W standardzie Microsoft

Office & Facility

18-02-2010  Autor: Office & Facility, Tekst: Izabela Kamińska   Źródło: Office & Facility   Kategoria: Wiadomości z kraju

Microsoft jest jedną z największych międzynarodowych firm softwarowych, której działalność związana jest z branżą komputerową. Tworzy oprogramowanie komputerowe, aplikacje serwerowe i technologie informatyczne. Marka stawia na ciągły postęp, wprowadza na rynek ciekawe rozwiązania i najnowsze technologie, co ma odzwierciedlenie także w biurach, w których firma się mieści.

O aktywności

Firma powstała w 1975 r. w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Jej ojcowie – Bill Gates i Paul Allen – założyli spółkę Microsoft, by wkroczyć na rynek z innowacyjnym językiem programowania BASIC. Program przewidywał łatwą komunikację, intuicyjność użytkowania, a także uniwersalność zastosowania. Jego wszechstronność szybko zdobyła uznanie w środowiskach amatorów i półprofesjonalistów. Ekspansja firmy na amerykańskim i europejskim rynku postępowała w błyskawicznym tempie. Dziś do sztandarowych produktów Microsoft należą systemy operacyjne MS-DOS, Microsoft Windows, a także pakiet biurowy Microsoft Office.

 

Siedziba

Główna siedziba Microsoft mieści się w Redmond w stanie Waszyngton, natomiast jej oddziały znajdują się praktycznie w każdym zakątku świata. Sam kampus robi ogromne wrażenie. Zajmuje powierzchnię ponad 750 tysięcy metrów kwadratowych, pracują tam tysiące osób. Jego przestrzenie wypełnione są dziesiątkami innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na skuteczność, kreatywność oraz wygodę pracy.


Najcenniejsze zasoby

Rozbudowywanie niezwykłego kampusu w Redmond jest kluczowe dla funkcjonowania Microsoft, ponieważ świadczy o zaangażowaniu marki w ciągły postęp. Powiększanie i modyfikowanie powierzchni siedziby pozwala także na podnoszenie standardów biura, wpływa na funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort pracy. Na terenie Zachodniego Kampusu Microsoft, poza strefami stricte biurowymi, powstały liczne udogodnienia: poczta, mini-spa, księgarnie, restauracje i kawiarnie.

Swoją pozycję rynkową Microsoft zawdzięcza przede wszystkim wysoko wykwalifikowanym pracownikom oraz ich profesjonalnej i rzetelnej pracy, dlatego firma stara się, aby przestrzeń pracownicza posiadała najwyższą jakość i niecodzienny charakter. Zarząd bardzo liczy się ze zdaniem swojej załogi – proces briefingu, mający na celu stworzenie nowej części kampusu, trwał kilka miesięcy. Prowadzono ankiety i spotkania fokusowe, angażujące pracowników w tworzenie idealnego miejsca pracy. W tym projekcie uczestniczyły także osoby z innych, dobrze funkcjonujących biur Microsoft na całym świecie.

Microsoft zapewnia swoim pracownikom dostęp do najnowszych technologii oraz daje możliwość pracy w międzynarodowych zespołach, współdziałania ze znanymi i cenionymi specjalistami z różnych dziedzin nauki. Firma myśli o dobrym samopoczuciu pracowników – komfort i możliwość rozwoju, które daje, już wiele razy były zauważane i wyróżniane. Microsoft Polska kilkukrotnie zdobywał tytuły Najlepszego Pracodawcy w Polsce oraz regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

 

Inteligentne zarządzanie

W dzisiejszych czasach utrzymanie przestrzeni biurowej jest jednym z największych kosztów związanych z prowadzeniem firmy, dlatego konieczna jest ekonomiczność w zarządzaniu nią. Ważnym elementem jest też elastyczność powierzchni, umożliwiająca błyskawiczne przekształcanie i reorganizacje.

W przypadku siedziby Microsoft w Redmond doskonale rozwiązano zagadnienie elastyczności biura. Poprzez zastosowanie ruchomych ścianek działowych, możliwe jest dowolne kształtowanie przestrzeni. Dodatkowo wszystkie systemy regulacyjne ukryto w podniesionej podłodze, aby w razie potrzeby przenosić źródła energii, a nawet niektóre kratki klimatyzacyjne. Takie zabiegi pozwalają na zredukowanie ilości pomieszczeń przeznaczonych na sale konferencyjne. Do większych spotkań dostosowano także atrium mieszczące kilka tysięcy osób.

 

Przepływ informacji

Działalność firmy opiera się na ciągłej i ścisłej współpracy, dlatego zasadniczym elementem podczas projektowania siedzib Microsoft jest tworzenie miejsc, pozwalających na szybkie i płynne komunikowanie się pracowników, a także na łatwy kontakt z klientami. Budynek, który powstał w Redmond, wręcz zmusza przebywające w nim osoby do ciągłej wymiany informacji. Ogromne, jasne atrium oraz szerokie schody stały się sercem przestrzeni, w którym toczy się prawdziwe życie firmy. Stworzono również wspólne wejście dla klientów i pracowników, by ułatwiać i zachęcać do współdziałania.

Miejsca mniej formalne także pozytywnie wpływają na kontakty międzyludzkie. Wiele rozmów biznesowych czy prac nad projektami odbywa się w kuchniach, kafejkach, przestrzeniach relaksu. To nie koniec ciekawych rozwiązań – główne miejsca spotkań ulokowano po środku skrzydeł budynku i oddzielono od siebie szybami, co zintegrowało i powiększyło przestrzeń, a poza tym wpuściło do wnętrza naturalne światło. Możliwość pisania na ścianach, niczym na tablicach, zapewnia szybkie wymienianie się pomysłami ze współpracownikami.

Potrzebę tworzenia miejsc przeznaczonych na nieformalne spotkania dostrzega także Magda Majchrzak, Facilities Manager warszawskiej siedziby. Kanapy, kąciki do rozmów, przytulne kuchnie, a latem patio okazały się najlepszymi i najczęstszymi miejscami spotkań. Zadbano tu o sprawny przepływ informacji i możliwie jak najlepszy dostęp do wszelkich narzędzi.

 

Niewidzialne, a funkcjonalne

Wymianie komunikatów służą także najnowsze technologie: bezprzewodowy internet dostępny na terenie całego biura, a także Unified Communications – komunikator stworzony przez Microsoft, łamiący ograniczenia rozdzielające telekomunikację od komputerów. Oprogramowanie, wykorzystujące zastaną infrastrukturę telekomunikacyjną, daje możliwość odsłuchiwania wiadomości e-mail, a także sprawdzenia notatek i spotkań z kalendarza – wszystko to za pomocą telefonu stacjonarnego lub komórkowego. Dzięki Unified Communications możliwe jest porozumiewanie się w jego obrębie bądź przez bezpośrednią łączność telefoniczną.

Zgodnie z kanonem

Microsoft posiada program Workplace Advantage (WPA), który pomaga w  rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb firmy i reagowaniu na nie. Jest to system rozbudowanych narzędzi wyznaczających określone standardy. Każde biuro Microsoft powstaje w oparciu o konkretne wytyczne, które pozwalają na stworzenie środowiska pracy odpowiadającego wszystkim jego użytkownikom. Szczególna uwaga skupiona jest na czynnikach bezpośrednio wpływających na człowieka i jego samopoczucie – to przede wszystkim: dostęp do światła dziennego, zastosowanie odpowiednich kolorów, różnorodność materiałów oraz wysoka jakość elementów wyposażenia. Polityka firmy opiera się na dążeniu do innowacji, wspieraniu wydajności i dbaniu o zadowolenie klienta, czego doskonałym przykładem są właśnie biura koncernu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com