Sprostać konsekwencjom II wojny światowej - warsztaty

Facing Impact of the Second World War: Urban Design in Contemporary European Cities

09-11-2009  Autor: Bartek Homiński   Źródło: www.urbanwarimpacts.eu   Kategoria: Wiadomości z kraju

Sprostać konsekwencjom II wojny światowej: projektowanie urbanistyczne we współczesnych miastach europejskich - Facing Impact of the Second World War: Urban Design in Contemporary European Cities - to temat międzynarodowych warsztatów dla studentów architektury, które odbyły się w Krakowie i Oświęcimiu w dniach 19.09-3.10.2009.

Studenci z Politechniki Krakowskiej, TU Delft z Holandii i HAWK Hildesheim z Niemiec podjęli tematy studialno-projektowe związane z formułowaniem nowej wizji rozwoju Oświęcimia, miasta w szczególny sposób dotkniętego przez II Wojnę Światową. Formułę pracy warsztatowej oparto na wnikliwym, ale również eksperymentalnym ujęciu analizy urbanistycznej poprzez tzw. city mapping, poszukując linii i obiektów pamięci, przestrzeni utraconych – in-between spaces,  obiektów i obszarów poprzemysłowych, form zamieszkania i sieci przestrzeni publicznych.

W procesie projektowym wspartym o dyskusję społeczną z mieszkańcami i  władzami miasta, przedstawiono propozycje ochrony dziedzictwa kulturowego (w tym przede wszystkim z okresu II wojny światowej) i przemysłowego, zaprezentowano także możliwe strategie rozwoju miasta i niekonwencjonalne wizje kształtowania domeny publicznej i przestrzeni mieszkalnych.

Oświęcim nosi ślady tragicznej historii, które pozostaną tutaj i powinny nadal być chronione. Miasto potrzebuje jednak dyskusji na temat przyszłego rozwoju, kontynuacji poszukiwania i kreowania koncepcji miasta atrakcyjnego również dla nowej generacji - „miasta wiedzy” ukształtowanego odpowiednio do potrzeb i aspiracji młodych pokoleń.
Planowane są kolejne warsztaty w Rotterdamie i Hamburgu - w miastach również, choć w zupełnie inny sposób, doświadczonych przez II wojnę światową,

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach grantu Erasmus Intensive Programme uzyskanego przez zespół z Zakładu Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Biedy, koordynatorem projektu jest dr Kinga Racoń-Leja.

W warsztatach wzięli również udział prof. Anna Palej, prof. Anna Franta, arch. Bartłomiej Homiński – z WA PK; architekci i wykładowcy z TU Delft – Eelco Dekker, Micha de Haas and Marc Schoonderbeek; oraz profesorowie Thomas Kauertz i Michael Wagner z HAWK Hildesheim.

Koordynator Programu
Dr inż. arch. Kinga Racoń-Leja
tel. +48 12 628 24 29
fax. +48 12 628 24 70
kom. +48 606 345 455
email: krleja@pk.edu.pl

Politechnika Krakowska
Wydzial Architektury IPU A-34
Kinga Racoń-Leja
ul. Warszawska 24
31-155 Kraków, Poland
www.urbanwarimpacts.eu

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com