2 grudnia br. w Sali Kongresowej PKiN odbyła się Wielka Gala Integracji - coroczna uroczystość organizowana po raz XIV. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna uroczystość podsumowała 15 lat działań Integracji na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali, na której obecny był premier Donald Tusk, miało miejsce uroczyste rozstrzygniecie konkursu Warszawa bez barier 2009 i Oczy Otwarte 2009 oraz wręczenie pięciu honorowych Medali Przyjaciela Integracji. Po raz pierwszy został również przyznany Certyfikat Dostępności Obiekt bez barier dla Kancelarii Sejmu RP
Podczas Gali, prowadzonej przez Dorotę Wellman i Marcina Prokopa, wstąpił zespół Audiofeels, Stanisław Soyka oraz artyści z niepełnosprawnością: Ewa Lewandowska, Romek Roczeń, a także młodzi muzycy z tegorocznej edycji programu Mam Talent: Mateusz Dębek i Marcin Wyrostek.
Z okazji jubileuszu Stowarzyszenia na scenie i na ekranie pojawili się przyjaciele Stowarzyszenia, m.in.: Kayah, Krystyna Janda, Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Zającówna, Natalia Partyka, Michał Olszański, Hubert Urbański, Szymon Hołownia.
- Wielka Gala Integracji to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu imprez dla osób z niepełnosprawnością. Wyjątkowość tegorocznej imprezy podkreśla fakt, że podsumowuje ona 15 lat naszych działań. W tym czasie m.in.: doprowadziliśmy do zwiększenia mandatu za bezprawne parkowanie na kopercie do 500 zł, opracowaliśmy pierwszą w Polsce Ustawę o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością oraz przyczyniliśmy się do powołania Koalicji na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nadal zamierzamy aktywnie działać, aby doprowadzić do systemowych rozwiązań na rzecz poprawy funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w Polsce - mówi Piotr Pawłowski, Prezes i założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Gala była okazją do uroczystego rozstrzygnięcia konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – konkursu dziennikarskiego współorganizowanego z Philip Morris Polska wyróżniającego publikacje promujące aktywność osób z niepełnosprawnością Oczy Otwarte oraz konkursu nagradzającego obiekty najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością pt. Warszawa bez barier.
Zdobywcą nagrody głównej za całokształt twórczości w konkursie dziennikarskim został Cezary Galek z Radia Zachód. W kategorii najlepszy artykuł prasowy w konkursie dziennikarskim wygrał: Pod opuszkami autorstwa Pawła Walewskiego z Tygodnika Polityka. Najlepszą audycją radiową została Preclowa strona Doroty Fredro-Boniecka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Za najlepszy program telewizyjny jury konkursowe uznało Spotrafić Rock'n'Rolla Hubert Gorczyca z TVP 3 Lublin. W tegorocznej edycji konkursu jury przyznało dwa dodatkowe wyróżnienia honorowe za promowanie idei aktywności osób z niepełnosprawnością dla redakcji Gazety Stołecznej oraz Programu III Polskiego Radia.
Podczas Gali miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu Warszawa bez barier 2009. Nagrodę główną otrzymał Dom Studenta nr 4 Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Zamenhofa 10 A, który posiada kompleksowe dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym automatyczne drzwi wejściowe, pochylnie i windy umożliwiające komunikacje po całym obiekcie, komunikaty głosowe w windach, szerokie ciągi komunikacyjne. Na wzorcowy poziom dostępności obiektu wpływa również wysoki stopień przystosowania łazienek w pokojach oraz samych pokoi (30 miejsc), kolorystyczne rozróżnienie pięter oraz fakturowe oznaczenia zmian poziomów. Wyróżnienie w konkursie otrzymało Gimnazjum nr 123 im. Jana Pawła II przy ul. Strumykowej 21. Obiekt - poza podstawowym dostosowaniem (pochylnie do wejść, szerokie ciągi piesze, czytelna kolorystyka przestrzeni, windy umożliwiające komunikację po całym obiekcie, kolorystyczne oznaczenia schodów) – odznacza się również działaniami na rzecz dzieci
z niepełnosprawnością, m.in. prowadzi zajęcia rehabilitacyjne, organizuje imprezy integracyjne oraz zapewnia osoby asystujące niepełnosprawnym dzieciom.
W ramach działań na rzecz promocji obiektów dostępnych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością w Warszawie, został przyznany na ręce Marszałka Bronisława Komorowskiego specjalny Certyfikat Dostępności dla Kancelarii Sejmu RP za dostosowanie kompleksu obiektów sejmowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Uroczysta inauguracja dostepnosci Sejmu RP miała miejsce 26 sierpnia br. Stowarzyszenie zamierza kontynuować projekt przyznawania Certyfikatów Dostępności Obiekt bez barier, dla budynków, którzy dostosują się do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Podczas Gali Organizatorzy podziękowali wieloletnim partnerom i przyjaciołom Stowarzyszenia poprzez przyznanie Medali Przyjaciela Integracji. Otrzymali je Tadeusz Winkowski z firmy Quad Winkowski za wieloletnie wsparcie merytoryczne i eksperckie magazynu Integracja, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urząd m.st. Warszawy za finansowe i merytoryczne wspieranie projektów Stowarzyszenia. Medale Przyjaciela Integracji za aktualne działania na rzecz osób z niepełnosprawnością otrzymały fundacje korporacyjne: Fundacja Orange oraz Fundacja BRE Bank, które przyczyniają się wspierania przedsiębiorczości osób z niepełnosprawnością.