Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

KONTENERART

6 października do 21 października, Poznań – Chwaliszewo

2009-10-22  Autor: Agata Kołacz   Źródło: www.kontenerart.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

KontenerArt  to cykliczna akcja polegająca na wybudowaniu w centrum miasta tymczasowego obiektu architektonicznego zbudowanego z kilkunastu kontenerów, stającego się ogniskiem kultury niezależnej. Przedstawiamy w nim artystów, muzyków, performerów, animatorów kultury z off-owego nurtu sztuki i kultury podejmując się kulturalnej rewitalizacji zaniedbanego terenu na emocjonalnej mapie miasta.

W tym roku KontenerArt trwał między 6-21 października na pustym terenie Chwaliszewa, blisko Starego Rynku, w starym korycie Warty.

Inicjatywa KontenerArt ruszyła w 2008 roku na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Szerokie poparcie utwierdziło nas w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą oddolną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji,  zorganizowaliśmy strefę niezależnych działań i spotkań w  zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury . W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanie się miejscem prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance  i  zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom w skutek powstawania kolejnych centrów handlu i rozrywki, rozpraszającym pojęcie centrum. Zapraszamy Was do spotkania w KontenerArt, które być może będzie dla Was zarzewiem nowego spojrzenia na możliwości oddolnej, pozainstytucjonalnej społecznej inicjatywy.

po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenie

Na program KontenerArt składały się:

  • rejestrowane na żywo KONCERTY (Napszykłat, Noise Control, KakofoNIKT, +Pituri, CIA Live Act…)

  • CYKL "CZYTNIK" (Raymond Queneau "Ćwiczenia stylistyczne", Wojciech Stamm /Lopez Mausere/ „Czarna matka, czarna martwa, czarna mamba”, …)

  • CYKL "We Are The Flux Containers" (korespondencja sztuk audiowizualnych)

  • PERFORMANCE ( Centrala Rybna; Zimpel, Pasewicz, Wójciński Trio)

  • LATARNIA WIDEO (Jakub Jasiukiewicz, Raman Tratsiuk)

  • AKCJE MODOWE (Pracownia MIXER”chcesz zostać modelem MIXERA przyjdź do Kontenera, Babi Targ-akcja wymiany ciuchów)

  • SPOTKANIA i DYSKUSJE ( OSSA, pracownia FRONT ARCHITECTS, „O rewitalizacji z kulturą w tle”)

  • SETY DJ-SKIE - wieczorami w KontenerArt objawi się klubowa, eklektyczna strona kolektywu City Inside Art. zagrają: Joana, An On Bast  Chill Leader, Lip, Top Cut (skrecz).

  • KONTENERgame 

po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenie

KONTENERART LUDZIE:

Ewa Łowżył: projekt, koncepcja, opracowanie merytoryczne i artystyczne
Zbigniew Łowżył: koordynacja i produkcja, koncerty
Radosław Spassówka: asystent produkcji
Agata Kołacz: PR, rzeczniczka prasowa
Tomasz Gęstwicki: cykle „czytnik”, „we are the flux containers”

Organizator: Fundacja VoxArtis
Partner: Touax-Siko
Finansuje: Poznań- Miasto know-how

Patroni medialni: K Mag, Bryla.pl, Slajd, Onet.pl, Radio Afera, WTK, Epoznan.pl, Polska The Times Głos Wielkopolski.

www.kontenerart.pl
www.facebook.com/kontenerART

po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenie

 

Informacje opubliowane w trakcie trwania KontenerArt:

W Poznaniu trwa  II edycja KontenerArt (6-21) – pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji miejskiej przestrzeni przy pomocy kultury.

Pomysł na KontenerArt pojawił się w 2006 roku, kiedy podczas debaty o rewitalizacji Śródki ( piękna, ale opustoszała i zaniedbana dzielnica w centrum miasta, odcięta rzeką) Ewa i Zbigniew Łowżył przedstawili koncepcję bodowy artystycznego osiedla z kontenerów budowlanych. Wykorzystanie funkcjonalnych modułów kontenerowych mogących się łączyć w rozmaitych konfiguracjach, miałoby obniżyć koszty utrzymania pracowni artystycznych, sal wystawienniczych czy koncertowych, ożywiając dany teren i podnosząc jego wartość gruntową dzięki tętniącemu tam życiu artystycznemu. Zaletą kontenerowych konstrukcji jest możliwość ich przemieszczenia i budowania ich w bardzo krótkim czasie, oraz krótka droga formalna potrzebna do postawienia obiektu architektonicznego w porównaniu do regularnej zabudowy (wymagają one pozwolenia na budowę). Zalety te w połączeniu z funkcjonalnością kontenerów pozwalają na innowacyjne podejście do architektury tymczasowej, w służbie kultury, dostosowującej się do życia miasta. Aspekty te wykorzystali Ewa i Zbigniew Łowżył, realizując projekt KontenerArt.

Inicjatywa ruszyła w październiku 2008r kiedy  KontenerArt, wystawiony na placu Wolości zaskoczył Poznań. Architektoniczna konstrukcja– na wzór tych, o których Poznaniacy słyszeli w medialnych relacjach o nowoczesnym budownictwie ze Świata  stanęła w centrum miasta na bankowym Placu Wolności i spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i akceptacją społeczną. Koncerty, spotkania, wystawy, warsztaty, literatura, dialog – Wszystko to działo się w nowoczesnej, kontenerowej przestrzeni  zaaranżowanej na placu w sercu miasta. Ewa Łowżył, inicjatorka projektu stworzyła niebanalną przestrzeń dla twórczości i kreatywności oraz spotkań z żywą sztuką, jakiej w Poznaniu brakowało. Miasto doceniło perspektywiczność projektu przyznając mu dofinansowanie na 3  kolejne lata .

Szerokie poparcie społeczne KontenerArt  utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że bezpośredni i spontaniczny kontakt z kulturą jest potrzebą powszechną. Obserwując różnorodność niezależnych inicjatyw i środowisk twórczych w konfrontacji z brakiem miejsca i swobody dla ich realizacji,  organizując drugą edycję projektu zaaranżowali oni strefę niezależnych działań i spotkań w  zwykłych kontenerach budowlanych, zaadaptowanych do roli mobilnego centrum kultury . W efekcie, przez ponad 2 tygodnie, zaniedbany teren Chwaliszewa w Poznaniu, stanowi  miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych. Koncerty nagrywane na żywo, nowe czytanie literatury, żywa korespondencja sztuk audiowizualnych, permanentne projekcje w Latarni Video, performance  i  zabawy modą towarzyszyć będą ważnym rozmowom o wzajemnym oddziaływaniu kultury i architektury na rewitalizację miasta, którego struktura ulega poważnym zmianom rozpraszającym pojęcie centrum. 

po kliknięciu na ilustracje otrzymasz powiększenie

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro