Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Nowy, jubileuszowy, dziesiąty numer Zawodu:Architekt 04_2009

Zawód:Architekt

2009-09-04  Autor: Maciej Fornalczyk   Źródło: www.zawod-architekt.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Kto zaprojektował stolicę Australii i jak ona się w ogóle nazywa? Dlaczego nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa budzi kontrowersje? Gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie? Co to jest universal design i dlaczego nie można dotykać koników morskich? Chcesz się dowiedzieć? Nowy jubileuszowy, dziesiąty numer Zawodu:Architekt_04_2009 jest już dostępny w całości do ściągnięcia w formacie PDF, a wybrane artykuły do przeczytania w wersji online.

Dwumiesięcznik „Zawód:Architekt” dostarcza informacji o wydarzeniach branżowych i nowościach rynkowych, prezentuje konkretne realizacje w dziale „studium przypadku”, rozmowy ze specjalistami i autorytetami w dziedzinie architektury. W czasopiśmie można też znaleźć komentarze dotyczące przepisów prawnych i dowiedzieć się jak z sukcesem prowadzić biznes. „Zawód:Architekt” trafia do 9500 aktywnych zawodowo architektów – członków Izby Architektów oraz managerów firm budowlanych.

W numerze Z:A_4_2009:
> Pierwsza dziesiątka za nami

Oto 10 numer Zawodu:Architekt. Okrągłe jubileusze są często okazją do podsumowań. Nawiążmy więc do tradycji. W naszym czasopiśmie mogliście do tej pory przeczytać 149 artykułów napisanych przez 96 autorów i przewrócić 644 strony. Zamieściliśmy 13 wywiadów i 93 informacje o nowościach rynkowych. Czy jednak te wszystkie dane statystyczne rzeczywiście są ważne? Okrągłe jubileusze to nie tylko liczby. O wiele ważniejsza jest odpowiedź na pytanie czy Z:A zdołał znaleźć stałe miejsce pośród czytanych przez Was gazet? Czy informacje i problemy, które pojawiły się na jego łamach okazały się przydatne w życiu zawodowym, a także (niekiedy) prywatnym? Bez tych odpowiedzi wszelkie rzucanie liczbami nie ma najmniejszego sensu. Przy okazji numeru 10 chcielibyśmy więc zadać Wam, Drodzy Czytelnicy kilka krótkich pytań. Zatem...

O czym chcielibyście jeszcze przeczytać w Z:A? Czy są działy, które powinniśmy rozbudować? Nie poruszane dotychczas zagadnienia prawne i biznesowe? Dylematy zawodowe i projektowe wymagające szerszego omówienia? Wreszcie kategorie projektów i realizacji prezentowane zbyt rzadko? Piszcie do nas na adres: redakcja@zawod-architekt.pl. Chętnie zapoznamy się z wszelkimi opiniami. Pragniemy, aby Zawód:Architekt wciąż się rozwijał. Aby Wasze wyobrażenia i koncepcje znalazły tutaj twórcze rozwinięcie. Zabrzmi to może jak banał, ale ten magazyn tworzymy dla Was. Czy widział ktoś kiedyś gazetę bez czytelników?

A jaka jest dziesiątka? Różnorodna jak zwykle. Można w niej przeczytać o tym jak niektórzy projektują ogromne miasta (Projekt: „Stolica”) a innym zdarza się mieć trudności z zaprojektowaniem wygodnego podjazdu dla osób niepełnosprawnych (Projektowanie uniwersalne czy typowe?). O tym jak sprawdzić ewentualnego kontrahenta (Zanim podpiszesz umowę), żeby później móc z sukcesem budować obiekty takie jak chociażby toruński stadion żużlowy (Motoarrrrrr...ena w Toruniu). A oprócz tego jak zawsze nowe rozwiązania, rynkowe premiery i na koniec dla oddechu (pod wodą) Wynurzenia z głębi. Tak więc Z:A nr 10 czas zacząć...

Bartosz Wokan, redaktor Z:A
 
> Kontrowersyjne studium dla Krakowa

3 czerwca tego roku Małopolska Okręgowa Izba Architektów zorganizowała debatę na temat nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa. Głównym gościem spotkania był Jan Maciej Chmielewski z Warszawy, kierownik zespołu opracowującego dokument. Pomysły planistów ze stolicy od początku wzbudzają pod Wawelem liczne protesty. Czytaj dalej...

> Po co komu ten dizajn?

„Arena Design” to nowy pomysł MTP na promocję w Polsce tematyki projektowania, wzornictwa przemysłowego i architektury. Przy okazji targów meblowych i wyposażenia wnętrz można było oglądać dizajnerskie projekty i realizacje, zapoznać się z fachowymi publikacjami a także wziąć udział w dyskusjach, warsztatach i spotkaniach.

> Architekci, do Poznania!

W dniach 24-27 listopada 2009 na MTP równolegle z kolejną edycją targów Poleko zadebiutują nowe Targi dla Gmin, Miast i Regionów Gmina 2009. Imprezy dotyczyć będą problematyki związanej z organizacją przestrzeni miejskiej i ekologią, a zatem takiej, która powinna zainteresować architektów i urbanistów.

> Projektowanie uniwersalne czy typowe? (część 1)

Temat barier architektonicznych jest już podobnie wysłużony, jak ekologia czy energooszczędność. Ten ostatni uratował się ostatnio dzięki nowym przepisom. Ekologię zastąpiono hasłem zrównoważonego rozwoju. A bariery architektoniczne? Ciągle to samo, czyli nuda. Skoro tak dużo się o tym mówi, dlaczego wielu projektantów, deweloperów i zarządców nie stosuje tych rzekomo „oklepanych” zaleceń w praktyce i nie poznaje nowych? Czytaj dalej...

> Motoarrrrrr...ena w Toruniu

Nareszcie mamy w Polsce nowoczesny stadion żużlowy. Motoarena im. Mariana Rose w Toruniu to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Europie. Jednocześnie przykład na to, że takie obiekty można budować szybko i za niewysoką cenę.

> Projekt: „Stolica”

Które miasto jest stolicą Australii? Sydney, kojarzone ze znaną na całym świecie operą? A może Melbourne, miejsce rozgrywek Australian Open? Takie są zwykle pierwsze skojarzenia. Żadne nie jest jednak właściwe. Stolicą Australii jest Canberra. Miasto w buszu. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw, by pełnić reprezentacyjne i stołeczne funkcje w młodym, nowoczesnym państwie.

> Debiutancka płyta na pierwszym dachu

Dojeżdżając do wsi Kamion pod Skierniewicami, już z daleka uwagę przyciąga duży, jak na lokalną zabudowę, budynek z częściowo przeszkloną frontową elewacją. To... magazyn wyrobów ciastkarskich ZPC Chojecki. Obiekt ciekawy również z powodu wykorzystania nowego rozwiązania do izolacji dachów płaskich, opartego na utwardzonej skalnej wełnie mineralnej Rockwool.

> Ciepło z biomasy w dworku Bieniasze

W Polsce z roku na rok przybywa kotłowni na biomasę. Ta rozwojowa technologia została wykorzystana także w zabytkowym dworze w powiecie ostródzkim. Rachunek ekonomiczny, a także poniekąd ekologiczny, zmusiły inwestora obiektu w Bieniaszach do zastąpienia kotła olejowego, kotłem opalanym zrębkami wierzby energetycznej.

> Bezpieczeństwo w jednym palcu

Nowoczesne obiekty coraz częściej wyposażane są w biometryczne systemy kontroli dostępu. Istota ich działania opiera się najczęściej na skanowaniu odcisku palca czy tęczówki oka. Powstający w ten sposób obraz przetwarzany jest na cyfrowy kod, na podstawie którego następuje weryfikacja osoby. Rozwiązanie to jest bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej, Azji oraz w USA. Powoli zaczyna przyjmować się także w Polsce.

> Praktyki studenckie w krajach UE, jako element kształcenia młodych architektów

W ramach uczestnictwa w europejskim programie „Leonardo da Vinci – uczenie się przez całe życie” Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów w wyniku postępowania konkursowego uzyskała akceptację dla projektu „Architektoniczna praktyka w krajach Unii Europejskiej, jako element kształcenia młodych architektów”.

> Propozycja nowej formuły przepisów techniczno-budowlanych dla budynków

Instytut Techniki Budowlanej w maju br. na swojej stronie internetowej (www.itb.pl/propozycja) przedstawił opracowanie zawierające propozycję nowej formuły przepisów techniczno-budowlanych dla budynków. Zgodnie z założeniami ITB: „na obecnym etapie prac nad nową formułą, niezbędna jest robocza i możliwie szeroka konsultacja zawodowa”. Czytaj dalej...

> Wynurzenia z głębin

Początki były trudne. Na pierwsze zajęcia z prawdziwego nurkowania instruktorzy LOK-u przynieśli tylko dwie maski i dwie fajki. A nas było dwudziestu. Pamiętam to niesamowite wrażenie, kiedy zobaczyliśmy pierwszą butlę z automatem. Z czasem było jednak coraz łatwiej.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro