Od początku marca 2010 roku na stronach internetowych wortalu SZTUKA-ARCHITEKTURY.PL można poznać opisy 44 najciekawszych wydarzeń w polskiej architekturze minionego roku oraz zagłosować na swoich faworytów. Głosowanie potrwa do końca kwietnia.
Od początku 2010 roku redakcja wortalu SZTUKA-ARCHITEKTURY.PL zbierała typy zaproszonych ekspertów oraz zgłoszenia czytelników dotyczące najciekawszych wydarzeń w polskiej architekturze w 2009 roku. Dzięki temu wyłoniona została grupa wiodących wydarzeń, która teraz jest poddana pod głosowanie internautów.
„Internet daje niepowtarzalną szansę odwołania się do głosu czytelników, którzy w ten demokratyczny, całkowicie wolny sposób mogą wskazać swoich faworytów. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa stworzy także okazję do zapoznania się najciekawszymi wydarzeniami w polskiej architekturze ubiegłego roku i w ten sposób przyczyni się do podniesienia świadomości architektonicznej. Architekci bardzo potrzebują partnerów o rozbudzonej świadomości przestrzeni. Gorąco zachęcamy do zapoznania się nadesłanymi propozycjami i do udziału w spontanicznym tworzeniu hierarchii w polskiej architekturze 2009 roku” – powiedział Krzysztof Sołoducha – inicjator projektu i redaktor naczelny wortalu Sztuka-Architektury.pl.
W zamierzeniu twórców wortalu SZTUKA-ARCHITEKTURY.PL projekt „Polska Architektura XXL” ma być próbą skatalogowania najważniejszych osiągnięć polskiej architektury każdego roku.
Wortal WWW.SZTUKA-ARCHITEKTURY.PL istnieje od 2001. Powstał przy okazji prezentacji w Polsce wystawy laureatów nagrody Pritzkera – uważanej za architektonicznego Nobla. Serwis jest w tej chwili jednym z największych, branżowych mediów zajmujących się w Polsce tematyką architektoniczną. Oprócz bieżącego informowania o aktualnościach w polskiej i międzynarodowej architekturze, prezentowania najciekawszych realizacji oraz publicystyki architektonicznej, redakcja serwisu organizuje też szereg specjalnych przedsięwzięć, takich jak: „Festiwal Filmów o Architekturze”, happening „Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo” (wspólnie z Muzeum Architektury we Wrocławiu) czy wspomniany wyżej projekt „Polska Architektura XXL”.
W kategorii „Dom i mieszkanie” o uznanie ubiega się podwrocławski dom „Złamana stodoła” autorstwa Tomasza Głowackiego
Hotel Andels w Łodzi biura OP architektem to jeden z faworytów kategorii „Nowe i stare”
W kategorii „Przestrzeń publiczna” wrażenie robi modernizacja ulicy Mariackiej w Katowicach.