List otwarty do władz lokalnych, regionalnych i państwowych odpowiedzialnych za decyzje w sprawie KATOWICKIEGO DWORCA PKP
W imieniu środowisk profesjonalnych skupiających architektów i historyków sztuki apelujemy o zachowanie i przywrócenie właściwego stanu hali dworca PKP wznoszonego w Katowicach w latach 1959-1972.
Budynek jest wysokiej klasy dziełem architektury, zaprojektowanym przez najwybitniejszych polskich architektów tamtego czasu, słynnych Tygrysów warszawskich: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Jej konstrukcję opracował cieszący się światowym uznaniem inżynier Wacław Zalewski.
Hala jest częścią kompleksu architektonicznego, który wymaga natychmiastowej modernizacji. Jej unikatowa forma została przystosowana do zagrożonego wstrząsami tektonicznymi obszaru pozostałego po wielowiekowej eksploatacji górniczej. Jej dobry stan techniczny wciąż pozwala na jej dalsze użytkowanie, a wyjątkowa architektura obiektu może być z powodzeniem zaadaptowana do celów komercyjnych.
Unikatowe walory architektoniczne hali zasługują na objęcie ich ochroną konserwatorską, ponieważ budowla ta już dzisiaj uznana jest przez specjalistów za wyjątkowe osiągnięcie myśli inżynierskiej i projektowania funkcjonalistycznego. Dlatego zwracamy się z niniejszym apelem do wszystkich decydentów mających wpływ na dalsze losy dworca PKP w Katowicach, by przyłączyły się do naszych działań i zapewniły hali dworcowej należytą ochronę i modernizację.
Dr hab. Barbara Szczypka Gwiazda
Kierownik Zakładu Historii Sztuki
WNS Uniwersytet Śląski w Katowicach
Dr hab. Irma Kozina
Zakład Historii Sztuki
WNS Uniwersytet Śląski w Katowicach
arch. Tomasz Studniarek
Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich
Oddział w Katowicach
dr Ryszard Nakonieczny
Redaktor Czasopisma „Archivolta”
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach