Nowe przepisy o materiałach budowlanych

Informacja prasowa

24-02-2010  Autor: Monika Kidyba   Źródło: www.archeton.pl    Kategoria: Wiadomości z kraju

Znakowanie energetyczne unijną etykietą jak dotychczas stosowane jest przede wszystkich na sprzęcie RTV i AGD, czyli na materiałach i produktach, które mają bezpośredni wpływ na zużycie energii. Obecnie obowiązuje siedem klas oznaczeń produktów, od klasy A najbardziej energetycznie wydajnej, zielonej, do klasy G najbardziej pochłaniającej energię, czerwonej.

- Dodatkowo etykiety mają być wprowadzone na produkty nie mające bezpośredniego związku ze zużyciem energii, ale również pośredni, takie jak ramy okienne i drzwi zewnętrzne. Tego typu produkty, w tym produkty budowlane dotychczas nie były etykietowane – mówi Robert Pierzchała Dyrektor Marketingu ARCHETON Sp. z o.o. - Kluczową sprawą jest zmiana obowiązującego prawa wraz z postępem technologicznym i innowacyjnym produktów.

Przy okazji rozszerzenia klasyfikacji etykietowanych produktów, w tym o produkty budowlane, rozważaniom poddano również samą klasyfikację energetyczną produktów. W przyszłości mogą być dodane trzy dodatkowe klasy energetyczne do istniejącej skali od A do G. Jednakże nowa etykieta może wskazywać nie więcej niż  7 klas. Możliwe są trzy sytuacje, pierwsza: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A+, wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę F; druga: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A++, wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę E; trzecia: kiedy nowe produkty będą zużywały mniej energii niż istniejąca klasa A+++ wtedy najmniej energetycznie wydajna klasa będzie miała literę D.

Etykietująca kolorystyka od ciemnozielonego dla najbardziej efektywnych energetycznie produktów, do czerwonego dla najmniej efektywnego, pozostanie.

Gospodarstwa domowe, sektor handlowy i przemysłowy (wykluczając transport) zużywają ok. 70% energii w UE. Ich potencjał do oszczędności energii wynosi ok. 30%.

Nowelizacja prawa w zakresie klasyfikacji energetycznej jest sprzężona z pozostałymi środkami ustawodawczymi, które istnieją już od 1992 r. Jest to m.in. dyrektywa w sprawie wymagań dotyczących efektywności energetycznej nowych wodnych kotłów grzewczych opalanych paliwami ciekłymi lub gazowymi; dyrektywa w sprawie wymagań efektywności energetycznej chłodziarek, chłodziarko-zamrażarek i zamrażarek typu domowego; dyrektywa sprawności energetycznej stabilizatorów oświetlenia jarzeniowego; dyrektywa eko-projektu dla produktów wykorzystujących energię; oraz dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.

- Parametry techniczne materiałów budowlanych są niezwykle istotne. Ich cechy fizyczne, chemiczne i techniczne stanowią o jakości konstrukcyjnej budynku, o energooszczędności budynku. Kontrola i znakowanie energetyczne produktów daje szanse inwestorowi nie tylko na ekologicznie świadomy zakup, ale i oszczędny. – dodaje Robert Pierzchała Dyrektor Marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Na naszym krajowym podwórku również podejmowane są kroki w celu polepszenia jakości materiałów budowlanych. 12 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić kontrole parametrów materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Kontrolowany co do właściwości użytkowych materiałów budowlanych może być zarówno producent, importer jak i sprzedawca. Dotychczas podobne badania nie mogły być przeprowadzane jeśli dokumentacja techniczna wykazywała, że dany produkt jest zgodny z wymogami ustawowymi.

Źródło: www.archeton.pl

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com