05-17
7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »
2021-04-02
Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »
2021-04-02
W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »
|