W dniach 2-5 marca przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC) wzięli udział w międzynarodowej konferencji budownictwa zrównoważonego EcoBuild w Londynie. Z ponad 50 tysiącami uczestników była to największa dotychczasowa konferencja na świecie. Tak duża frekwencja pokazuje ogromny wzrost zainteresowania budownictwem ekologicznym nie tylko w Europie.
Konferencja wraz z targami została zapoczątkowana przed zaledwie pięcioma laty, kiedy to udział wzięło tylko 900 osób. Obecnie konferencja jest współorganizowana przez UK Green Building Council (UKGBC), siostrzaną organizację PLGBC
W programie znalazło się ponad 100 wykładów na przeróżne tematy, wszystkie skupione wokół budownictwa ekologicznego. „Szczególną uwagę poświęcono powiązanej z budynkami emisji dwutlenku węgla oraz energii, które one konsumują – mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, Założyciel, Dyrektor Wykonawczy i Wice Prezydent PLGBC. Celem dla sektoru budowlanego w Wielkiej Brytanii jest całkowite wyeliminowanie zanieczyszczenia gazami cieplarnianymi, czyli tzw. „zero carbon”. WorldGBC również odpowiada na to wyzwanie. W związku z tym Paul King, CEO Brytyjskiego Green Building Council od 2008 roku przewodzi GBC Policy Task Force. W tym roku, PLGBC po raz pierwszy miało możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu”.
WorldGBC wraz z UKGBC zorganizowało szereg szalenie interesujących debat, w których uczestniczyły takie światowej klasy autorytety jak Rick Fedrizzi, Założyciel, Prezydent i CEO USGBC, Paul King, CEO UKGBC, Jane Henley, CEO WorldGBC oraz Tony Arnel, Prezes WorldGBC. Nowością była seria dyskusji i debat odbywających się w centralnym punkcie targów – „The Arena”.
4 marca odbyła się uroczystość z okazji 3 rocznicy otwarcia UKGBC na generalne członkostwo. UKGBC jest tak zwanym „Associate GBC” dla polskiego stowarzyszenia, które od kilku miesięcy prowadzi rozmowy na temat uzyskania statusu tzw „Established Member”, czyli najwyższego poziomu członkostwa w Światowym Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego (WorldGBC) skupiajacego juz w tej chwili ponad 60 krajow z calego swiata (w roznym stadium zaawansowania).
PLGBC jest organizacją pozarządową, zajmującą się promowaniem projektowania, budownictwa oraz użytkowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju w całej Polsce. Misją PLGBC jest wywarcie pozytywnego wpływu na sektor budownictwa w Polsce poprzez promowanie i wdrażanie zasady potrójnej odpowiedzialności: środowiskowej, socjalnej i ekonomicznej. Stowarzyszenie obecnie ma 47 członków i ciągle rośnie.
Fot. PLGBC. Przemówienie Założyciela, Prezydenta oraz Dyrektora Wykonawczego US Green Building Council – Rick’a Fedrizzi.
Fot. PLGBC. Ogłoszenie tzw. Green Building Manifesto – UK Green Building Council.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC) to organizacja pozarządowa, której celem statutowym jest promocja w Polsce budownictwa zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. PLGBC posiada status formującego się stowarzyszenia World Green Building Council.
Po więcej informacji zapraszamy na oficjalną stronę internetową PLGBC www.plgbc.org.
Firmy założycielskie PLGBC Premium:
PLATINUM: VvS | Architects & Consultants, Skanska
GOLD: Grupa BUMA
GREEN: Europlast, Drees & Sommer, CFE Polska
Firmy założycielskie PLGBC:
ARUP, BOST, Bovis LendLease, Forbo, Ekologiczne drogi.pl, Kancelaria Prawna Agnieszka Stańczyk Katarzyna Słupska , BorgWarner Turbo Systems Poland, Gabriel Miczka Przedsiębiorstwo, Horizone studio